Çekirge İstilası: Türkiye tehlikede mi?

Birleşmiş Milletler uzmanlık kuruluşlarından biri olan FAO’nun 10 Mart’ta yayımladığı rapor ve haritaya göre Irak sınırına dayanmış olan çekirge sürüleri hakkında hazırladığımız çarpıcı bilgilerle karşınızdayız.

Rapordaki haritanın son güncellemesine göre Irak sınırına dayanan “Locust” sürüleri, temelde çekirgelerdir fakat doğru koşullarda -şiddetli yağmurlar altında- astronomik sayılarda üreyebilir ve birlikte sıçramak, yemek ve havada sürüler oluşturmak amacıyla bir araya gelirler.

Ortalama işaret parmağı büyüklüğünde olan çekirgenin sürüleri, yaklaşık 150 milyondur ve günde 160 km kadar seyahat edebilirler. Çarpıcı noktalardan birisi de küçük bir sürünün birkaç futbol sahasının büyüklüğünde olabilmesi ve büyük bir sürününse New York gibi büyük şehirlerin büyüklüğünde olmasıdır.

Locust’lar, olgunlaştıkça kahverengiden pembeye sonra da sarıya döner. Fotoğraf: Petterik Wiggers, FAO.

Locust’lar diğer bölgelerin yanı sıra Doğu Afrika’ya özgüdür ve istilaları, büyüklükleri ve yıkıcı potansiyelleri ile ünlüdür. Çöl çekirgeleri rüzgarda seyahat eder ve yollarındaki hemen hemen her şeyi yerler. Hem ekinleri hem de meraları yiyip bitirir, insanlar içinse geride sadece inekler, keçiler ya da diğer yenilebilir hayvanları bırakırlar.

çekirge
Locust’lar Kenya’da bir tarlaya iner. Fotoğraf: Tony Karumba, AFP.

On yıllar içindeki en kötü istila, Doğu Afrika’daki şu anki Locust istilasıdır. İstila, bölgede yıllardır süren kuraklıktan sonra gelen 2019’un sonundaki alışılmadık derecede şiddetli yağmurların ve sellerin yaşandığı bir zamanda geldi. Bu, yukarıda da belirttiğimiz üzere çekirgelerin üremesi için mükemmel bir ortam oluşturdu.

çekirge

Kuzeydoğu Kenya’daki olgun çöl çekirgeleri. Fotoğraf: Sven Torfinn, FAO.

Geniş çaplı tehlike ilk olarak Doğu Afrika’daki sürülerinin geçen yıl Yemen’den Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ni atlamasıyla başladı. En büyük sürüler şimdilik o çevredeki ülkelerde. Daha küçük istilalarsa Somali, Etiyopya ve Kenya’da. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), hızlı Locust saldırılarına çözüm olarak New York şehrinin yaklaşık dört katı kadar, yani yaklaşık 1,2 milyon dönüm araziyi kontrol altına almayı planlıyor.

çekirge
Mevcut çekirge salgını geçen yıl Yemen’den Doğu Afrika’ya sıçradı. Harita: USAID / OFDA.

Yaygın istila ciddidir, ancak felaket olarak kabul edilmesi için bir veya daha fazla yıl sürmesi gerekir. 1970 yılından bu yana beş Locust saldırısı, sadece bir kez 1980’lerin sonlarında felaket haline geldi. BM’ye göre, geçen yüzyılda altı kez Locust istilası oldu. Ancak yine de felaket olabilir, tedbirli olmak gerekir.

çekirge
Locust’ların Kuzeydoğu Kenya’daki uçuş sürüsü. Fotoğraf: Sven Torfinn, FAO.

USAID, yer ve hava kontrol operasyonları da dahil olmak üzere Doğu Afrika’daki çekirgelerin yayılmasını önlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olmak için 8 milyon dolarlık insani yardım sağlıyor. Buna ek olarak; Etiyopya’daki BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün kontrol harcamalarıysa 5.000 set koruyucu ekipman ve 300’den fazla haşere uzmanı ve izci eğitimi için verilen 800.000 dolardır.

çekirge

çekirge
Etiyopya Tarım Bakanlığı personeli Etiyopya’nın Somali bölgesindeki çekirgelere mahal vermemek adına etrafı spreylerken. Fotoğraf: Petterik Wiggers, FAO.

FAO’nun 5 Mart’taki raporuna göre Locust istilası, Türkiye için bir tehlike oluşturmuyor fakat etkilemeye eğilimli denmekteydi. Yeni haritadaysa Irak’ın güneyine doğru bir sürü küçük de olsa hareket halinde görünüyor.

Tüm güncel haberlerden en hızlı şekilde haberdar olmak için bizleri Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.

Çekirge durumunun Türkiye’yi ne kadar etkileyeceğini göreceğiz…

Kaynakça