Community Dizi İncelemesi

Community Dizi İncelemesi: Neşe Dolu Bir Komedi

Kısıtlamalar artarak geri gelmişken ve evlere tıkılmışken gülümseten şeyler izlemek bu durumu biraz daha katlanılır kılmak için en iyi ilaçtır. Rick & Morty‘nin yaratıcısından Community, bu sıkıntılı durum ne zaman bitecek diye bunalırken sizi farklı dünyalara götürecek ve kahkahalara boğacak! Community konusu nedir? Community karakterleri ve analizleri. Community dizi incelemesi sizlerle.

Community Dizi İncelemesi
Community Dizi İncelemesi
  • Dizi: Community
  • Yönetmenler: Joe Russo, Anthony Russo
  • Senaristler: Dan Harmon
  • Süre: 22 dakika
  • Yıl: 2009 – 2015
  • Tür: Komedi
  • IMDB Puanı: 8.5
  • Oyuncular: Joel McHale, Danny Pudi, Donald Glover, Gillian Jacobs, Alison Brie, Yvette Nicole Brown, Ken Jeong, Chevy Chase

Konu

Hızlı konuşma ve inanılmaz ikna kabiliyetlerine sahip Avukat Jeff Winger’ın aslında üniversiteye hiç gitmediği anlaşılınca baro tarafından lisansı iptal edilir. Bu sebeple Greendale Devlet Üniversitesi’ne gitmek ve lisansını tamamlamak zorunda kalır. Okulun ilk gününde karşılaştığı güzel bir öğrenciyi tavlamak umuduyla yalandan bir İspanyolca çalışma grubu kurar ve onu katılmaya davet eder. Ancak Jeff, kızı çalışma grubuna katılmasına ikna etmek için kendisini “kurul onaylı öğretmen” ilan ettiğinde kızın beraberinde altı kişi daha getireceğini aklının ucuna bile getirmez. Jeff’in dil hakimiyeti iyi dışında her şey olsa da, bu çalışma grubunun üyeleri “çalışmak” için bir araya gelmeye devam eder ve bu süreç içerisinde hem kendileri hem de birbirleri hakkında birçok şey öğrenirler. Dizi, bu grubun maceralarını ele alır.

Community Karakterleri

Dizideki en önemli ögelerden biri karakterleridir. Çalışma grubundaki yedi karakter aslında toplumdaki yedi ayrı stereotipi, yani toplumdaki yaygın belirli birey türlerini ve davranış biçimlerini temsil eder.

Jeff Winger

Bana bakın. Harika olduğum çok açık. Ama bunu asla kabul edemem çünkü bu beni bir göt yapar.

Jeff Winger
Community Dizi İncelemesi
Community Jeff Winger

Joel McHale‘in canlandırdığı dizinin başrolü diyebileceğimiz lisanssız avukat Jeff Winger, sadece konuşarak her sorundan kurtulma kabiliyetine sahiptir. Tabii ki bu sayede yedi yıl boyunca lisanssız bir şekilde baroda çalışabilmiştir. Çoğu zaman grubun “babası” olarak anılan Jeff, aynı zamanda grubun havalısı ve kötü çocuğudur. Dizi boyunca yolsuz ve kötü bir avukattan gerçek ve düşünceli bir insana dönüşünü izleriz. Bu karakterin en iyi yanı ise güçlü konuşmalar yaparak çözülmez sorunları çıkışa götürür, tıpkı Servet-i Fünun dönemindeki roman türüne alışma döneminde yazarların çıkmaza sürüklenen sorunları yangınla bitirmesi gibi. Kısaca grubun havalı, umursamaz ancak gelişim gösteren stereotipi rolünü üstlenir.

Britta Perry

Hayatım boyunca tek başıma işedim…Kadınlar her zaman benden nefret ettiler… Nasıl başladığını bile bilmiyorum.

Britta Perry
Community Dizi İncelemesi
Community Britta Perry

Gillian Jacobs‘ın canlandırdığı Britta Perry, Jeff Winger’ın tavlamak için bu çakma İspanyolca çalışma grubunu oluşturduğu öğrencidir. Kendini özverili, kendisinden başka herkesi düşünen, politik aktivist ve feminist biri olarak tanıtan Britta aslında bu özelliklerin altını doldurmak için hiçbir şey yapmamaktadır. Popüler ve geleneksel her şeye daha ne olduğunu bilmeden karşı çıkışının onu yenilikçi göstereceğini düşünürken aslında onu sadece sinir bozucu yapmaktadır. Büyük şirketlere ve hükümetlere nefretini kusar ancak her dediği sadece lafta kalır. Britta, insanları sessizlikleri suçlayan ama içten içe kendisinin de hiçbir şey yapmadığını bilen insan stereotipini yansıtır.

Abed Nadir

Havalı, havalı, havalı.

Abed Nadir
Community Dizi İncelemesi
Community Abed Nadir

Danny Pudi‘nin canlandırdığı Abed Nadir, yarı Filistinli yarı Polonyalı Asperger Sendromu’na sahip bir film aşığıdır. Asperger Sendromu nedeniyle sosyal ve duygusal ipuçlarını yakalayamasa da üç dil konuşabilmekte, iletişimini daha çok film ve dizi referansları üzerinden yürüten keskin gözlem yeteneklerine ve inanılmaz bir hafızaya sahip biridir. Bu yetenekleri sebebiyle birçok kez “bilgisayar” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca, dizi boyunca ilgi çekici dehası hikayenin konusunu devam ettirmek için kullanılmıştır. Dizideki film, dizi ve pop kültür referanslarının güzelliğini bu karaktere borçluyuz denilebilir. Kısacası, Abed grubun zehir zekalı ancak sosyal uyumsuz stereotipini canlandırmaktadır.

Troy Barnes

Ailemde devlet üniversitesinden mezun olan ilk kişi ben olacaktım. Diğer herkes normal üniversiteden mezun oldu.

Troy Barnes
Community Dizi İncelemesi
Community Troy Barnes

Solo: Bir Star Wars Hikayesi‘nde yer almış, Childish Gambino olarak da bilinen aktör şarkıcı Donald Glover‘ın canlandırdığı Troy, seriye kibirli ve bencil sporcu havasını vererek başlamıştır. Ancak aslında Amerikan futbolundaki yetersizlik hissiyatını ve zekasına karşı olan özgüvensizliğini gizlemeye çalışan hassas biri olduğu ortaya çıkar. Abed ile dost haline gelen Troy, grubun sporcu fakat aslında içten içe hassas ve özgüvensiz stereotipi rolünü üstlenir.

Annie Edison

Sadece odaklanmama yardımcı olacağı söylenen haplara kısa bir bağımlılık yüzünden buradayım, ama aslında sadece bursumu ve bekaretimi kaybetmeme neden oldular.

Annie Edison
Community Dizi İncelemesi

Mad Men ve BoJack Horseman gibi başarılı dizilerde yer almış Alison Brie‘nin canlandırdığı Annie Edison, grubun en küçüğü olmasına rağmen uyuşturucu bağımlılığı, ailesiyle erken yaşta kopma ve kötü bir mahallede kötü yaşam koşulları gibi birçok zorlukla karşılaşmıştır. Bu aksiliklere rağmen hala parlak ve iyimser bir tavır sergiler. Tipik bir A kişiliğidir. Hırslı, çok iyi organize ve çalışkan. Jeff, grubun fiili lideri olsa da çoğu çalışma seanslarını yürütme sorumluluğunu üstlenir. Yüksek not uğruna insanları manipüle edebilecek duruma geldiği zamanlar olmuştur. Grubun en çalışkanı, en streslisi, en büyük hayallere sahip, sürekli yüksek notlar alanıdır.

Shirley Bennett

Ah, bu çok hoş!

Shirley Bennett
Community Dizi İncelemesi
Community Shirley Bennett

Yvette Nicole Brown‘ın canlandırdığı Shirley Bennett, iyi huylu kişiliğiyle ve İsa aşkıyla sinir sorunlarını gizleyen dindar bir annedir. Siyahi bir kadın ve anne olmaktan gurur duysa da sadece bunlarla anılmamak için üniversiteye devam eden biridir. Yaşıyla ilgili hassastır. Diğer üyelere istemedikleri klasik anne tavsiyeleri vermesi, sürekli yemek yapma veya bir şeyler pişirme içgüdüsü nedeniyle grubun “anne” rolünü ister istemez üstlenir. Koyu Katolik olan Shirley, grubun Hristiyan olmayan üyelerini hoşgörüyle görmek için çok çabalasa da ilk fırsatta onları vaftiz etme seçeneğini de hatırlatır. Özetle grupta anne rolünü üstlenen gelenekçi ancak güçlü kadın stereotipini yansıtır.

Pierce Hawthorne

Eğer bir şeylerde kötü olmanın beni durdurmasına izin verseydim burada olmazdım. Bazı erkeklerin başarısızlık dediği şeye ben yaşam… kahvaltı diyorum… ve büfeyi silip süpürene dek durmayacağım.

Pierce Hawthorne
Community Dizi İncelemesi
Community Pierce Hawthorne

Chevy Chase tarafından canlandırılan Pierce Hawthorne, grubun en yaşlısıdır. Zengin ve yalnız olduğundan yaklaşık 10 yıldır Greendale Devlet Üniversitesi’ne gitmektedir. Irkçı ve cinsiyet ayrımcılığı yapan babasına benzeyen Pierce; tipik sosyal normları anlamayan, kaba ve yoran bir karaktere sahiptir. Nezaket eksikliği ile birleşen bu tutumu, ne kadar kaba ve saldırgan olduklarının farkında olmadığı çirkin ifadeler nedeniyle başına çoğu kez iş açar. Toplumdaki İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş arasında doğan ayrımcı yaşlı beyaz erkek tiplemesini temsil eder. Grubun günah keçisidir.

Community Dizi İncelemesi

Community, Dan Harmon tarafından yaratılmış ve Marvel evreninin kahramanları olan Joe ve Anthony Russo tarafından yönetilmiştir. Dizi; kara mizah, sosyal ve siyasi sorunlar, normal mizah ve toplumdaki stereotipleri iyisiyle kötüsüyle bir araya getirir. Yaptıkları şakalar, film ve dizi referansları çoğu zaman tam on ikiden vurur. Birbirine benzemez yedi karakterin ve birçok sürprizin bir araya gelip bir toplum oluşturmasını işler aslında, tıpkı gerçek hayat gibi. Fakat tabii ki bununla ve daha birçok şeyle dalga geçmeyi ihmal etmez. Hayatın en kötü yanlarını tiye alarak hem eğlendirir hem de düşündürür. Ne de olsa bu sorunlarla bazen dalga geçilemeyecekse ve bu sorunlar hafife indirgenemeyecekse hayatla nasıl başa çıkılırdı ki? Tam da bu sebepten ötürü yeni gelen daha sıkı bir karantina dönemi için birebir. Diziyi Netflix’den izleyebilirsiniz!

‘Community Dizi İncelemesi: Neşe Dolu Bir Komedi adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ada Ateş
Bir Parça Tuhaftık