Çin Aşısı Yarın Türkiye’de!

Türkiye, Çin’in Sinovac aşısından 50 milyon doz sipariş vermişti ve aşıların ilk partisinin yarın Türkiye’ye ulaşmış olması bekleniyor. Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği’nin yaptığı açıklamaya göre, 3 milyon doz aşı 17 konteynırda taşınıyor olmak üzere saat 06.10’da Pekin’den İstanbul Havalimanı’na ulaşmış olacağı ve sonraki gün Ankara’ya gönderileceği öğrenildi. Peki nedir bu Çin Aşısı?

Aslında daha önce gelmesi beklenen Çin aşısının, gümrükte çıkan koronavirüs vakası sebebiyle ertelendiğini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından şu şekilde duyurmuştu: “Pekin’deki COVID-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiştir. Bu nedenle aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.” Ülkemize gelecek olan aşıyı Çin Aşısı yarın Türkiye’de başlığımızda derledik. Dilerseniz yazımıza geçelim.

Türkiye Neden Çin Aşısını Tercih Etti?

Çin Aşısı

Türkiye’ye yarın gelmesi beklenen Çin Aşısı‘na karşı hala bazı endişeler söz konusu ve bazı vatandaşlarımızın aşıya bakış açısı olumsuz yönde. Bu durumun farkında olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarında bu aşının en güvenilir aşı olduğunu düşündüklerini belirtti. Aşının yönteminin, güvenilir olup olmadığı konusunu doğrudan etkilediğini söyledi.

Fahrettin Koca, “İnaktif yöntemle üretildi. Bu yöntemi kullanması nedeniyle daha fazla tercih edilmesi gereken aşıdır. Üretildiği ülkeye odaklamak yanlış, yönteme odaklanmak lazım. Ben diyorum ki, bu yöntem en eski yöntemdir. Yıllardır bu yönteme dayalı olarak aşılar üretildi. Uzun vadede test edilmiştir. Bir yan tesiri yoktur.” dedi.

Çin Aşısı

Fahrettin Koca,İnaktif yöntemle üretilen aşılar daha güvenlidir. Tarihte bilinen en iyi yöntem budur. Bunun uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. Virüsün genetik yoluyla geliştirilen mRNA aşıları, kısa vadede iyi sonuç verdi. Ama orta ve uzun vadede nasıl bir etki olacağını bilmiyoruz. Çin aşısı İnaktif yöntemle üretildi.” dedi.

Çin Aşısı’nın Koruyuculuğu Yüzde 91,25

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Sinovac Aşısı ile ilgili inceleme sonuçlarını açıkladı. Fahrettin Koca, “Bu sonuçlar aşıyla ilgili dünyada açıklanan ilk veriler koruyuculuğu yüzde 91,25 oranında. Artık aşının Türk insanında etkili ve güvenilir olduğuna eminiz.” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü ise aşılanmanın gerekli olduğunu düşünen uzmanlardan olduğunu şu sözlerle dile getirmiştir:” Aşılamadığınız zaman bu ölümler devam edecek. Aşı olmanın riski çok düşük ama aşı olmamanın etkisi hala çok büyük. Ben aşıların güvenli olduğuna inanıyorum. Bu bilim alacağımız aşıyla ilgili değil, diğer aşılar da dahil olmak üzere on binlerce insana Covid-19 aşıları uygulandı ve hiçbirinde ciddi yan etki görülmedi. Bundan sonra çıkabilir ama bu çok nadir bir yan etki olacaktır. Bunu göze almazsanız hayatta hiçbir şey yapamazsınız.”

Dünyada Çin Aşısı

Türkiye’nin, Çin Aşısı‘ndan 50 milyon doz sipariş ettiğini biliyoruz. Türkiye haricinde bu aşıdan sipariş eden ülkeler de var: Endonezya 125 milyon doz aşı, Şili 60 milyon doz aşı, Brezilya 46 milyon doz aşı ve Hong Kong 7.5 milyon doz aşı talebinde bulundu.

Aşının ülkeler üzerinde farklı sonuçları olabileceği daha önce söylenmişti. Bloomberg’e yapılan açıklamada, “Sinovac Brezilya, Türkiye, Endonezya ve Şili’deki üçüncü faz testlerinin sonuçlarını tamamlıyor. Bu testler görece olarak birbirinden bağımsız ve farklı protokollerle çalışıyor. Bu testler tek bir norm etrafında yönetilmiyor.” dedi. Brezilya’da ise geçen hafta test sonuçlarının ertelendiği duyuruldu ve aşının koruyuculuk oranının yüzde 50’den fazla olduğu açıklansa da Sağlık Bakanı Jean Gorinchteyn, aşının koruyuculuk oranını tam bilmediklerini fakat salgının etkisini azaltacağını düşündüklerini belirtti.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!