Corpus Christi

Hapishaneden Kiliseye Peder Olma Yolunda: Corpus Christi

Hepimiz izlediğimiz filmlerden sonra bir şekilde anlam çıkarmışızdır. Peki ya Corpus Christi filmi için uzun bir süre düşünmeniz gerektiğini ve her izlediğinizde farklı anlamlar çıkaracağınızı söyleseydim.

Filmin yönetmen koltuğunda gerilim-dram filmleriyle öne çıkan İskandinav sinemasının başarılı yönetmeni Jan Komasa oturuyor. Filmin ana teması üzerinde duracak olursak hapishaneden kereste fabrikasında çalışmak koşuluyla tahliye olan Daniel’in kendine farklı bir yaşam seçmesiyle başlayan heyecan dolu hayat hikayesini anlatıyor. Bu hikayeyi diğerlerinden ayıran şey ise, İskandinav sinemasının daha önce bu temalı bir filmi hiç işlememiş olması. Film ayrıca birçok dalda ödül almayı başarmıştır. Jan Komasa Polonya’da en iyi yönetmen dalında ödüle layık görülmüştür. Ayrıca filmin başrolü olan Bartosz Bielenia Polonya film festivali ödüllerinde en iyi erkek oyuncu seçilmiştir.

Corpus Christi

Corpus Christi – Konusu

Daniel hayalini kurduğu rahiplik mesleğine geçmişi yüzünden asla ulaşamayacağını bildiği halde bu hayalinden vazgeçmeyip, önüne çıkan bütün engelleri kaldırmak için bu kereste fabrikasının olduğu küçük kasabada, hayali için bir takım işlere bulaşır. Bu bulaştığı işler her ne kadar tehlikeli de olsa bu yola kendini inandırmış ve hiçbir engelin kendisini yıkamayacağını düşünerek sağlam adımlarla yolunda ilerlemeye devam edecektir. Peki bu adımlar gerçekten yeteri kadar Daniel’i hayallerine götürecek kadar sağlam mıydı? Daniel’in ne kadar geçmişi ile işi bitse de geçmişinin onunla olan işi asla bitmeyecek ve onu eskiye dönmeye zorlayacaktır.

Corpus Christi

Suçlular toplumdan dışlanmalı mı? Yoksa topluma kazandırılmalı mı?

Gerçek bir hikayeyi işleyen başarılı yönetmen Jan Komasa filmin içinde olayları başarılı bir şekilde aktarırken izleyene suçlular toplumdan dışlanmalı mı, yoksa topluma kazandırılmalı mı sorusunu da sormayı ihmal etmiyor. Aşağılık, ikiyüzlü olan insanoğlunun gerçek yüzünü de izleyene gösteren yönetmen, bu filmi izledikten sonra izleyeni bir süre boş ekrana bakmaya mahkum bırakıyor.

Corpus Christi

Filmin sonunda herkesin kendisine farklı bir anlam çıkartacağı ve çıkardığı anlama göre filmi yorumlayacağını belirtmek isterim. Filmin sonunda öncesine nazaran suçlular üzerinde olan bakış açınızın değiştiğini ve bu bakış açınızın üzerine kendinizle bir iç hesaplaşmaya gideceğinizin de haberini şimdiden vereyim sizlere. İyi seyirler dilerim.

“Hapishaneden Kiliseye Peder Olma Yolunda: Corpus Christi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Serhat Kadir Demir
Bir şeyler yazmaya çalışıyorum hayatta kalmaya çalıştığım gibi .