Covid-19 öncesi/şimdisi ve sonrası NBA

Biliyorsunuz ki NBA maçları yaklaşık 1 haftadır oynanmıyor. Bu yazıda sürecin başlangıcı, şu an gelinen nokta ve geleceğin biz basketbolseverlere neler gösterebileceği ile ilgili birkaç noktaya değineceğim. Başlayalım.

İlk Vaka ve Erteleme Kararı

NBA

Amerika’da ilk Covid-19 vakası 21 Ocak’ta tespit edildi. Takvimler 10 Mart’ı gösterdiğinde ise ABD’de kayıtlı 1000 vaka bile yoktu. Ancak sportif önlemler ard arda geldi. Önce Golden State Warriors, San Francisco Sağlık Departmanı’nın aldığı karar sonrası, 12 Mart günü Brooklyn ile oynayacakları maçtan sonra Chase Center’da yapılacak bütün etkinliklerin süresiz olarak erteleneceğini duyururken Brooklyn Nets maçının ise seyircisiz oynanacağı iddia edildi. Aynı gün Kolej Ligi NCAA kalan bütün maçların, March Maddnes maçları da dahil, seyircisiz oynanacağını duyurdu.

Takvimler 11 Mart’ı gösterdiğinde Amerika’da vaka sayısı 1300’e çıkmıştı. NBA’de ise günün ilk maçları başlamış, diğerlerinin ise başlaması bekleniyordu. Oklahoma City’de oynanacak Utah Jazz-Oklahoma City Thunder maçı da bunlardan biriydi. Başlangıç saati geçmiş, insanlar meraklanmaya başlamışken Oklahoma takım doktoru hızla parkede koşarken canlı yayına yansıdı, sonrasında ise hakemler oyuncuları soyunma odalarına gönderip maçı erteleme kararı aldılar. Salonda bu anonsun verilmesi tüm spor medyasında şok etkisi yaratırken bir süre sonra NBA tarafından ligin ertelendiğinin açıklanması tüm medyada büyük bir depreme sebep oldu. Çok geçmeden sebebi de öğrenildi; Utah Jazz’in all-star oyuncusu Rudy Gobert’in Covid-19’a yakalandığı tespit edildi. Oklahoma ve Utah oyuncuları, yetkililer, takım üyeleri karantina altına alındı ve hepsine test yapıldı. Ayrıca günün oynanan 4 maçı dışında başlama saati beklenen Pelicans-Kings maçı da iptal edildi ve salon boşaltıldı. 12 Mart’ta Utah’tan bir haber daha geldi. Utah’ın bir diğer yıldızı Donovan Mitchell’ın Covid-19 testi pozitif çıkmıştı. Utah yaptığı açıklamada takımla seyahat eden herkesin test edildiğini, testlerden birinin pozitif çıktığını belirtti. Aynı gün Kolej Ligi de erteleme kararını duyurdu. Bu 3 günde yaşananların bir sonucu olarak yaklaşık 1 aydır NBA’den mahrumuz. Peki o günden bu yana neler yaşandı, şu an durum ne?

Oyuncular İçin Süreç

Bu yaşananlar sonrası ilk etapta takımlar ve oyunculardan ard arda maddi yardım haberleri gelmeye başladı. 3 gün içinde parasını basketbol sayesinde kazanan işçilere yardım amacıyla milyonlarca dolarlık yardım bazı yıldızlar ve takımlarca açıklandı. 15 Mart’ta Detroit’ten kötü bir haber geldi. Detroit 4 numarası Christian Wood’un da Covid-19’a yakalandığı açıklandı. 18 Mart’ta NBA’in en büyük yıldızlarından Kevin Durant’in de aralarında bulunduğu 4 Brooklyn Nets oyuncusunun Covid-19 testinin pozitif çıktığı açıklandı. 20 Mart’ta Nuggets, Sixers, Celtics ve Lakers kulüp içinde Covid-19’a yakalananların olduğunu bildirdi. Lakers’tan 2 oyuncu, Celtics’ten Marcus Smart bu kişilerden bazıları. Bu 10 günlük süreçte ise Amerika’da hasta sayısı 20000’e yaklaşmıştı. 27 Mart’ta NBA’in efsane sunucularından Doris Burke de Covid-19’a yakalandığını duyurdu. 

Mart ayının son günlerinde bir çok oyuncudan iyi haberler de aldık. Rudy Gobert ve Donovan Mitchell, Christian Wood, Marcus Smart ile Kevin Durant ve 3 diğer Nets oyuncusunun son testlerinin negatif çıktığı, hastalığı atlattığı duyuruldu. 

NBA ve Uygulamaları

NBA

Ligin ertelenmesi ile ilgili Adam Silver ilk açıklamasında en az 30 gün NBA’in oynanmayacağını doğruladı. 18 basketbol oyuncusu ilk haftada insanları bilgilendirme ve destekleme amacıyla videolar yayınladı. NBA 20 Mart’ta global düzeyde takipçilerini desteklemek ve bilgilendirmek amacıyla  “NBA Together” kampanyasını başlattı. NBA League Pass, NBA’in maçları yayınladığı üyelik programı, 22 Nisan’a kadar ücretsiz. Son iki sezonun bütün maçlarını, play-off’lar ve finaller de dahil, baştan sona izleyebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak eski ve özel maçlar yayınlanıyor. Düzenli olarak NBA yıldızları önderliğinde sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlar yapılıyor, fanlarla iletişime devam ediliyor. Coronavirus ile mücadele kapsamında 2 Milyon dolarlık yardım gerekli kuruluşlara yapıldı. Yine sosyal medya hesaplarında oyuncuların çektiği eğitim videoları paylaşılıyor, bazı hareketler gösteriliyor.

16 NBA oyuncusunun katılımıyla düzenlenen NBA2K turnuvası devam ediyor, yarın gece Phoenix Suns’tan takım arkadaşı olan bir ikili, Devin Booker ve DeAndre Ayton finalde karşı karşıya gelecek, maç ESPN’den yayınlanacak. Normalde daha geç yayınlanacak olan Micheal Jordan belgeseli, 19 Nisan’da izleyicilerle buluşacak. Bu gece TSİ 02.00’da NBA ve ESPN ortaklığında düzenlenen HORSE Shot yarışması ESPN ekranlarında yayınlanacak. Kısacası, insanların basketboldan mahrum kalmaması için elinden gelen her şeyi yapılıyor.

Peki Ne Olacak?

Şu an gelinen noktaya ve bu sezonun geleceğine bakarsak, üzülerek söylüyorum ki pek de parlak bir görüntüyle karşılaşmıyoruz. Amerika’da vaka sayısı 600000’e yaklaşmış durumda. Sezonun iptalini son seçenek olarak değerlendirse de vaka artış hızı ve Başkan Trump’ın oldukça karamsar açıklamalarını dikkate alırsak iptalin son seçenek olmaktan çıktığını/çıkacağını söylemek pek de kör bir atış olmaz.

Peki diğer iki seçenek neydi? Bu seçeneklerin ikisi de sezonun sona erdirilmesi üzerine kurulu. Normal sezonun tamamlanmasına yaklaşık 20 maç kalmıştı. İlk etapta NBA ve takım yöneticilerinin görüşü kalan maçların uygun şartlar oluştuğunda oynanıp sezonun eksiksiz tamamlanması yönündeydi. Sonrasında ABD’de durum kötüleşmeye doğru başlayınca ortaya normal sezonun şu an oluşan sıralamayla sonlandırılıp doğrudan play-off’lara geçilmesi düşüncesi güçlenmeye başladı, ki bunun başta LeBron James olmak üzere insanlar tarafından pek de beğenildiği söylenemez. Ve şu an gelinen durumla birlikte iptal olacağını düşünmek pek de karamsarlık olmuyor ne yazık ki. 

Mikrofonlara Dokunma!

NBA

NBA ve Coronavirus ilişkisi bu şekilde ilerledi. Yazımın sonunda değinmek istediğim bir şey var. Bu kısım Rudy Gobert ve benzerlerini eleştiri kısmıdır. Rudy Gobert hastalığın abartıldığını savunan, “O iş öyle değil” tayfasındandı. Sosyal medyada dolaşan bir videoda, basın toplantısı sonrası mikrofonların tümünü elleyerek “Virüsten korkmuyorum” mesajı vermeye kalkan Gobert, yaptıklarının bir sonucu olarak eleştiri üstüne eleştiri aldı. Epey sevilen bir oyuncuyken yerden yere vuruldu. Yaptığı bir hata bütün imajının sarsılmasına sebep oldu. Haliyle yaptıkları için herkesten özür dilemek zorunda da kaldı.

Arkadaşlar, tüm dünyayı tehdit eden, 1 milyondan fazla kişiye bulaşan bir “pandemi” ile karşı karşıyayız. Bu virüsün tehlikelerini anlatmaya gerek yok. Ancak yeterli tedbirin alt edemeyeceği hiçbir şey yok. Bana bir şey yapmaz demeyin, her şeyden öte kendinizi, ailenizi düşünün. Gobert dikkate almadığı bir hastalık yüzünden hem kendisini hem ailesini tehlikeye attı. Siz siz olun, şov için bütün mikrofonlara dokunmayın. Sağlıkla kalın, evde kalın. 

Ha unutmadan bu geceki 2K turnuvası finalini izlemeyi unutmayın. Bu vesileyle elbette basketbol ile de kalın!

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.