Corona Virüsü Nedir? (Çin’in Nüfus Politikası Oyunu)

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, yarasa tüketimi nedeniyle yayıldığı düşünülen Corona virüsü gündemde yer almaya devam ediyor. Peki Corona virüsü nedir? Öldürücü etkisi var mıdır? Nasıl fark ederiz? Bu gibi soruların cevabını bu yazımızda ele alacağız.

Corona, Çin’in Wuhen şehrinde ilk olarak 2019’un Haziran ayında tespit edildi. Yetkililer laboratuvarda ilk vakayı incelemeye aldı. Peki bu virüs nasıl ortaya çıktı?

Laboratuvarda Corona virüsünün incelemesi devam ederken, Çin’in jeopolitik, ticari, ulaşım ve ekonomik açıdan en önemli şehrinde 40 bin kişilik bir toplantı tertip ediliyor. Yemekler, eğlenceler, konferanslar… Virüs o günden sonra 8 kişide tespit ediliyor.

Yemekte görselde bulunan her canlı mevcut. Bu yüzden ilk yönelim bu canlılara oluyor. Fakat bu Çin’i masum gösterme çabasından öteye gitmiyor. Neden mi? İlerleyen kısımlarda hepsi anlaşılır hale gelecek…

Çin ve Dünya üzerinde en çok konuşan canlı yarasalar oluyor. Tabii ki bizim gündemimizde çorbası konuşulurken, Çin’de Askeri Araştırma Enstitüsü (AEE) konuşuluyor. Biz ‘bu yenir mi hiç? iyi olmuş’ derken AEE’nin yaptıklarını çoğu kişi bilmiyor.

Askeri Araştırma Enstitüsü, corona virüsünü ilk olarak 2018 yılında yarasalarda tespit ediyor ve üzerinde çalışmaya başlıyorlar. Virüsün genetiği ile oynayıp sürekli deneyler yapıyorlar.

Kendilerini biyolojik laboratuvar alanında üstün gören Çin, SARS virüsü gibi yine ahmakça bir işe kalkışıyor… Ya da planlı diyeceğiz buna.

2019 yılında Wuhan kentinde Çin Komünist Hükümeti’nin büyük propaganda ile açtığı P4 Biyoloji Laboratuvarı’nda çalışmalar devam ediyor. Bu laboratuvar Çin’de ulusal biyolojik koruma duvarı diye sunuluyor halka.

Her şey laboratuvarın açılışından sonra başlıyor… İlk vakanın Wuhan şehrinde çıkması ve incelenmeye burada alınması… Salgının büyük bir organizasyonda yayılması Çin medyası ve halkı tarafından sorgulanıyor.

İlk iddia bir canlı yayına bağlanan konuk tarafından ortaya atılıyor. Virüsün Çin’in nüfus azaltma politikası için ilk hedefi yaşlılar olarak ortaya çıkarılması ancak kontrolden çıktığını anlatıyor.

Daha sonra Çin’de sosyal medya dahil her yerde bu konuşuluyor. Vakalar artmadan Çin Hükümet Başkanı, Wuhan’da gülerek bir görüntü veriyor. Ancak bugünlerde tam tersi doktorları yetersiz kaldıkları düşüncesi ile suçlayıp şehri karantina altına alıyor. Bir doktor buna tepki veriyor.

Çin Genetik Bankası’nın araştırma içeriğinde SARS gibi coronavirusün olduğunu bir kişi paylaşım yaparak dolaşıma sokunca artan vakalar ile birlikte Çin Komünist Hükümeti’ne yönelmeye başlıyor tepkiler…

Corona virüsü ise Wuhan’dan yayılmaya devam ediyor. Önce Güney Kore, sonra Hong Kong derken ABD, Rusya, Meksika, Tayland, Tayvan, Filipinler, Kolombiya, Suudi Arabistan, Singapur derken 12 ülkede vakalar tespit ediliyor.

Wuhan şehrine giriş-çıkış, seyahat yasağı getiriliyor. 25 Ocak Çin Yeni Yılı tatilinde Wuhan ve Çin’den ayrılacak insanların virüsün yayılmasına sebebiyet verecekleri düşünülerek kararı alıyorlar. Ancak Uygur ve Urumci bölgesine uçuşlar devam ediyor.

Bu, insanların nüfus azaltma politikası sebebi ile virüsün yayılmış olabileceği fikrini fazlasıyla destekliyor. Diğer yandan hala gerçek rakamlar konuşulmuyor. 650 vaka 20 ölü haberlere konu olurken gerçek rakam on binlerce vaka…

Virüsün belirtileri üst solunum yollarını tahrip etmesi ve yüksek ateş diye söylense de Corona beyne zarar veriyor. Vakaların çoğunda virüse maruz kalanlar 12 saat içerisinde bir anda yere yığılarak düşüyor.

Düşme vakası ile ilgili diğer videoları da paylaşmam gerek. Önemli videolardan birisi bu. Hastanede salgın daha üst düzey halde. Herkesvirüs ile iç içe.

Daha vahimi ise artık doktorlarında virüse maruz kaldığını gösteren görüntüler. Yani virüs kontrol dışı. Bunun sebebi ise virüs hızlı bir şekilde mutasyona uğruyor. Yani tedavisi bulunmak isterken başkalaşıyor. Olayın ne denli büyüyeceğini bundan anlayabilirsiniz.

Sadece temiz kalan bir hastane var. O hastaneye zenginler ya da önemli görülen kişiler alınıyor. Vaka tespit edilen kimse hastaneye sokulmuyor. Bu videodaki kadın virüs sebebi ile hastaneye alınmamış.

Wuhan ile birlikte iki şehir daha karantina altına alınıyor. Wuhan şehrindeki insanlar Çin halkından destek bekliyor. Kendilerinin gözden çıkarıldığını düşünüyorlar ve bunda çok haklılar. Çünkü şehir biyolojik olaylara müdahale edecek silahlı asayiş birimi tarafından kuşatmada.

Halk kitlesel imhadan korkuyor. Gün içerisinde gelen son görüntüler bunu destekliyor. Olayın başından bu yana benim de fikrim virüsün kontrol dışı kalması ve mutasyona uğraması sebebiyle kitlesel imha olabileceği yönündeydi. Görüntüler Wuhan’a giden Ordu birliğinden.

Bugün (24 Ocak 2020) virüsün ilk mikroskop görüntüsü paylaşıldı. Muhtemelen değişimi konusunda ilerleyen zamanlarda paylaşımlar da olacaktır.

Peki Dünya Sağlık Örgütü neden acil durum ilan etmiyor ya da Çin rakamları neden gizliyor?

21 Ocak toplantısında DSÖ herhangi bir sorun söz konusu değil, Çin Hükümeti salgına iyi müdahale ediyor açıklaması yaptı. Çin ölü ve vaka sayısı gizliyor. Tayvan lideri toplantıya katılmak istedi ancak kabul görmediler. Hatta DSÖ toplantı katılım şartlarını açıkladı.

Tayvan Hükümeti salgının bilinçli yapıldığını düşündüğü için toplantıda bulunmak istedi. Çin SARS virüsü sonrası ekonomide %5-10 arası kayba uğradı. DSÖ ile politik bir bağları olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Tayvan ilk toplantıya alınmadı.

Tabii ki vakalar 12 ülkeye yayılınca DSÖ açıklama yaptı. Dünyaya önlem alın dediler. Şuan için endişe etmemeliyiz ancak ilerleyen zamanlarda endişe edeceğiz der gibi açıklamada bulundular. Aslında bu bir global sağlık krizi!

Ülkemizde sağlık bakanlığı 13 Ocak’ta önlem almaya başladı ancak yeterli düzeyde değildi. Çünkü salgın kendini bu şekilde göstermedi hatta salgın demeyelim Çin ve DSÖ gizledi.

Bu konuda şuan termal kameralar devrede. Vücut ısısı kontrolü ile hastalık belirtisi tespit edilebiliyor. Yinede uyaralım, İstanbul ve Kapadokya mutlaka denetimin sıkı olması gereken yerler. Pasaportta geçmiş kontrol edilip ülkeye giriş yaptırılmalı.

Çin Hükümeti bugün tüm tatil firmalarına turların iptal edilmesini bildirdi. Bu arada yarasaların suçu yok. Yine bir insan hatası. Çin’de en çok paylaşılan görsel biraz ironik biraz komik.

Sokak köpeklerinin yenmemesi gerektiğini, onların da virüs yayabileceğinin haberini giriyorlar. Hayvanlardan geçmedi ama onlar öle bilsin. Bu sayede hayvanlara dokunmaz belki midesiz topluluk.

Sağlık çalışanlarına gizlilik sözleşmesi yaptırılmış. Bir hemşire paylaşıyor bunu. Kendi eşinde de virüs tespit edilmiş ancak hastaneler test yapmayı bırakmış. Hiçbir hastane hizmet verecek durumda değil. Zaten doktorlara kadar bulaştı.

Corona

24 Ocak’ta 1000 yataklı konteyner hastane yapımı başlamıştı Wuhan’da. Hastanelerin hijyenik yapısını kaybetmesinden sonra yeni bir sağlık merkezi kurma ihtiyacı doğmuş olmalı. 3 Şubat’ta bitirecekler.

Corona

Bugün Türkiye’de bu haber şu şekilde paylaşıma girdi ancak gerçekte olan bu değil. Bir sonraki videoda yazayım.

Corona

Yerde üstü kapalı şekilde yatanlar artık hasta değil, ceset. Hastane ortamları bu şekilde. İnsanların yapabileceği hiçbir şey yok. Çin’de biraz inceleme yaparsanız videonun aslına ulaşıp paylaşım sebebini görebilirsiniz.

Pekin’de Wuhan şehri kapanmadan önce şehirden ayrılanların nerelere gitmiş olabileceği konusunda sorulara cevap aranmış ve tüm dünya haritasını çıkarmışlar. Uçuşlar ve diğer yollar kapanmadan önce Wuhan’dan kaçanlar taşıyıcı olarak 11 ülkeye daha virüs götürdüler.

Sadece iki günlük fark ile virüs neredeyse tüm Çin’i kaplamak üzere. Diğer ülkelerde taşıyıcılar, Çin’deki gibi oldukları yere düşünce virüsü fark ettiler.

Corona

Örneğin üç gün önce Güney Kore’de bir yolcu, dört kişilik aile ile yolculuk ederken yolculardan biri bir şehirde iniyor. Hastalanıp düşünce virüsü tespit ediyor. Trende aynı ortamda bulunduğu aile yoluna devam ediyor ancak aileye ulaşamıyorlar. O aile potansiyel taşıyıcı…

Şangay’dan askeri doktorların Wuhan’a gidişi haber yapıldı. 150 doktor diye geçiyor fakat ordunun şehri kuşattığını yazmıştım. Bu bir aldatmaca olabilir. Wuhan halkı destek için şehre insanları davet ediyor. Bizi imha edecekler diye paylaşım yapıyorlar.

10 binden fazla sağlık çalışanına ailelerini görme izni verilmiyor. Tıbbi müdahale çaresiz kalıyor ve psikolojileri berbat hale gelmiş.

Şangay’dan Wuhan’a giden askeri tıbbi personel, ailelerinden ağlayarak ayrılmış. Gitmeden bir aşı yapıyorlar. Aşı geliştirdikleri virüse karşı ama bu virüs mutasyona uğradı. Aşının kendilerini kurtarmayacağını iyi biliyorlar.

Corona

2003’teki SARS virüsünü yayan ÇKP, bu virüsü de yaymış. Virüs laboratuvar virüsü ile aynı kimlikte çıktı.

Corona
Corona
Corona

Bir doktorun videosu çok dolaşıma girdi. Doktor gerçek vakanın 100.000’i geçtiğini söyleyip hükumetin olayı gizlemesini eleştiriyor. Sonunda tutuklanıyor. Virüsün yayılma hızını 10/10 diye adlandırıyor. Az önce düşen grafikte zaten bunu doğruluyor.

Corona
Corona

Wuhan’da hükumete karşı sokağa inenlere polis müdahale edip tutukluyor. Ya da bilinmeze götürüyorlar.

İnsanların ulaşım yollarını bu şekilde kapatıyorlar. Kaçış yolları kırsal alan ama amaç kimse birden fazla şekilde hareket etmesin.

Çin’de RFA Chinese’in paylaşımı… İnsanlar ölüyor ve Pekin hâlâ kutlama yapıyor…

Corona

Çin’de bir kadının paylaştığı fotoğraf: “Kendimi evime kapattım ve sürekli alkolle dezenfekte oluyorum. Hastalığı kimseye yaymamak için kendi önlemimi aldım.”

Çocuğuyla bile görüşmüyor.

Corona

İngiliz araştırma raporu 4 Şubat tarihinde Wuhan’da 200.000, Șangay’da 900.000 ve Pekin’de 800.000 koronavirüs pnömonisi enfeksiyonunu öngörmüş.

Corona

Yazıdaki yorumlar @baskebabiko rumuzlu Twitter kullanıcısına aittir. Yeni paylaşımlar geldiğinde yazı güncellenecektir.