Bundesliga Başladı – Taraftarsız Özlem Giderdiler

bundesliga başladı

Covid-19 sebebiyle verilen aradan en hızlı dönen büyük liglerden biri Bundesliga oldu. Almanya bu süreci en iyi yöneten ülkelerden biri olmanın meyvesini normale dönüşte aldı ve Bundesliga yeniden başladı. Peki, tüm futbolseverlerin dört gözle izlediği karşılaşmalarda neler yaşandı?

Bundesliga Başladı, Peki Yenilikler Neler?

Almanya Futbol Federasyonu yaptığı açıklamada liglerin mayıs ayında başlayıp haziran ayında sonlandırılacağını, çünkü sezon iptalinin alt lig takımlarını iflasa sürükleyeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine de takımlar sosyal mesafeye uyarak toplu antremanlara ve hazurlıklara başladılar. 16 Mayıs’ta başlayan Bundesliga bizleri yeni kurallara alıştıracak gibi gözüküyor. Futbol takımları oynanan maçlarda 5 oyuncu değişikliği hakkına sahip oldu, gol sevinçlerinde temas yasaklandı, yedek kulübeleri 1.5 metre kuralına uydu ve oyundan çıkan oyunculara hemen maske takmaları önerisi dikkat çeken yeniliklerden biri oldu.

Maçlar Ne Alemde?

bundesliga oynanan maçlar

Oynanan altı maçta bizleri şaşırtan bir sonuç gelmese de, Dortmund yine heyecanlandıran bir futbol oynamayı başardı. Thorgan Hazar ve Erling Haaland ortaklığıyla Schalke’yi 4-0 yenmeyi başardılar. Lucian Favre’nin dahiyane 3-4-2-1’i sonuçlarını vermeye devam ederken, genç oyuncuları ise yükselişini gittikçe arttırıyor. Günün bir diğer önemli maçı ise RB Liepzig-Freiburg maçıydı. Yeni futbolun en olgun mahsulü Liepzig ve en etkili ismi Nagelsmann ortaya güzel bir futbol koysa da Freiburg’un iyi savunmasını geçmekte zorlanan isimler Werner ve Poulsen oldu. Freiburg’un kalecisi Schwolow ise kalesine gelen toplarda harika bir performans sergiledi. Liepzig tam 22 şut attı, 8’i kaleyi buldu ama 7 tanesi Schwolow’u geçemedi. Diğer müsabakalarda ise maalesef klasik Bundesliga maçlarından bir fark göremedik.

Gol Sevinçleri Nasıl Oluyor?

Bundesliga başladı gol sevinci

Günün en çok konuşulan konularından biri gol sevinçleriydi. Kornerlerde veya serbest vuruş için kurulan barajlarda futbolcular sosyal mesafeyi hiçe sayarken, golden sonra sevinmeleri yasaklandı. Dortmund ise gol sevincini paylaştığı bu tweette “2020’de gol sevinçleri” açıklamasını yazdı. Peki, oyunda sosyal mesafeye dikkat edilebildi mi? Şimdilik oynana maçlara göre hayır. Artık uzaktan şutların ve pas oyunun daha yaygın olacağına dair görüşlerin sahipleri yanıldıklarını kabullendiler. Sanıyorum geçen 66 günde futbolda hiçbir şey değişmedi ve görnüşüe göre bir süre, seyircilerin yokluğunda, saha içi konuşmaları duymak zorunda kalacağız.

İşin Bencesi;

Liglerin başlaması tüm dünyada tepki çektiği gibi ülkemizde de tepki çekti. Fakat asıl sorunun liglerin başlama tarihi değil salgının kontrol altına alınamaması olduğunu Almanya örneğinde görüyoruz. Almanya’da Bundesliga başladı çünkü, Almanya salgını kontrol altına aldıktan sonra üst düzey önlemlerle oyuncu ve personellerinin sağlığını korudu. Fakat ülkemiz için senaryo hiç böyle görünmüyor, daha antremanlar başlayalı birkaç hafta olmasına rağmen yeni Covid-19 vaka haberlerini almaya başladık. Bu yaşananların gerek kulüpler gerekse kişisel sağlık açısından önemli olması haricinde takımların ligdeki durumunu da etkilemesi muhtemel. Örneğin ilk 11’inden 4 oyuncusu liglerin başlaması sebebiyle Covid-19’a yakalanan bir kulübe kim hesap verecek? Nihat Özdemir’in açıklamalarına göre, oyuncuları veya takımı yarış dışı bırakmanın sorumluluğunu kim alacak? İşte tüm bu sorular hala cevaplanamamışken ve biz bu soruların gölgesi altındayken, Bundesliga başladı ve ilk haftayı tamamladı. Sezonu en az korona virüsü vakası ve en az sakatlıkla geçirmelerini umduğumuz tüm takımlara şimdiden başarılar.