Covid-19 Çocukları Etkiliyor mu?

Covid-19 Çocukları Etkiliyor mu?

Covid-19 virüsü ilk zamanlarda çocuklar için büyük bir risk taşımıyordu. En azından bizim haber kaynaklarından duyduğumuz bilgiler bu yöndeydi. Peki değişen ne oldu? Artık vaka-ölüm oranları artıyor? Çocuk Covid-19 Vakaları Neden Artıyor? Covid-19 Çocukları Etkiliyor mu?

Renkli ve Desenli Maskelerin Kullanımı

Etrafta çeşit çeşit, desen desen maske takan insanlar var. Yetişkininden çocuğuna herkes farklı farklı maskeler kullanıyor. Peki bunların çoğunun sağlığımız için zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Renkli maskeler içerdiği boyalar nedeniyle ciğerlerimize zarar verebiliyor. Onu uzun süre solumak tahribata neden olabiliyor ve nefes almamızı zorlaştırıyor. Bu herkesçe bilinen bir zarar. Peki çocuğunuza, yeğeninize, kuzeninize hayvan desenli maske alarak bilmeden zarar veriyorsunuz desem ne yaparsınız? ”Nasıl yani?” dersiniz değil mi? Hemen açıklayalım.

Covid-19 Çocukları Etkiliyor mu?

 “Korunma amaçlı kullandığımız maskelerin de alerjik reaksiyon yapabileceği tespit edilmiştir. Üretim aşamasında kullanılan kimyasal maddeler, boyalar deride tepkiye neden olabilmektedir. ”

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. İkbal Esen

Çocuklar her zaman kendinde olmayan şeye ilgi duyarlar. Mesela hatırlayın, çocukken evde bir yemeği yemezdik ama komşumuzda gördüğümüz zaman iştahla yiyesimiz tutardı. Annemiz de ”evde olsa yemez çocuk işte” derdi. İşte tam buna istinaden velilerden sıkça duyduğum kadarıyla çocuklar birbirleriyle ”maske değişimi” yapıyorlarmış. Minik çocuklarımız senin masken daha güzel diyerek birbirleriyle maske değişimi yaparak birbirlerine virüs yayabiliyorlar.

El Yıkama Alışkanlığı Edin(e)memeleri

El yıkama şu dönemde her zamankinden çok daha büyük önem taşıyorken çocuklar bunun pek farkına varacak yaşta değiller. Henüz yetişkinler bile kavrayamamışken çocuklardan bunu beklemek biraz komik olacaktı zaten. Yine de bu virüsün onlarda daha hızlı yayılmasına yol açıyor. Çünkü ellerini sıkça yıkamadıkları için ellerini yüzlerine, dudaklarına, yiyeceklerine değdiriyorlar. Böylece dokundukları yerlerdeki bakteri ve virüsleri vücutlarına kolayca taşımış oluyorlar.

Covid-19 Çocukları Etkiliyor mu?

Market ve Pazarlara Çocukların Gönderilmesi

Market ve pazarlara tabiri caizse kıtlıktan çıkmış gibi hücum hali var. Anne babalar çoğu kere kendileri gitmek yerine ufak tefek ihtiyaçlar için sanki çocuklara virüs bulaşmayacakmış gibi onları gönderiyorlar. Oysa çok daha büyük risk alıyorlar. Çünkü gönderdikleri yerde çocuklar biz yetişkinler kadar dikkatli davranamıyorlar. Bizler yetişkinler olarak gidip istediğimiz ürünü direkt olarak alırken ufaklıklar ne alacaklarını bilemediklerinden ellerini her yere sürüyorlar. Ve üstelik daha çok yere temas ediyorlar. Arkadaşlarıyla oyalanmalarını da buna eklersek durum daha vahim hal alıyor.

Covid-19 çocuk vakalarda yüzde 90 artış gözlemleniyor.

Prof. Dr. Ferhat Çekmez

Okulların Açılması

Okulların açılıp açılmaması her zaman sorun oldu. Açılsa neden açıldı denildi kapansa neden kapanıldı. Fakat duruma hiçbir zaman bilimsel yaklaşılmadı. İstatistiklere baktığımız zaman çocuk vakalarında ve ölümlerinde okulların açılmasından sonra büyük artış görüldü.

14-20 Eylül haftasında okullar açılmamıştı. Henüz uzaktan eğitim vardı ve kimse okula gitmiyordu. Bu haftada resmi vakalara baktığımızda 5-14 yaş grubuna ait vaka sayısı 100 binde sadece 2.9 civarındaydı. Hemen ardından 21 Eylül 2020 tarihinde ülkemizde kısmi olarak yüz yüze eğitim geçildi. Aynı resmi veriler çocuk hasta vakalarında artış olduğunu gösterdi. Öyle ki 100 binde 2.9 olan hasta çocuk sayısı sadece bu ilk açılış tarihinden itibaren 4.3’lere kadar yükselmişti.

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Haftalık durum raporları incelendiğinde 20 Eylül’den sonra her hafta yukarıya doğru bir trend görülmekte. 14-20 Eylül haftasında, 5-14 yaş grubunda hasta sayısı 100 binde 2.9 iken, 19-25 Ekim haftasında aynı yaş grubunda 100 binde 4.3’e yükseldi.

 Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Elif Dağlı
Covid-19 Çocukları Etkiliyor mu?

Bazı Uzmanların Halkı Yanlış Bilgilendirmesi

Bu ne demek dediğinizi duyuyorum. Ne yazık ki ülkemizde çok yanlış bir algı oluştu. Sanki çocuklar virüsler çocuklara hiç uğramıyor, uğrasalar bile sadece çevrelerine bulaştırıyormuş gibi bir algı oluşturuldu. Aslında durum yetişkinler için nasıl korkutucuysa onlar için de aynıydı. Sadece kimse bu tablonun farkında değildi. Belki de farkında olmak istemedi.

Çocuklar nasıl olsa hastalığı hafif geçiriyorlar diye düşünmeden onlar da erişkinler gibi korunmalı.

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Elif Dağlı

Sosyal Mesafe Kurallarını Bilmemeleri

Şu an en kendimizce alacağımız en önemli tedbirlerin başında sosyal mesafe geliyor. Bildiğiniz gibi virüs artık metrelerce öteden bile hava ve solunum yoluyla karşıdaki insana bulaşabiliyor. Yetişkin insanlar ”inatla” sosyal mesafeyi hiçe sayarken çocuklar sosyal mesafe nedir bunu daha tam kavrayamadı bile. Özellikle park ve okul bahçelerinde sıklıkla bir araya geliyorlar. Böylelikle birbirlerine virüs bulaştırmak için muhteşem bir ortam hazırlamış oluyorlar.

Çocuk yaş grubu kişisel hijyen alışkanlıklarının zayıf olması ve oyun esnasında maske, sosyal mesafe kurallarına uymama gibi nedenlerle süper taşıyıcı olarak virüsün toplumda daha hızlı yayılmasına neden olabilmektedir.

 Prof. Dr. Ferhat Çekmez

Covid-19 Çocukları Etkiliyor mu?‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Doğru maske kullanımıyla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!