Corona Virüs İçin İkinci Dalga Sesleri

Corona Virüs İçin İkinci Dalga Sesleri

Covid-19 konusunda Dünyada birçok adımlar atılıyor. AVM konusu tartışılıyor, okullar açılacak mı sık sık bu gündeme geliyor, bilim aşı konusunda çalışıyor, insanlar tedbirler konusunda ısrarla tedbirsiz olmaya devam ediyor. Düğünler, kutlamalar, tatiller derken Coronavirüs için ikinci dalga mı geliyor? Bu yazımızda hep birlikte bunu inceleyeceğiz.

Güvenli Ülkeler Listesinde Türkiye Yok

Biliyorsunuz ki Avrupa Birliği liste oluşturuyor. Ve bu liste her 15 günde bir yenileniyor. Bu liste istatistiklere ve verilere göre hazırlanıyor. Ve maalesef Türkiye Avrupa Birliğine göre ”turuncu liste” kısmında yer alıyor. Peki bu ne anlama geliyor?

Hemen açıklayalım: Eğer zorunlu değilseniz, mecburi bir işiniz yoksa Türkiyeyi tercihlerinize eklemeyin anlamı taşıyor bu. Ve Türkiye’den dönen vatandaşlarına 14 boyunca ”zorunlu” karantina uyguluyorlar.

Virüsün Bulaştırma Katsayısı Arttı

Corona virüs diğer virüslerden farklı olarak birçok yolla bulaşabiliyor. En sık bulaşma yolunu ”damlacık” yoluyla olduğu biliniyor. Fakat düşük bir risk olsa da açtığınız bir kargo paketiyle bile evinizden hiç çıkmadan virüs kapma olasılığınız var. Bu yüzden uzmanlar sıklıkla ellerimizi yıkamamızı ve maske kullanmamızı öneriyor. Tüm bunları kısaca hatırlamışken virüsün bulaştırma katsayısının arttığına dair bilim insanlarından bir açıklama geldi.

04.08.2020 tarihinde virüsün bulaştırma katsayı oranı %1,04 idi. Şu an da virüsün bulaştırma katsayı oranı % 1,09.

Prof Dr. Fatih Tank

Sağlık Çalışanlarında Vaka Sayısı Artıyor

Birçok sağlık çalışanı Covid pozitif çıkıyor. Kimi iyileşip görevi başına dönüyor, kimisi ise bu hastalığa yenik düşüp hayata gözlerini yumuyor. Ankara Sağlık Çalışanları Raporunun 4 Ağustos 2020 tarihli hazırladığı sunuma göre uzman hekiminden (94), mutemet (devlet dairesinde çalışıp para götüren kişi) -1) çalışanına kadar sadece Ankara’da toplam 488 sağlık çalışanı covid-19 pozitif çıktı.

Doktor Mustafa Özlü 35 yaşında hayatına veda etti. Daha bunu atlatamamışken Diyarbakır’da doktor Halil Yücel’de Corona sebebiyle hayatına veda etti. Kahramanmaraş: İki eş. İkisi de doktor. İkisi de Covid sebebiyle vefat etti. Ve daha niceleri. Bizler iyi olalım diye daha nice kahramanlar hayata gözlerini yumdu. Bazıları ise iyileşip hastanelerdeki yerlerine tekrar geçti. Peki her şey ne içindi? Bizler sahillere koşalım virüste ikinci dalgayı geri getirelim diye miydi? Bu arada dikkat çekilmesi gereken bir nokta daha var ki eskiden ölüm yaşı 65 yaş ve üzeriyken artık ölüm yaşı gençlere kadar indi.

Corona Virüs İçin İkinci Dalga Sesleri

Covid Servisleri Tekrar Açılıyor

Her şey çok güzel gidiyordu. En azından öyle olduğuna inanıyorduk. Vaka sayıları düşüyordu, aslında insanlar o zamanlar daha dikkat ediyordu. Şu an birçok doktordan covid servisinin yeniden açıldığını duyuyoruz. Örnek vermek gerekirse İstanbul’da bulunan eski Gata hastanesinde covid servisi tekrar açıldı. Diyarbakır’da artan vakalar nedeniyle Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi pandemi hastanesi olarak kabul edildi ve orası da artık bir covid hastanesi.

Düğünler, Kutlamalar, Kafeler, Tatiller

Corona Virüs İçin İkinci Dalga Sesleri

Birbiri ardına gelen Covid zinciri. Televizyona çıkıp hiçbir bilim insanı ”covid bitti” diye uyarı yapmadı. Maske takmayı bırakın diye bir cümle açıklanmadı. ”Çok bunaldık o yüzden tatile gittik.” diye bahanelerle tatillere koşup ikinci dalgayı başlattınız. Bunu kişisel bir yorum olarak görmeyiniz, derin bir eleştiri olarak algılamayınız, bilimsel olarak söylüyoruz bunu. Hemen örneklere geçelim.

Çok yakın bir tarih. Yer Kocaeli Darıca. Bir düğün vakası. Düğünde covid pozitif tam 3 hasta var ve temas ettikleri 3 kişiye daha bulaştırıyorlar. Sonuç itibariyle 80 kişinin yaşadığı 6 apartman karantinaya alınıyor.

Yer İzmir. Gelin de dahil 5 kişiye covid teşhisi konuluyor.

Yer Eskişehir. Cami imamını covid pozitif. Katıldığı bir düğünden kapmış! Ve tabii ki eşi, çocukları da kendisinden kapmış. Kendisi, eşi ve çocukları tedaviye alındı ama bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Cami imamı tam 100 kişiyle temas halinde bulunmuş. O 100 kişinin de bulunduğunu kişileri düşünün ve de bunun matematiğini siz yapın.

”Bir geceden bir şey olmaz, bir törenden, uğurlamadan bir şey olmaz” deyip gidersek o 1 kişi 50 kişiyi enfekte edebiliyor. Bu domino taşı gibi etkisini gösteriyor. Ve salgını kontrol altına almamız güçleşiyor. Bu sadece Türkiye’de değil, dünyada örnekleri var. Biz salgını kontrol altına aldık, artık rahatız, maskelerimizi çıkarabiliriz diyebilmemiz için daha çok yolumuz var.

Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr Hasan Tezer

Sonuç olarak maske takmak, ellerimizi yıkamak, mesafeye dikkat etmek ne kadar zor olabilir dostlar? Yitirilmiş onca can var. Yitirilmeye devam eden, ve yitirilecek… Televizyonda gördüğümüz sayılar sadece sayı değil, yitirilen can. Ve orada hiç ummadığımız bir anda ailemizden biri, sevdiklerimiz ve belki de kendimiz olabiliriz. Tedbirlere uymayan herkes birer potansiyel katildir. Bunun için herkes kendisi sanki covid taşıyıcısıymış gibi önlem almalıdır. Kendimiz ve sevdiklerimiz için! Unutmayın, birlikte başarabiliriz!

“Corona Virüs’de İkinci Dalga” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!