Cinsel İstismar: Parafililer ve Örnek Vakalar -III-

(Üstteki resim Bates Motel dizisindendir. Konuyla ilgili olarak izlemenizi öneririm.)
Serinin bu kısmında sizlere parafililerden ve örnek vakalardan bahsetmek istiyorum. Umarım aydınlatıcı olabilir.

Parafililer (Cinsel Sapkınlıklar) ve Failin Davranışları Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? 

Parafililer cinsel istismarcıların klinik profillerinde sıklıkla görülmektedir. Özellikle seri katillerde çok fazla gördüğümüz bu sapkınlıklar işin boyutunu çok fazla değiştirmektedir. Gelin psikolojik olarak irdeleyelim, sonra birkaç seri katilden bahsederek onların davranışları üzerinden örneklendirelim.  

Parafili, normal cinsel davranışların çok farklılaşması sonucu ortaya çıkan, kabul edilemeyen cinsel sapkınlıklardır. Genital cinsel birleşmeki hazzın farklı cinsel davranışlarla alınma eylemidir. Mastürbasyon harici diyerek ayıralım. Bu davranışlar DSM-5*’in tanımıyla şöyle sınıflandırılmıştır:  

  • Göstermecilik Bozukluğu: Hastanın bir anda yabancı birisine cinsel organını gösterme davranışıdır. 
  • Fetişizm Bozukluğu: Hasta cansız nesnelere cinsel anlamda yaklaşarak haz yaşar. 
  • Sürtünmecilik Bozukluğu: Hastanın rızası olmayan birine karşı sürtünerek haz yaşamasıdır. 
  • Pedofili Bozukluğu: Bir önceki yazıda da tanımladığımız gibi hastanın çocuklara karşı cinsel istekte bulunmak üzerine yoğun istek yaşamasıdır.  
  • Cinsel Mazoşizm Bozukluğu: Hasta acı çekmek üzerine cinsel istek yaşar. Yani acı ve cinselliğin birleşip bir haz boyutuna gelmesidir. 
  • Cinsel Sadizm Bozukluğu: Hastanın acı çektirmekle ve cinselliği bağdaştırıp birine acı çektirmeye dair yoğun istek içerisinde olmasıdır. 
  • Trasvestik (Karşı Giyim) Bozukluğu: Hasta karşı cinsin kıyafetlerini giymekle ilgili yoğun istek yaşar  (Morrison, 2017). Bununla ilgili erkek seri katil profillerine baktığınızda (Mindhunter izleyenler de bilir) onların kadın kıyafetlerini giymeye ve kadın kıyafetlerine karşı bir haz içerisinde olduğunu görebilirsiniz. Bu bozukluğun fetişizmle benzer olduğunu söyleyebiliriz. 

Cinsel istismarcı profilinde en çok görülen fetişizm ve travestik bozukluk hakkında iki tane vakayı sunarak konunun biraz daha aydınlanmasını sağlamaya çalışacağım. Bu vakaları kaynakçada da belirttiğim DSM-5’i Kolaylaştıran Klinisyenler İçin Tanı Rehberi kitaplarından okuyup özetleyeceğim. İlk olarak fetişizm vakası ile başlayalım. 

Fetişizm Bozukluğu: Corky Brauner Vakası  

Corky, 13 yaşındayken annesinin onun iç çamaşırlarının arasına yanlışlıkla ablalarının iç çamaşırlarını koyması sonucu kadın iç çamaşırları ile tanışmıştır. Sonrasında Corky bunu heyecan verici bulmuş ve ilgisini çekmiştir. İç çamaşırlarını teslim etmeden önce birkaç gece yastığının altına koyarak yatmış ve iki kez onlarla mastürbasyon yapmıştır. Evde tek başına olduğu zamanlarda da bu davranışına devam etmiştir. Üniversiteye geçtiğinde tek başına yaşadığı için koleksiyon halinde külot ve sütyen biriktirmeye başlamıştır. Kız arkadaşlarından kalanlarla ve bazen başka evlerin çamaşır iplerinden çalarak mastürbasyon yapmaya devam etmiştir. Hatta iç çamaşırlarıyla mastürbasyon yaptığı esnada onu giyen kadınları düşünüp fantezi kurmuştur. Corky’nin bu davranışını fark eden kişi kız arkadaşı olmuştur. Onu destek alması yönünde cesaretlendirmiştir. Corky sonrasında tedavi olmaya başlamıştır (Morrison, 2017). 

Corky Brauner vakasında görüldüğü üzere çevresinden gelen bir tepkiyle tedaviye başlama süreci vardır. Birine zarar vermemiş (fiziki olarak) ya da başkalarının yanında bu davranışını yapmamıştır. Belki de göreceğimiz (bu alandaki) en temiz klinik vaka örneğidir fakat istismarcı profilinden bahsederken fetişizm de eştanı olarak görülebileceği için bu vakayı sunmak istedim. En azından nasıl bir özgeçmiş barındırıyor ve nasıl ortaya çıkıyor bunun bilincinde olabiliriz. Bu vakaya ek olarak kaynakça kısmında belirteceğim “Bir Olgu Nedeniyle Çocuk Bezi Fetişizmi” adlı makaleyi de sizlere önerebilirim (Oğuz & Uygur, 2005). Orada da benzer bir vaka var fakat bu vakadan farkı o vakanın adli vaka statüsünde yer almasıdır. Vakayı adli vaka yapan şey ise kişinin çocuk bezi çalmasıdır. 

Şimdi sizlerle trasvestik bozukluğu yani karşı giyim bozukluğu üzerine bir vakayı anlatacağım.

Trasvestik Bozukluğu: Paul Castro Vakası

Paul, 7 yaşında iken ailesi ona ergen bir çocuk bakıcısı tutmuştur. Julie ismindeki bu bakıcı Paul’u çıkarmış olduğu kıyafetleri giymesi için zorlamıştır. İlk başta Paul bunu ismememiş ama sonrasında ipek külotların tenine değmesi hissi onu heyecanlandırmıştı. Paul’un ileriki yaşlarında bu heyecan ve ilgisi devam etmiştir. Bir gün sağlık sorunu yaşamış ve iç çamaşırlarının sağlık çalışanları tarafından görülmesiyle utanç duymuştur. Sonrasında tedavi olmaya karar vermiştir. Bir parantez açarak şuna açıklık getirelim. Bu vakanın bir parafili olarak sayılmasının nedeni heteroseksüel bir bireyin karşı giyimi cinsel anlamda haz olarak algılamasıdır. Trans bireyler bu tanıya dahil değildir (Morrison, 2017).

Bu iki vaka, seri katil profilinde çok fazla görebileceğimiz parafilileri örneklendirmek amacıyla aktarılmıştır. Gördüğünüz üzere herhangi bir şiddet eylemiyle sonuçlanmamıştır çünkü özgeçmişlerinde ihmal edilme, dışlanma gibi şeyler yoktur. En önemlisi şiddet geçmişleri yoktur fakat birazdan aktaracağım Edmund Kemper’da bunların hepsini göreceğiz.

Seri Katil: Edmund Kemper

Altı genç kadını, babannesini ve dedesini, annesi ve annesinin en yakın arkadaşını öldüren Edmund Kemper’ın hayat hikâyesine bir göz atalım. 

Kemper 1948 yılında California’da doğmuş ve çok küçük yaşlardayken anne babasının boşanması sonucu annesiyle yaşamaya devam etmiştir. İkiz kız kardeşleri de bu ailenin üyelerindendir. Kız kardeşleriyle oynamak istediği gaz odasında boğulma gibi fantezi senaryolarıyla kurulu oyunlarına engel olmak için annesi onun bodrum katta yaşamasına karar verip aşağıya göndermiştir. Bu sebeple Kemper’ın ihmal edilen bir çocuk olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda annesinin alkolik olup tüm sorunlarını Kemper’a kusması da onun davranışlarının seyrinde etkili olmuştur. Sonrasında bir dönem babasıyla yaşayıp ardından babaannesi ve dedesiyle yaşamaya başlamıştır. Bir gün babaannesini öldürmenin nasıl bir his olduğunu merak edip (kendisinin ifadesiyle) onu silahla öldürüp defalarca bıçaklamıştır. Dedesi eve geldiğinde onu da öldürmüştür. 15 yaşında işlediği bu cinayetlerin ardından 21 yaşına kadar psikiyatri kliniğinde kalmıştır. Doktorlar her ne kadar annesiyle yaşamasının doğru olmayacağını söylese de onunla yaşamaya başlamıştır.

Tabii Kemper’ın fantezileri de çok fazla bu dönemlerde. Genelde röportajlarında da annesine çok kızgın olduğunu söyler. Onu öldürmek üzere fanteziler kurduğunu ifade eder. Klinikten çıktıktan sonra düzenli bir işe girip herkesçe sevilen ve saygı görülen biri olarak hayatına devam eder. Bu süreçte yine öldürmeye dair fantezileri devam edecektir. Bir gün otostop çeken iki genç kadını arabasına alarak öldürüp onların ellerini ve başlarını kesip eve getirmiştir. Cesede tecavüz etme ve ölü beden parçalarıyla mastürbasyon yapma gibi davranışları vardır. Altı genç kadını öldürmüştür; hatta üniversiteli oldukları için o dönemler “Co-Ed Killer” da denilmiştir.

Son olarak annesini çekiçle feci şekilde öldürüp annesinin en yakın arkadaşını arayarak onu da öldürmüştür. Cinayet itirafında polis arkadaşları ona inanmamışlardır (“Edmund Kemper Biography”, 2019). Buradan ne kadar manipülatif bir insan olduğunu da anlayabiliriz. Hatta röportajlarını izlerseniz gayet kibar ve sakin görünümlü olduğunu da göreceksinizdir. Tanı koymak istememekle birlikte ilk yazıda da bahsettiğim antisosyal kişilik bozukluğuna çok uygun davranışları vardır. 

Cinsel istismarcı profiline özgeçmişin çok önemli olduğunu vurgulamaya çalışarak değinmeye çalıştım. Eğer siz de çevrenize, yakınınıza aldığınız insanların bu tip yaşam öyküleri olduklarını öğrendiyseniz ve psikolojik olarak destek almaları gerektiğine inanıyorsanız lütfen yönlendirin. Birçok acı dolu vakaya engel olamadık ama gelecek bizlerin elinde. Bu kişiler herhangi bir yerde değiller içimizdeler, çevremizdeler. Biz bir adım atmalıyız.

Üç yazının da fail odaklı olduğunun farkındayım. Bunu yapmamın nedeni medyanın failleri bu denli uzaklaştırması; onları sanki başka bir dünyadan gelmiş gibi göstermelerinin katlanılabilir olmamasıdır. Failleri yuhalarken çocuğuna şiddet uygulamaya devam eden, toplumsal cinsiyet rollerini direten, şiddeti meşrulaştıran insanların yani halkın büyük bir çoğunluğunun da özeleştiri yapma zamanı gelmiş ve geçiyordur. Umuyorum bu ses bir yerlere ulaşıyordur.

Kaynakça 

MORRİSON, J. (2017). DSM-5’i Kolaylaştıran “Klinisyenler İçin Tanı Rehberi”. (M. Şahin Çev.) Ankara: Nobel Akademik Yayıncılık.   

OĞUZ, N. & UYGUR, N. (2005). Bir Olgu Nedeniyle Çocuk Bezi Fetişizmi, Türk Psikiyatri Dergisi, Cilt: 16(2), SS: 133-138. 

Edmund Kemper Biography. (2019, Ağustos 27). https://www.biography.com/crime-figure/edmund-kemper adresinden alındı. 


Nida Nur Yağız
Araştıran, öğrenen ve aktarmayı seven; bilginin paylaşılması gerektiğine inanan biri. İletişim için: [email protected]