Alternatif Rock Grupları

Çok Bilinmeyen Alternatif Rock Grupları

Bu yazımızda sizler için, 3 yazar arkadaşımızla beraber az dinlenilen ve çok bilinmeyen alternatif rock grupları listesini oluşturduk. Aralarında belli şarkıları duymuş olabilirsiniz.


Eskitilmiş Yaz

2017 yılında kurulmuş indie ve alternatif rock grubudur. Grup üyeleri; Sava Savaş (vokal), Barış Can Uç (gitar-vokal), Abdullah Uyumaz (gitar), Durukan Çoban (bas gitar), Alper Akdoğan (davul)’dır. Sava Savaş ve Beste Taş tarafından kurulmuştur. Şarkılarında eski günlere ve yaz mevsimine özlem duygusu vardır.

Ringo Jets

2012 yılında İstanbul’da kurulmuş olan loud rock grubudur. Gitarist Tarkan Mertoğlu, Deniz Ağan ve davulcu Lale Kardeş tarafından kurulmuştur. İlk albümlerini 2014 yılında piyasaya sürdüler ve o zamandan beri de Avrupa’yı geziyorlar.

Kendimden Hallice

2018 yılında Ozan Özalp tarafından ünlü prodüktör Nino Varon’un da desteğiyle kurulmuştur. Grup üyeleri; Ozan Özalp, Samet Türksal, Onat Oskay, Oğuzhan Ilgaz ve Eren Bektaş’tır. Ozan Özalp senelerce beste çalışmalarına devam etse de, ilk kaydını 2017 senesinde alabilmiştir. Grup bir müddet durgunluğa girse de 2019 yılında müzisyen ve prodüktör Samet Türksal ile bir araya gelerek o istedikleri ‘kendimden hallice’ sounduna ulaşabilmişlerdir.

Kaç Canım Kalmış

2012 senesinde Yiğitcan Önal tarafından kurulan grup 5 kişilik bir alternatif rock grubudur. Grup üyeleri; Emre Perihan, Fırat Semercioğlu, Cengiz Zeydan ve Çağdaş Topal’dır. Bazı şarkıları rock türü altında, bazı şarkıları da akustik türü altındadır.

She Past Away

2006 senesinde kurulan ve başında sadece 2 kişiden oluşan bu grubun üyeleri; vokal ve gitarda Volkan Caner, bas gitarist İdris Akbulut’tur. Daha sonra İdris Akbulut ayrılmış, Doruk Öztürkcan grubun yapımcılığını ve klavyeciliğini üstlenerek gruba dahil olmuştur. Tarzları; post-punk, new-wave ve gotik rock’tır.

Neyse

2000 yılında üç çocukluk arkadaşı tarafından Yeşilköy’de kurulmuştur. “Babajım Istanbul Studios” tarafından gerçekleştirilen “1. Be The Band”müzik yarışmasında Şebnem Ferah’la beraber 7 üyenin oyu ile yarışma birincisi seçildiler. Grup üyeleri; Selim Kırılmaz, Deniz Ünlü, Melih Balta’dır. Şarkılarında ‘ManGa’ grubunun havasını almak mümkün.

Öfkeli Kalabalık

2013 yılında grubun solisti Can Büyükbaş’ın solo projesi olarak doğan Öfkeli Kalabalık, farklı müzisyenlerin eşlik ettiği 2 EP ve 3 single çalışmasının ardından Eylül 2019 tarihinde yayınladığı ‘Ana Can’ albümü ile geri döndü. Alternatif/bağımsız rock grubunun üyeleri; gitarda Erkin Sağsen, bas gitarda Basri Hayran ve davulda Can Sürmen’dir.

Serin

Serin, uzun yıllar boyunca farklı projelerde yer alan Kadıköy’lü 4 genç müzisyenin, kendi bestelerini düzenlemek için stüdyoya girmeleriyle 2015 yılında kuruldu. 2020 Haziran ayı yılında yayınladıkları “Aman Aman” singe’lı ile piyasaya geri döndüler. Alternatif rock grubu Serin’in üyeleri; vokalde Cansu Saraç, elektrik ve akustik gitarda Melih Balta, bas gitarda Meltem Balta ve davulda Emre Ergün’dür.

Kalabalık Bando

Grubun kurucusu ve solisti olan Bora Kürşat Yıldırım, kendi bestelerini icra etmeye karar vererek müzisyen bir arkadaşıyla 2017 yılında Kalabalık Bando’yu kurdu. Takvimler 2018 yılını gösterdiğinde, ilk çalışmaları olan ‘Fotosentez’ albümü dijital platformlar sayesinde dinleyicilerle buluştu. Bora Kürşat Yıldırım, Kalabalık Bando grubu çatısı altında birçok single’a imza attı. Alternatif rock grubu üyeleri; vokal ve gitarda Bora Kürşat Yıldırım, elektro gitarda Sertaç Özçakır, bas gitarda Levent Benzer ve davulda Volkan Durmuş’dur.

Sizlerin de bu grupların şarkılarını dinleyebileceğiniz ve bizler tarafından oluşturulan küçük bir liste hazırladık.

“Çok Bilinmeyen Alternatif Rock Grupları” yazımızın sonuna geldik. Bu yazıda beraber çalıştığımız yazar arkadaşlarımız; Deniz Belma Alkan ve Özgür Ercan. Şarkı seçimleri tamamen bizlerin zevkine göre seçildi.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Zeynep Aslı Elidolu
Yazı yazmayı fazlasıyla seven bir edebiyat öğrencisi ve içerik üreticisi / Bir Parça Tuhaftık