Covid-19 Mutasyon Geçirdi

Covid-19 Mutasyon Geçirdi: Vaka Sayılarında Ani Artış Yaşanıyor

Tam da 2020’nin sonuna gelirken ve bulunan aşılarla bir nebze umudumuz artmışken uzmanlardan koronanın mutasyon geçirdiği açıklamaları peş peşe gelmeye başladı. Korona virüs aşısının ilk kez uygulanacağı yer olan İngiltere‘de uzmanların açıklamalarında “COVID-19’un daha hızlı yayılan yeni türüyle karşı karşıya olunduğu” ifadesine yer verildi. Tam anlamıyla covid-19 mutasyon geçirdi.

Koronavirüsün mutasyona uğramasıyla salgının kontrolden çıktığını belirten İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock: “Vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan kontrol altına almak çok zor gözüküyor.” dedi.

İngiltere Başkanı Boris Johnson’ın “Corona virüs mutasyona uğradı. Şimdi yüzde 70 daha bulaşıcı” açıklamasının ardından gündem bir anda değişti. Birçok ülke İngiltere’ye seyahat yasağı getirdi.

Covid-19 Mutasyon Geçirdi

Bu Ülkeler Arasında Türkiye’de Bulunuyor

İngiltere’nin ardından mutasyona uğramış yeni tip koronavirüse Belçika, Hollanda, Avustralya ve Danimarka‘da da tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’dan Türkiye’ye olan seyahatlerin geçici olarak durdurulduğunu bildirdi.

Koca, ayrıca İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacağını ve karantina kurallarının uygulanacağını açıkladı.

Avrupa Ülkelerinde de Yasak Söz Konusu

Fransa, Almanya, Avusturya, İtalya, Belçika ve Hollanda, İngiltere’ye olan uçuşları durduracaklarını bildirdi. Bu kararların ardından Bulgaristan, İrlanda ve Kuveyt‘den de İngiltere’ye ulaşım sınırlaması getirildi.

Koronavirüs’ün İngiltere’de başlayan mutasyonu ile Avrupa Birliği (AB) acil olarak toplanma kararı aldı. Kriz toplantısı bugün saat 11.00’da gerçekleşti.

İngiltere ile sınırlarını kapatan diğer ülkeler: Estonya, Litvanya, Letonya, Moldova, Hong Kong, Arjantin, Şili, İran, İsrail, Fas

Çocuklara Daha Hızlı Bulaşıyor

İngiltere hükümetinin solunum yolu bulaşıcı hastalıklar konusunda danışman grubunda yer olan Prof. Dr. Neil Ferguson “mutasyona uğrayan koronavirüsün çocuklara enfekte olma riskinin daha yüksek olduğunu” öne sürdü.

Covid-19 Mutasyon Geçirdi

Imperial College London’da Epidemiyoloji Profesörü olan Neil Ferguson, çocukların mutasyon geçiren virüse karşı daha dirençsiz olduğuna dair bir ipucu bulunduğunu iddia etti. İngiltere’de “Profesör Karantina” olarak bilinen Ferguson, virüsün farkına yeni varılmaya başlandığı Mart ayında kısıtlamaların alınmasına yönelik tavsiyeleriyle etkili isimlerden biri olmuştu.

Henüz kanıtlanmış değil fakat Ferguson, hipotezini 15 yaş altındaki vaka sayısının artışını istatistiksel olarak değerlendirildiğinde “Çocukların enfekte etmek için daha yüksek bir eğilim olduğuna dair ipucu var.” sözleriyle destekledi.

“Covid-19 Mutasyon Geçirdi: Vaka Sayılarında Patlama Yaşanıyor” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!