Corona Virüsü

Corona Virüsü Tedavisi Bulundu!

Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan Corona Virüsü furyası tüm dünyayı etkisine almış ve insanlara korku salmaya başlamış halde. Bilim insanları, haber ajansları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), birincil şahıslar, hastalar, hatta Youtuber kişiler bile virüs hakkında farklı farklı açıklamalar yapıyor.

Bazıları biyolojik savaşa, bazıları Çin’in yemek kültürüne, bazıları nüfus azaltma operasyonu olduğuna, bazıları ise tanrının Çin’i yaptığı zulümlerden, katliamlardan dolayı sınadığına inanıyor. Herkes telaş içinde iken, Corona virüsü ile ilgili kötü haberler gelmeye devam ediyor.

Corona Virüsü

Dünya genelinde Corona virüsü sebebiyle toplam ölüm sayısı 1,523 sayısını görmüş iken, toplam vaka sayısı 66.805’e ulaşmış durumda. Basın bültenine sunulan bilgilere göre; Çin, Japonya, Singapur, Tayland, Güney Kore, Malezya, Avustralya, Almanya, Vietnam, ABD, Fransa, İngiltere, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Hindistan, İtalya, Rusya, İspanya, Nepal, Kamboçya, Sri Lanka, Finlandiya, İsveç, Belçika olmak üzere yaklaşık 25 ülke Corona virüsü vakalarına sahip.

Bu kadar kötü haber verilir iken, hiç iyi şeyler olmuyor mu? Tedavi konusunu oldukça tartışmalı idi. Çoğu insan: İstenilen sayıda ölüme ulaşıldıktan sonra virüsün tedavisini yüksek fiyatlı bir şekilde piyasaya sürüp virüsün son bulacağını düşünüyordu. Ancak öyle olmadı. Tedavi henüz piyasaya sürülmedi ancak bu konuda oldukça disiplinli çalışan bilim insanları, Tayland’da HIV ve grip ilaçlarının karışımı ile tedavi uygulanan hastalarda, oldukça olumlu sonuçlara ulaşıldı.

Corona Virüsü Tedavisi

Uygulanan tedavide; lopinavir, ritonavir ve oseltamivir ilaçlarının karıştırıldığı duyuruldu. Bangkok, Tayland Ratchathewi Bölgesi’nde bulunan Rajavithi Hospital isimli hastanenin doktoru Kriangska Atipornwanich, karışımı yapılan tedavinin virüs için kesin bir çözüm olmadığını, ancak hastalarda olumlu sonuçlar verdiğini belirtti.

Lopinavir/ritonavir: Lopinavir/ritonavir, HIV/AIDS’in tedavisi ve önlenmesi için sabit doz kombinasyonlu bir ilaçtır. Lopinavir ve düşük bir ritonavir dozu ile birleştirilip elde edilir.

Oseltamivir: influenza A ve influenza B’yi tedavi etmek ve önlemek için kullanılan antiviral bir ilaçtır.

Henüz kesin bir tedavi olmasa da, uygulanan hastalarda olumlu sonuç veren karışımın Corona’ya tedavi olabileceği umuluyor. Tayland Sağlık Bakanlığıyla yapılacak toplantının ardından tedavi hakkında kesin bir karar alınacak.

Ekibimiz tarafından hazırlanan ve her gün güncellenen, Corona virüsü ile ilgili güncel verilere ulaşabileceğiniz yazımıza gitmek için tıklayınız. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edip, güncel haberlere en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.


Aydın Çetin
vive per il suo bambino. contact: [email protected]