arama

Bu Kadar Basit Olmamalı!

 • paylaş
 • paylaş
 • Ertuğrul Bakır

Geçenlerde Gaziantep’te bir adam, 10 yaşında bir kız çocuğuna cinsel taciz iddiası ile önce halk tarafından öldüresiye dövüldü, hatırladınız mı? Sonrasında bu suçlamayla tutuklandı. İşte o adam, instagram gönderilerinde hakaretler savurduğunuz adam, beraat etti. Yanlış anlaşılma dendi ve beraat etti. Peki hikayesini de öğrenmek ister misiniz? Bu adam ve abisi eski iş ortaklarıydı. Sonra ayrıldılar ve bu adam kendi işini kurdu. İddiaya göre işlerinin çok iyi olmasını yediremeyen yengesi kendisiyle konuşup Gaziantep’in en işlek yerinde görüşmeye gelmesini istedi. Sonrasında ise adamı gördüğü anda bağırarak dikkat toplayıp kızına taciz ettiği iftirasını attı. E tabi, asla araştırmayan, sormayan milletimiz bir de kavgaya bu kadar meraklı olunca yaşananları bilmeseniz bile tahmin edebiliyorsunuzdur. Şimdi iftiracı yenge rahat rahat yaşıyor. Üzerine iğrenç bir iftira atılan adam ise yediği dayak, edilen hakaretler ve üzerindeki lekeyle yaşamaya çalışacak. Peki bu neden bu kadar basit? 

basit

Cevabı basit. Algılar. Medyanın bu haberleri yaparken sürekli “Erkek Terörü” söylemini kullandığını farkettiniz mi? Peki yargıda “Kadının beyanı esastır” ilkesini biliyor musunuz? Delil yetersizliği durumunda tacize uğradığı iddia edilen şahsın doğru söylediği düşünülerek yargılamaya geçileceğinden haberiniz var mı? Üzülerek söylüyorum arkadaşlar, bu saydıklarım yaşanan şeyler. Pozitif ayrımcılık maalesef aşmış bir durumda. Ekonomik, Politik, toplumsal konularda gücü erkeklere göre daha az olan kadın bireyler, haklı olarak bu konuda eşitlik istese de artık durum kontrol edilemeyecek bir seviyeye ulaştı. Bir erkek kadın tarafından suçlandığında ne halk ne de yargı olaya objektif bakmayı başaramıyor. Bir pazarda, toplu taşımada, sokak ortasında birinin size iftira etmesi durumunda başınıza gelecekleri düşündünüz mü hiç? Çok basit, yazının başında anlattığım olay hakkında sosyal medyada yapılan yorumları bulun ve bir okuyun. Başınıza gelecekler hakkında size bir fikir verecektir. 

Bu durumun önüne geçilmesi gerek. Bu olay ilk değil, bu gidişle de son olmayacak. Yaşanan iğrenç, insanlık dışı olaylar bütün erkekler üzerine yıkılmamalı. Şiddetin cinsiyeti yoktur. Şiddet şiddettir. İnsanların duyarlılık gösterdiği toplumsal konuları fırsata dönüştüren kişiler hukuki olarak yargılanmalı. Hiçbir suçu olmayan insanların toplumsal nüfuzunun parçalanması ve zarar görmesi engellenmeli.


 • unforgiven
  7 ay önce

  Bir kadın olarak durumu çok üzücü ve çok adaletsizce bulduğumu belirtmek isterim. Fakat ülkeyi bu duruma getiren, bu kadar hassaslaştıran ve sorgusuz sualsiz saldırma mecburiyetinde hissettiren şey son yıllarda artan çocuk istismarları hayvana kadına tecavüzler değil mi? Yani tek suçu burada kadına atmamak gerek bana kalırsa. Cinsel organ açlığı gözünü döndürüp her şeye saldıran “erkek” bireylerin oluşturduğu toplumsal algı yüzünden durumun bu şekilde olduğunu düşünüyorum. Kadının attığı iftira çok çirkin vicdanı onu rahat bırakmaz umarım.

  0
  yorum beğen
  • Ertuğrul Bakır
   7 ay önce

   Suç kadında değil, suç bu durumu kullanan kadınlarda. Bunu kullanma şansı veren yargıda. Ve evet maalesef bu algıyı büyük oranda erkekler oluşturdu.

   0
   yorum beğen
 • Anadolu Komünist hareketi
  7 ay önce

  İŞÇİ SÖMÜRÜSÜ ÜZERİNE
  Artı değer sömürüsü kapitalizmin özünü oluşturuyor.Sömürü işçi sınıfını yoksun ve yoksul bırakıyor, hem aşırı çalışmaya hem işsizliğe mahkum ediyor ki bunu kendimden biliyorum. Ama artık bir sorun daha var: Teknolojinin emek verimliliğini ve buna bağlı sömürü derecesini artırıcı etkisinin bir sınırı bulunuyor.
  Bu nedenle sanayi patronları işçinin üzerindeki mutlak sömürü mekanizmalarını (çalışma saatlerinin uzatılması, iş temposunun artırılması gibi) daha çok kullanmak zorundalar. 19. yüzyıl kapitalizmine geri dönülüyor.
  Ayrıca, yine aynı nedenle patronlar para kazanmak için artık mali, spekülatif alanlara kayıyorlar. Kapitalizm kumarhaneleşiyor.
  Teknolojiye yapılan yatırım bir yandan da işsizliği artırıyor, bu da toplam talebi düşürüyor. Sanayi sektörünü burjuvazi açısından cezp edici olmaktan çıkaran bir faktör bu.

  0
  yorum beğen