Yaşru Kimdir?

Bozkırın Rockcuları: Yaşru Kimdir?

Bir metal türü düşünün liriklerini, konularını, ezgilerini kendi kültüründen alsın. Kendi ülkesinin özünü, benliğini diri tutmaya ve genç nesillere aktarmaya çalışsın. Günümüzde bu tür metale folk metal diyoruz. Peki Yaşru kimdir?

Yaşru Kimdir?

Güçlü tarihi ve eski zamanlara dayanan kültürümizden dolayı ülkemizde folk metalin yaygın olması beklenebilir. Ancak bir metal türü olması folk metalin genellemeye maruz kalmasına yol açmıştır. Ülkemizde oldukça az üreteni ve dinleyicisi olan bu tür, Avrupada özellikle İskandinav ülkelerinde oldukça popülerdir.

Yaşru kimdir? Nasıl kuruldu?

Ülkemizde bu türün sayılı temsilcilerinden olan Yaşru, 2009 yılında İstanbul’da Berk Öner’in öncülüğünde kuruldu. Doom metal türü altında çalışmalar yapsalar da Yaşru’nun müziği, kendi ifadeleriyle, “etnik Türk folklorun temellerinin atıldığı kadim zamanları” konu alıyor. Bundan dolayı grubu folk metal kapsamına da alabiliriz. Yeri gelmişken Yaşru, Göktürkçede “Gizem, sır” anlamına gelmektedir. Grubun ismine, şarkı sözlerine ve aralarda kullanılan etnik enstrümanlara bakıldığı zaman grubun eski Türk kültürünü nasıl yaşatmaya çalıştığı görülebilir.

Sözlerin taşıdığı anlamlar ve geleneksel izler barındıran ezgiler, brutal vokalin sert yapısı ile birleştiğinde bambaşka bir hale bürünüyor. Şunu da belirtmek isteriz ki brutal vokal devamlı değil bazı şarkıların bazı bölümlerinde kullanılıyor.

Yaşru Kimdir?
Grup üyeleri

YAŞRU 2012′de çıkan “Öd Tengri Yaşar” ve sonrasında bu albümün bir nevi yenilenmiş versiyonu olarak çıkan “Öz’ün” ardından, grup 2016 senesinde çıkan “Börübay” ve bir sene sonrasında çıkan “Ant Kadehi” ile rock severler arasında adından bahsettirmeye başladı. Eminiz ki Yaşru çok daha geniş kitlelerin ilgisini çekecek, metal sevenlerin ve de kurulma aşamasında olan metal grupların ufkunu açan bir mihenk taşı haline gelecek. Yolunuz açık olsun.

Birkaç şarkı siz değerli okurlarımıza önermek istedik:

  • Rüzgarın Yırları
  • Börübay
  • Nazar Eyle
  • Ant Kadehi
  • Atalara
  • Talkan ve Curcan

“Bozkırın Rockcuları: Yaşru Kimdir?” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • http://www.pasifagresif.com/2017/02/yasru-borubay/
  • https://hunturk.net/ta-ya%C5%9Fru.html