corona virüsü tedbirler

Corona Virüsü’nden Korunmanın 14 Yolu

Corona Virüsü, Türkiye’de ilk vaka gece 01:00 sularında Sağlık Bakanı tarafından duyuruldu. Corona Virüsü artık ülkemizde de bulunuyor. Peki bu virüsten korunmanın yolları neler? Bu korunma yollarını maddeler halinde sizlere açıklayacağız. Bu yolları başarılı şekilde uygulayan herkes virüsün kendisine bulaşma yolunu önemli bir boyutta azaltacaktır.


Corona Virüsü’nden Korunmanın 14 Yolu

1. Solunum yolu hastalık belirtileri gösteren (öksürme, hapşırma v.b.) biriyle yakın temastan kaçınınız.


2. Ellerinizi sık sık sabun-su ile yıkayın veya 20 saniye süreyle alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanınız.


3. Öksürürken ve hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatmak mikrop ve virüslerin yayılmasını önler. Ellerinize hapşırır veya öksürürseniz, dokunduğunuz nesneleri kirletebilirsiniz. Öksürürken ve hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirseğinizle veya tek kullanımlık mendil  ile kapatınız, tek kullanımlık mendili kapalı bir çöp kutusuna atınız ve ellerinizi alkol içerikli el dezenfektanı veya sabun-su ile temizleyiniz.


4. COVID-19 gibi bir solunum yolu hastalığı olan bir kişi, öksürdüğünde veya hapşırdığında virüsü içeren küçük damlacıklar saçar. Hastaya yakınsanız, virüs ile temas etme riskiniz artar. Kendinizle diğer insanlar arasında (özellikle öksüren, ateşi olan hastalarla) en az 1 metre mesafe bırakınız.


5. Ellerinizle, göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçınınız. Eller virüsle kontamine olabilecek birçok yüzeye dokunur. Kirlenmiş ellerinizle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız, virüsü yüzeyden kendinize aktarabilirsiniz.

corona virüsü korunma

6. Ateş, öksürük ve nefes almakta zorlanıyorsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir,  bu tablo solunum yolu enfeksiyonu veya başka ciddi bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. 

corona virüsü korunma

7. Hafif solunum yolu semptomlarınız varsa hastalığın bulunduğu bir bölgeye seyahat geçmişiniz yoksa,  temel solunum ve el hijyeni kurallarını dikkatlice uygulayınız ve mümkünse iyileşene kadar evde kalınız.


8. Genel bir önlem olarak, canlı hayvan pazarlarını ziyaret ederken genel hijyen önlemlerini uygulayınız. Hayvanlara ve hayvansal ürünlere dokunduktan sonra sabun ve su ile ellerinizi yıkayınız; el, göz, burun veya ağza dokunmaktan kaçınınız, hasta hayvanlarla ürünleriyle temastan kaçınınız. Sahipsiz dolaşan hayvanlarla herhangi bir temastan kesinlikle kaçınınız.


9. Toprak üzerindeki,  kontamine olmuş hayvan atıkları veya sıvılarla temastan kaçının.


10. Çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçınınız, gıda güvenliği uygulamalarına göre pişmemiş gıdalarla çapraz kontaminasyonu önlemek için çiğ et, süt veya etleri dikkatli kullanınız.

corona virüsü korunma

11. Maske takmak, etkilenen bölgelerde COVID-19 dahil olmak üzere bazı solunum yolu hastalıklarının yayılmasını sınırlamak için önleme tedbirlerinden biridir. Ancak, yeterli düzeyde koruma sağlamak için tek başına bir maske kullanılması yeterli değildir.  

corona virüsü korunma

Buraya dikkat!

12. Maske kullanılacaksa, bu önlem, COVID-19’un insandan insana bulaşmasını önlemek için el hijyeni ve diğer önlemleriyle birlikte alınmalıdır. Belirtilmediğinde maske takmak, gereksiz maliyetlere ve el hijyeni uygulamaları gibi diğer temel önlemlerin ihmal edilmesine yol açabilecek yanlış bir güvenlik hissi yaratabilir. Ayrıca, bir maskenin yanlış kullanılması bulaşma riskini azaltmak için etkinliğini engelleyebilir.

corona virüsü korunma

13. Toplu alanlardan kaçının. Solunum yolu ile geçen bu virüsün, toplu alanda size geçebilme ihtimali çok yüksek.


14. Kişisel hijyeni asla eksik etmeyin. Duş alma sıklığını yükseltin. El yıkama konusuna mutlaka dikkat edin. Sağlık Bakanlığı’nın da üstünde durduğu el yıkama sıklığını yükseltin. Dışardan eve girdiğinizde elinizi mutlaka yıkayın. Bir kolonya ile elinizi dezenfekte edin.

corona virüsü korunma

Ülkemizde görülen ilk vaka sonrası telaş yapmanıza ve gerektiğinden fazla bir biçimde tedbir almanız şu an için önemsizdir. Sağlık Bakanı’nın açıklamasında dediği gibi üzücü fakat korkutucu olmayan bir vaka yaşandı. Bahsettiğimiz bu korunma önlemlerini almanız sizler için yeterli olacaktır.

Corona Virüsü hakkında en doğru bilgileri en hızlı bir şekilde sizlere sunan Bir Parça Tuhaftık hesabımızın Twitter ve Instagram‘dan takip etmeyi unutmayın. Kendinize iyi bakın, hoşça kalın.


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.