Coronavirüs İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

Nedir bu Coronavirüs?

Bugün konumuz son aylarda dünya gündemini oldukça meşgul eden CODVID-19, yani coronavirüs. Peki nedir bu Corona? Corona Latince’de taç anlamına geliyor. Virüsler mikroskop altında taca benzediği için virüse Corona adı verilmiş. Corona ilk defa 1960’da ortaya çıktı ve solunum yolları enfeksiyonları ile belirtilerini gösterdi. Daha sonra 2002’de Çin nüfusunu büyük bir salgın ile etkisi altına aldı. Atlatılan salgına 2003 yılında SARS (Akut Şiddetli Solunum Yetmezliği Sendromu) adı verildi. Corona virüs en son 2012’de ortaya çıkmıştı ve MERS (Ortadoğu Akut Solunum Yetmezliği) ismi verilmişti.

Nasıl başlar? Ne belirtiler gösterir?

Coronavirüs 2-14 gün süreyle mevsimsel grip belirtileri ile kendini gösterir. İlerleyen günlerde ateş, baş ağrısı, gözlerde yaşarma, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük ile devam eder. Yüksek ateş ve solunum zorluğu bu virüsün dikkat çeken özelliklerindendir. Bazı hastalarda bu semptomların haricinde mide bulantısı, kusma ve ishal görülebilir.

Coronavirüs
http://bbc.com

Nasıl bulaşıyor?

Bulaşmasında yakın mesafeden konuşma, öksürme ve hapşırma etkili oluyor. Öksürme ve hapşırma ile havada asılı kalan damlacıklar yoluyla ve dezenfekte edilmemiş yüzeylere temas sonrası bulaşabiliyor. Corona virüs sigara ve nargile içilen, hava yoğunluğunun normalden fazla olduğu ortamlarda havada daha uzun süre asılı kalabiliyor. Havada asılı kalma süresi normal şartlar altında yaklaşık 30 dakika iken yoğun havada bu 1-2 saati bulabiliyor.

Nasıl tedavi ediliyor?

Corona virüs tedavisi için şuana kadar kesinleşmiş bir özel yöntem yok çünkü belirtiler diğer hastalıklara göre çok çabuk kayboluyor.

Başvurmanız gereken poliklinikler hangileri?

Enfeksiyon hastalıkları, Kulak burun boğaz (kbb), Dahiliye, Göğüs hastalıkları ve Çocuk hastalıkları. Aynı zamanda doktorunuzdan corona virüs dışında duyabileceğiniz bazı kötü haberler; Pnömoni, ağır akut solunum yetmezliği ve böbrek yetmezliği olabilir.

Nasıl korunabiliriz?

  • Yaşadığınız ortamın nem dengesini düzenlemek,
  • Bol miktarda su içmek,
  • Antioksidan içerikli gıdalarla beslenmek,
  • Bol meyve ve sebze tüketmek,
  • Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak,
  • Su gerektirmeyen dezenfektanları kullanmak,
  • Uyumak ve dinlenmek,
  • Düzenli spor yapmak,
  • Sigara ve alkol kullanmamak.

Son olarak yapmanız gereken en önemli şey biraz sabredip evde olmak. Dışarıya çıkarken maske kullanmak, eve dönüşte ise iyi dezenfekte olmak. Gençlerde etkisi ne kadar az görülse bile evde sizi bekleyen bir aileniz olduğunu unutmadan yaşamak. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂