bağışıklık güçlendiriciler

Covid-19 Sürecinde Bağışıklık Güçlendiriciler

Covid-19 virüsü kol geziyorken, eczanelerde ve ekranlarda ”bağışıklık güçlendirici” ürünlerin tanıtımı yapılıyor. Peki Covid-19 sürecinde bağışıklık güçlendiriciler ne gibi yarar sağlıyor? Bağışıklık güçlendiriciler koronaya karşı etkili mi? Bağışıklık güçlendiriciler zararlı mı? Bu yazımızda tamamen bilimin ışığı altında bunu tartışacağız. Hepinize keyifli okumalar.

bağışıklık güçlendiriciler

Bağışıklık Nedir?

Öncelikle herkesin sıklıkla duyduğu ama birçok kişinin anlamını bilmediği bu sorunun cevabını verelim. Bağışıklık, mikroplara karşı vücudumuzun göstermiş olduğu direncin adıdır. Kendi arasında iki türü vardır. Şimdi çok kısa olarak onlardan bahsedelim ve asıl konumuza geçelim.

  • Aktif İmmünite: Bu bağışıklık tipinde hastalığı hafif de olsa geçirmemiz gerekiyor. Hastalanmamıza neden olan organizmalar vücudumuzda antikor reaksiyonu uyandırırlar ve bazı hastalarda bunun ömür boyu devam ettiği söyleniyor. Bazı hastalarda ise bu dönemlik olabiliyor.
  • Pasif İmmünite: Burada hafif bir reaksiyon uyandırma durumu vardır fakat önemli olan bir noktaya değinmem gerekiyor. Bu reaksiyona uğramak için hastalığa maruz kalmamıza gerek yok, kuvveti azaltılmış veya değiştirilmiş mikrobun aşı yoluyla vücuda girmesi yeterli oluyor.

Şimdi bağışıklık güçlendiricilere geçiyoruz. Bakalım bu bağışıklık güçlendiriciler ne işe yarıyor? Gerçekten dedikleri karar yararı ya da zararı var mı?

Bağışıklık Güçlendiriciler Nedir?

Bazı insanların bağışıklık sistemleri güçsüz olabiliyor. Mesela immün sistemi baskılayıcı ilaç kullanan, kemoterapi tedavisi gören hastalar bu insanlara örnek olarak gösterebilir. Ve bu insanların bağışıklık sistemi zayıfladığı için onu güçlendirmek adına ekstra bir yönteme ihtiyaç duyarlar. Bunlar adına aldığımız takviyelere bağışıklık güçlendirici adını veriyoruz. Bunların doğal yöntemleri olduğu kadar kimyasal olanları da var. Örneğin sarımsak ve limon doğal bir bağışıklık güçlendiricidir. Bunu her doktor önerir. Doktorların bunu önermesinden sonra hemen televizyonlarda ”sarımsak özlü kimyasal bir ürün” tanıtımı görüyoruz. İşte doğal almadığımız tüm bu ürünler kimyasal. Kimyasal ürünler doğal ürünler gibi etki göstermiyor ve doktorlar tarafından önerilmiyor.

”Vitaminlerin daha önemli fonksiyonları ve bağışıklık üzerine de olumlu etkileri vardır. Vitaminlerin doğal kaynaklarından karşılananlarıyla ilaç olarak sunulanları arasında farklar var. ”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Vücudumuzda Kopan Fırtına: Sitokin Fırtınası

Yukarıda sizlere bağışıklık sistemini açıklarken reaksiyon durumundan bahsetmiştim. Peki bunun aşırı olmasının ne gibi sonuçlar doğuracağını hiç düşündünüz mü ya da sorguladınız mı? Eğer cevabınız hayır ise gelin hep birlikte sorgulayalım.

Bilim insanlarına göre normal bir Covid-19 vakasında vücut kendine saldıran düşmanını iyice tanır, ona var kuvvetiyle saldırır ve geri çekilirmiş. Fakat bazı hastalarda vücudun bu kendi sistemi geri çekilmeyi bırakıp tam gaz ileri saldırmaya devam eder ve hastaya zarar vermeye başlıyormuş. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Hastayı dakika dakika ölüme götürmek demek hem de kendi vücudunun kendi sisteminin. Bu durumu bilim insanları bir ”sitokin fırtınası” olarak adlandırıyor.

Sitokin Fırtınasında işler tamamen çığırından çıkıyor. Bağışıklık sistemi artık sadece düşmanına yani sadece Covid- 19 hücrelerine değil; geriye kalan tüm sağlıklı hücrelere karşı hızla saldırıya geçiyor. Zamanla kan hücrelerini yutarak karaciğere kadar ilerliyor hemen ardından hastada kan basıncı düşüyor ve şokun ardından hastada organ kayıpları yaşanıyor akabinde hasta kaybediliyor.

Bilim insanları yaptıkları araştırmalar sonrası bağışıklık sistemini artırdığını söylenilen kimyasal ürünlerin bilinçsizce ve özellikle doktor önerisinin dışında kullanımında bu sorunlarla çokça karşılaştıklarını açıkladılar.

Peki Ne Yapacağız?

Elbette doğal yollardan bağışıklık sistemimizi desteklemeye devam edeceğiz. Bol bol su tüketmeye, ellerimizi sık sık yıkamaya özen göstereceğiz. Ve tabii ki maskemizi takmayı asla unutmayacağız. Yukarıda anlattığımız durumdan ötürü hayatını kaybeden binlerce hasta olmuş ve raporlanmış. Hatta birçoğu ”pozitif” olduğunun farkında bile değilmiş çünkü belirti bile göstermemişler. Bu yüzden çok fazla ürünlere abanarak işleri daha da zor duruma getirmişler. Ne yazık ki birçok hasta bu bilinçsiz davranışının bedelini canıyla ödemiş. Bir su bardağına damacana ile su dolduruyormuş gibi düşünün, bir yerden sonra o su taşacaktır siz isteseniz de istemeseniz de taşacaktır. O yüzden her şeyin dozunda olması çok önemlidir. Sözü Mehmet Ceyhan hocamıza bırakıyor ve de size sağlıklı günler dileyerek sohbetimize bir virgül koyuyorum.

D vitaminini fazla alırsanız, vücutta hiç istenilmeyen yerlerde beyin dâhil kireçlenmeler ve buna bağlı ciddi hastalıklar ortaya çıkar. Bir insanın vitamininin yüksek değil, normal düzeyde olması önemlidir.”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan
bağışıklık güçlendiriciler
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Covid-19 Sürecinde Bağışıklık Güçlendiriciler‘ yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!