Bu Kadar Basit Olmamalı!

Geçenlerde Gaziantep’te bir adam, 10 yaşında bir kız çocuğuna cinsel taciz iddiası ile önce halk tarafından öldüresiye dövüldü, hatırladınız mı? Sonrasında bu suçlamayla tutuklandı. İşte o adam, instagram gönderilerinde hakaretler savurduğunuz adam, beraat etti. Yanlış anlaşılma dendi ve beraat etti. Peki hikayesini de öğrenmek ister misiniz? Bu adam ve abisi eski iş ortaklarıydı. Sonra ayrıldılar ve bu adam kendi işini kurdu. İddiaya göre işlerinin çok iyi olmasını yediremeyen yengesi kendisiyle konuşup Gaziantep’in en işlek yerinde görüşmeye gelmesini istedi. Sonrasında ise adamı gördüğü anda bağırarak dikkat toplayıp kızına taciz ettiği iftirasını attı. E tabi, asla araştırmayan, sormayan milletimiz bir de kavgaya bu kadar meraklı olunca yaşananları bilmeseniz bile tahmin edebiliyorsunuzdur. Şimdi iftiracı yenge rahat rahat yaşıyor. Üzerine iğrenç bir iftira atılan adam ise yediği dayak, edilen hakaretler ve üzerindeki lekeyle yaşamaya çalışacak. Peki bu neden bu kadar basit? 

basit

Cevabı basit. Algılar. Medyanın bu haberleri yaparken sürekli “Erkek Terörü” söylemini kullandığını farkettiniz mi? Peki yargıda “Kadının beyanı esastır” ilkesini biliyor musunuz? Delil yetersizliği durumunda tacize uğradığı iddia edilen şahsın doğru söylediği düşünülerek yargılamaya geçileceğinden haberiniz var mı? Üzülerek söylüyorum arkadaşlar, bu saydıklarım yaşanan şeyler. Pozitif ayrımcılık maalesef aşmış bir durumda. Ekonomik, Politik, toplumsal konularda gücü erkeklere göre daha az olan kadın bireyler, haklı olarak bu konuda eşitlik istese de artık durum kontrol edilemeyecek bir seviyeye ulaştı. Bir erkek kadın tarafından suçlandığında ne halk ne de yargı olaya objektif bakmayı başaramıyor. Bir pazarda, toplu taşımada, sokak ortasında birinin size iftira etmesi durumunda başınıza gelecekleri düşündünüz mü hiç? Çok basit, yazının başında anlattığım olay hakkında sosyal medyada yapılan yorumları bulun ve bir okuyun. Başınıza gelecekler hakkında size bir fikir verecektir. 

Bu durumun önüne geçilmesi gerek. Bu olay ilk değil, bu gidişle de son olmayacak. Yaşanan iğrenç, insanlık dışı olaylar bütün erkekler üzerine yıkılmamalı. Şiddetin cinsiyeti yoktur. Şiddet şiddettir. İnsanların duyarlılık gösterdiği toplumsal konuları fırsata dönüştüren kişiler hukuki olarak yargılanmalı. Hiçbir suçu olmayan insanların toplumsal nüfuzunun parçalanması ve zarar görmesi engellenmeli.