Cinayet Süsü konusu

Cinayet Süsü Konusu ve Film İncelemesi

Cinayet Süsü filmini büyük ihtimalle sosyal medyada sürekli etrafta gezinen ve değişik şakalarda kullanılan Feyyaz Yiğit‘in karakteri Dizdar’ın “Kaçta, hangi, ne ile, niçin, kimi, kimden, neyi, ne belli, neye, kim?” sahnesinden hatırlayacaksınız. Bu sahneden de öngörülebileceği gibi tam da günümüz sıkıntılı dönemlerinde kafanızı başka yöne çekecek ve bunu yaparken sizi güldürmeyi de ihmal etmeyecek bir film. Türk sinemasına yeni bir tat ve süs getiren anlamlı bir film olan Cinayet Süsü, cinayetin hiç beklenmeyen belki de daha önce akıllara gelmeyen yönünü “güzelliklerle” işlemektedir. Ancak bu ciddi konu mizahla birlikte Türk insanı tahlilleri ve bir mesajla verilmiş, Aziz Kedi ve Feyyaz Yiğit‘in senarist yeteneklerini öne sürmüş, Ali Atay‘ın yönetmenlik ve senaristlik maharetlerini de göz önüne koymuştur. Cinayet Süsü konusu ve incelemesi sizlerle. İyi okumalar.

  • Film: Cinayet Süsü
  • Yönetmen: Ali Atay
  • Senaristler: Ali Atay, Aziz Kedi, Feyyaz Yiğit
  • Süre: 110 dk
  • Yıl: 2019
  • Tür: Polisiye, Komedi
  • IMDB Puanı: 6.7
  • Oyuncular: Uğur Yücel, Binnur Kaya, Cengiz Bozkurt
Cinayet Süsü fragmanı

Cinayet Süsü Konusu

Cinayet Süsü, bir cinayet bürosu ekibinin İstanbul’un çeşitli noktalarında gerçekleşen sıra dışı ve gizemli cinayetleri çözme çabasını ele almaktadır. Uğur Yücel tarafından canlandırılmış Baş komiser Emin, Binnur Kaya’nın karakteri Komiser Asuman, Cengiz Bozkurt‘un karakteri Komiser Salih ve Mert Denizmen‘in karakteri Komiser Yardımcısı Alaattin tarafından oluşan bu renkli cinayet bürosu ekibi, daha önce rastlamadıkları bir vaka ile karşı karşıyadırlar. Bu vaka sadece bir seri katilin işi değil aynı zamanda da cinayetleri süsleyerek cinayetlere dikkat çeken bir seri katilin işidir. Fakat ekip, devamlı işlenen bu cinayetler üzerine hiçbir ipucu, delil bulamaz ve bu sebeple de bir teori oluşturmakta zorlanırlar. Ekibe yardım amacıyla Feyyaz Yiğit tarafından canlandırılan Suç Uzmanı Dizdar‘da ekibe katılınca başlarına gelen olağandışı olaylara rağmen ekibin olayı çözmesi şart olur.

Karakterler

Komiser Asuman, Binnur Kaya ile hayat kazanan ilginç bir kadın karakter olmuş. Sessiz sakin kendi halinde duran bu kadın, ekibin bel kemiğidir aslında. Tıpkı her başarılı bir erkeğin arkasında bir kadının olması gibi.

Komiser Salih ise artık koşuşturmaktan yorulmuş ve uyku problemleri çeken bir karakterdir. İronik bir şekilde cinayet bürosunda çalışmakta olmasına rağmen günlerini rahat ve dinlenerek geçirmek istemektedir. Fakat, hayatın başka planları olduğu gibi sürekli cinayetler işlenmekte ve üstüne üstlük evinde bir Türk klasiği olan altın günleri düzenlenmektedir. Bu sebeplerden ötürü sanki emekliye ayrılmak isteyen baba modeli imajını çizmektedir.

Cinayet Süsü konusu
Cinayet Süsü filminden Asuman ve Dizdar

Suç Uzmanı Dizdar, Feyyaz Yiğit‘in Ölümlü Dünya‘daki Serbest adlı karakterinin çok benzeri olmuş ve bu birazcık o karakterin izleyici tarafından sevilmesi nedeniyle risk alınmayarak devam ettirilmiş hissini vermektedir. Bu tiplemenin Cinayet Süsü‘ndeki tek farkı, biraz daha Recep İvedik tiplemesine yakınlaştırılmış olmasıdır.

Komiser Yardımcısı Alaattin ise boynundan çıkarmadığı kulaklıklarla, rahat tavırlarıyla ve hiçbir şeyden haberdar değilmiş gibi verilen tiplemesiyle günümüz gençlerine benzemektedir. Burada gençlerle ilgili doğru detaylar ve gençlere karşı yaşları sebebiyle aklı havada, bilgisiz ya da tecrübesiz oldukları önyargısı yansıtılmıştır. Ancak gerçekteki gibi bunun pek de doğru olmadığı film boyunca verilmiştir.

Cinayet Süsü konusu

Mesaj

Cinayet Süsü‘nün sonu filmin en başarılı kısmı desem yeridir. Bakmakla görmek arasındaki o ince çizgiyi hatırlatmaktadır. Bilinmeyen görülmeyen ve değer verilmeyen hayatların herkesinkinden bir farkı olmadığını, o hayatların da en az herkesinki kadar önemli olduğunu hatırlatmakta ve aslında bu gerçekliğin uzağımızda bile olmadığını göstermektedir. İnsanın hakikati görmek istemedikten sonra göz ucundakini bile kaçırdığını vurgulamaktadır. Sadece İstanbul değil, ülke ve hatta dünya genelinde kabul edilmesi zor gerçeklerin görmezden gelinmesi çoğu zaman umursanmaz ve akıllara gelmez. İronik olansa filmde gösterildiği gibi, bu tarz hakikatler o kadar görmezden gelinmiştir ki bunların gün yüzüne çıkması bütün insanları afallatmaktadır. Daha kötüsü de günümüzün hastalığı sosyal medyanın bir getirisi olan “güzellik” takıntısıyla bu seri cinayetlerin dikkat çekmesi için güzelleştirilmesidir. Günümüz insanı sadece “güzel” olanı görmeye başlamıştır, bu yüzden ciddi ve ne olursa olsun önemsemesi gereken konulara bile ancak böyle dikkat çekilebilmektedir. Ne kadar da üzücü ve çarpıcı bir gerçek. Sanırım bu nedenlerle verilmek istenen mesaj şudur: “Yaşamdaki rahatsız edici gri ve siyah gerçekliklerin de var olduğunu unutma ve bakmak yerine görmeyi bil.” Yoksa toplumlarımızın gelişimini nasıl sağlayabiliriz?

Cinayet Süsü konusu

Sonuç

Birçok film izleyicisi filmi izlerken türüne uygun olup olmamasına dikkat ederek izler, sinema herkes için bir tahlil değildir. İzleyici yorumlarının çoğu da filmdeki mizah eksikliğinden şikayet etmektedir. Özellikle Ölümlü Dünya gibi komik bir film üzerinden reklamı yapılınca beklentilerin çoğu doğal olarak bu filmin de inanılmaz komik olması yönündedir. Ne yazık ki film biraz mizah yönünden beklentinin altında kalmıştır. Bir baş karakterin olmaması her hayatın önem taşıdığını görmek mesajına yönelik uygun olsa da biraz filmin parça parça olmasına sebep olmuştur. Fakat filmin sonunun bağlanışı, iki üç dakika ayrılmış olsa da güzel altı dolu bir mesajın verilmiş olması ve rengarenk çekimleri Cinayet Süsü‘nü izlemeye değer kılmaktadır.

Cinayet Süsü Konusu ve Film İncelemesi‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ada Ateş
Bir Parça Tuhaftık