Corona Virüsü’nü 10 Yıl Önce Tahmin Eden Filmin Günümüzdeki Benzer Yanları

Çin’in Wuhan bölgesi kökenli koronavirüs, en az 4,200 kişiyi öldürdü ve Aralık ayından bu yana 120,000’den daha fazla kişi enfekte etti. Kamu sağlığı görevlilerinin ilk corona virüs vakasını bildirmesinden bu yana, birçok kişi 2011 yapımı “Contagion” Türkçe çevirisi ile “Salgın” adlı filmi izledi.

Film, Hong Kong’daki hayvanlardan insanlara yayılan kurgusal bir pandemi tasvir ediyor, daha sonra dünya çapında on milyonlarca insanı öldürüyor.

Filmdeki pandemi, Corona virüs salgınından farklı değildir. Bu yüzdendir ki “Contagion” corona virüs filmi olarak da biliniyor. Öksürme sesi ile başlayan film, bir ayda 27 milyon insanın bir virüs yüzünden ölmesini konu alıyor.

"Corona Virüs Filminden" Jude Law

MEV-1 olarak adlandırılan Contagion filmindeki kurgusal pandemi, 1990’ların sonlarında Malezya’da ortaya çıkan influenza ve ölümcül Nipah virüsünün bir melezi olarak tasvir edilmiştir.

Mart ayı sonunda, mevcut koronavirüs salgını nedeniyle, Google’da filmi anlatan Twitter kullanıcılarının sayısı gibi “Contagion” filmi arayışında. “Contagion” şu anda Google ve iTunes’daki en çok aranan gerilim filmlerinden biri.

Gelelim bu film neden bu kadar aranıyor ve konuşuluyor sorusuna. Sizlere Contagion filminin perde arkasını anlatıyoruz. Keyifli okumalar!


1. Filmin bitiş sahnesinin MEV-1 salgınının “birinci günü” olduğu ortaya çıkıyor. Bir muz parçasını ormandan taşıyan ve bir domuz çiftliğine yediği muzun parçasını düşürmesiyle bitiyor. Bu muz parçasını yiyen domuzu kesen kasabın ellerini yıkamaması ve bu elleriyle insanlarla tokalaşarak virüsün ilk yayılma anını gözler önüne seriyor.

Yarasa meyveyi düşürür (muhtemelen virüs bulaşmış) ve bir domuz yavrusu onu yer. Domuz daha sonra bir pazar satıcısına satılır, satıcı daha sonra Hong Kong’un bir kumarhane restoranın kasabına domuzu satıyor. Şef, emhoff ile el sıkışmadan önce domuz eti hazırlar, onu enfekte eder ve pandemi tekmelemeye başlar.


2. 774 kişiyi öldüren 2003 SARS salgını da benzer şekilde başladı. Çin at nalı yarasaları virüsü Afrika Misk Kedisi’ne geçti. İnsanlar daha sonra ıslak bir pazarda satılan Afrika Misk Kedisi’den virüse yakalandı.

Genetik çalışmalar, koronavirüsün yarasalardan kaynaklandığını doğruladı. Uzmanlar, hangi hayvan türlerinin yarasalar ve insanlar arasında virüsün aracı olarak hizmet ettiğinden emin değiller, ancak domuzlar, Misk Kedisi ve Pangolinler en olası olanlardır.


3. Contagion’ın açılış sahneleri, virüsün yayılmasının ikinci günü ile başlıyor. Hong Kong’da bir adam, Çin hastalıktan ölen ilk kişi oluyor. Ancak Tokyo’da bir adam ve Londra’daki bir kadın da virüs yüzünden ölüyor.

61 yaşındaki Wuhan sakini olan yeni koronavirüs’ten ölen ilk kişi, ilk vakanın bildirilmesinden 11 gün sonra öldü, salgının yayılmasına iki hafta kala teşhis konuldu. Virüs, 13 Ocak’a kadar Çin dışına yayılmadı.


4. Filmdeki salgın 29. gününe kadar Dünya çapında 26 milyon insanı öldürdü. 30 Ocak, koronavirüs salgınının 29. günüydü ve bu noktada 210’dan fazla kişi öldü.

Corona Virüs Salgınından Bir Kare

5. “Contagion”da, Matt Damon tarafından canlandırılan Emhoff’un kocası, virüse karşı bağışıklığı olduğu için salgından kurtulur.

"Corona Virüs Filminden" Matt Damon

College London’daki bilim adamı Neil Ferguson, koronavirüse karşı bağışıklığın geçerli olmadığını dile getirdi.

Çin sağlık otoritelerine göre de yeni koronavirüsü alan ve iyileşen insanlar bile gelecekte tekrar hasta olabilirler ve virüsten sonra da vücut kalıcı olarak bağışıklık kazanmaz.


6. Filmde, MEV-1 virüsü yakın temas ve enfekte hastalar tarafından temas edilen yüzeyler yoluyla yayılır.

"Corona Virüs Filminden" Gwyneth Paltrow

Paltrow’un karakteri, bir kumarhanede elinde tutan zarları üfledikten sonra 2. günde ölen Tokyo’ya bulaşır. Ayrıca, kullandığı bir bardağı temizleyen bir kişiye ve telefonunu alan bir başkasına da geçirir.

Koronavirüs durumunda, virüs yüzeylerde uzun süre hayatta kalamaz.

CDC, “Ortam sıcaklıklarında günler veya haftalar boyunca gönderilen ürün veya ambalajlardan yayılma riski çok düşüktür.” dedi.

Bunun yerine koronavirüs, insanlar öksürdüğünde veya hapşırdığında geçen damlacıklar yoluyla yayılır.


7. “Contagion”da, enfekte birçok hasta ölmeden önce nöbet geçirir. Koronavirüs hastalarınıysa aksine, ateş, öksürük ve pnömoni benzeri semptomlar alır.

MEV-1 filmdeki herkesi eşit derecede etkiler. Emhoff’ların oğlunu, Beth’i öldürdüğü kadar çabuk öldürür.

Ancak Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun yakın tarihli bir raporuna göre, Çin’de yeni virüsten ölen insanların yaklaşık %80’i 60 yaşından büyüktü ve %75’inin başka tıbbi sorunları vardı.

Koronavirüsten ölen 17 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, ortalama yaşlarının 75 civarında olduğu bildirilmiştir. Birçoğunda yüksek tansiyon ve Parkinson hastalığı gibi sağlık sorunları vardı.

Diğer çalışmalar, hastaların ortalama yaşlarının 47 ila 55 arasında olduğunu tahmin etmiştir. Çin’deki 72.000 vakayı inceleyen bugüne kadarki en büyük koronavirüs çalışması, hastaların %75’inden fazlasının yaşının 30 ila 69 arasında olduğunu ortaya koymuştur.


8. “Contagion” hastalığa yakalanmış hiçbir hasta hastalıktan kurtulmaz. Ancak şu ana kadar, en az 25 ülkede 36.688 kişi koronavirüsten iyileşti.

Harvard Health Publishing’de doktor ve yazar olarak çalışan Todd Ellerin’e göre, koronavirüsten “birçok insan birkaç gün içinde iyileşir”.


9. Jude Law tarafından canlandırılan filmdeki kurgusal bir blogger, MEV-1 virüsünün ilaç şirketleri tarafından kâr elde etmek için üretildiğini iddia ederek yanlış bilgiler yayıyor.

Wuhan'dan Bir Görsel

10. Doktorların MEV-1 virüsünün genetik kodu ile yarasa ve domuzlardan alınan DNA arasındaki benzerlikleri belirledikleri “Contagion” daki sahnelerse oldukça benzer.


11. Filmdeki doktorlar, MEV-1 virüsünün mutasyona uğramış bir türünün Afrika kıtasında yüz binlerce insanı öldürdüğünü söylüyor.

"Corona Virüs Filminden" Kate Winslet

Şimdiye kadar yeni corona virüs mutasyona uğramadı.

Coronavirüsler, genel olarak, daha önce verdiği demeçte, Columbia Üniversitesi’nden bir epidemiyolog olan Stephen Morse, “mutasyona gripten daha az yatkındır” dedi.


12. “Contagion” filmindeki en büyük yanlışlık, bilim adamlarının ne kadar çabuk bir aşı geliştirip üretebildikleriydi.

“Contagion”daki araştırmacılar, sadece 90 günde az miktarda aşı üretip dağıtabilmektedir.

Ancak piyasaya aşı yapmak tarihsel olarak zorlu, uzun bir süreç olmuştur. (Örneğin, Ebola aşısının yapılması 20 yıl sürdü.)

Biyoteknoloji şirketi Moderna hızla bir aşı adayı geliştirdi ancak aşının güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek bir yıl daha sürecek.


Bitirirken;

Wuhan Virüsü’nü” daha önce tahmin etmiş film olan Contagion adlı yapımı mutlaka izlemelisiniz. IMDb puanı neden 6,8 verildiğine şaşırdığım bir yapımdır kendisi. Ayrı olarak filmi incelemek gerekirse görüntü açıları, oyuncu kadrosu ve yönetmenliği gayet başarılı. Mutlaka izleyin derim.

Ayrıca Corona Virüs’ünden korunmanın 14 yolu adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

Corona Virüsü hakkında en hızlı ve güncel haberleri almak için Bir Parça Tuhaftık hesabımızın Instagram ve Twitter sayfalarını takip etmeyi unutmayın. Kendinize iyi bakın, hoşça kalın.


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.