Blockchain Teknolojisinin ve Kripto Paraların Geleceği

Blockchain
Bitcoin.

Blockchain teknolojisini ve kripto paraları artık duymayan kalmadı. Peki ya bu teknoloji nereye varacak? Yasaklanacak mı? Balon mu?


Eğer ki bu teknolojiyi ve kripto paraları anlayacaksak, paranın tarihini incelememiz gerekiyor.

Paranın Tarihi

Tarih boyunca çeşitli milletler, o zaman içerisinde fark etmeseler bile parayı kullandılar. Günümüzdeki gibi kağıt banknotlarla değil belki, ama o dönemdeki eşyalarla ticareti gerçekleştirdiler.

Bulundukları coğrafyada değerli olan eşyaları para birimi olarak kabul edenler olduğu gibi, o dönemdeki yönetimin sözlerini ve yazılarını da kabul edenler oldu.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir yer var : İnsanlar hep değerli olan eşyaları para birimi olarak kabul etmişti. Bu değerli eşyalara altın, değerli taşlar, çekirdek gibi çeşit çeşit eşyaları katabiliriz. Ancak tabii ki de bu böyle kalmadı.

Zaman geçtikçe küreselleşen dünyaya ayak uydurabilen bir para birimi ihtiyacı arttı. Bu da kağıt ve madeni paraların ortaya çıkmasına sebep oldu. Madeni paralar içlerinde değerli metaller bulundurduğu için büyük bir yenilik değildi. Ancak kağıt paralara baktığımızda bunun tam tersini görüyoruz. Kağıt değerli olmayan, kullanım alanı çok fazla olmayan bir materyal. İşte tam burada devletlerin büyümesi devreye giriyor.

Devletler büyüdükçe güven uyandırdılar, güven uyandırdıkça da büyüdüler. Böylece insanlar artık değerli eşyaları para birimi olarak kabul etmeyi bırakıp devletlerin güvenilirliğini para birimi olarak kabul etmeye başladı. Daha güçlü devletler güven uyandırdığı için para birimleri değerlendi. Burada FOREX piyasasının nasıl ortaya çıktığını da görmüş oluyoruz.

Günümüze Dönüş

Asıl konumuza dönecek olursak, bunu anlatmamın sebebi bu teknolojinin ne kadar büyük bir yenilik olduğunu göstermekti. Paranın değerli eşyalardan devlet güvenine dönüşmesinden sonraki adımı Blockchain teknolojisiyle gelişen kripto para birimleri.

Blockchain’in bu şah eserini çekici kılan bir sürü sebep var. Komisyon yok, ticaret basit ve sistem dışarıdan saldırılara karşı çok güçlü.

Aynı zamanda devletler için Blockchain’i itici kılan bir sürü sebep var. Komisyon yok, takip edilemez ve bankaların sonunu getirebilir.

Peki geleceği?

Günümüzde devletler bu teknoloji ile yüzleşmek istemese bile elbet bir gün yüzleşmeleri gerekecek. Bunu ertelemekse sorunu kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor. Yeni sisteme adapte olmaları şu an opsiyonel olsa bile ileride zorunlu olarak adapte olacaklar. Blockchain teknolojisine baktığımız zaman daha önceki büyük teknoloji devrimlerinde şahit olduğumuz örgüyü görebiliyoruz. Çok da uzak olmayan bir gelecekte bu teknolojiye tüm devletler adapte olacak. Devletler kademeli olarak dijital paraya geçiş yapacaklar. Her devletin kendine ait coin’leri olacak. Tıpkı şu an özel şirketlerin yatırım yaptığı gibi.

Blockchain
Facebook’un Altcoini, Libra.

Facebook ve diğer dev şirketlerin yatırım yapmasından da anlayabileceğimiz üzere bu kısa süreli bir hype balonu değil. Gerçek bir teknoloji devrimi ve sonuçları olacak. Belki de devletleri ve bankaları yıkıp geçecek, zamana uyamayanları ezip geçerek.Bu para birimlerinin yasaklanması sadece kısa süreli bir çözüm. Devletlerin uzun vadede bu para birimine geçmeleri gerekmekte. Bankacılık sektörünün ise önünde çok zor bir yolculuk var: Yanlış kararlar vermeleri durumunda iş hayatından silinecekler.

Dileğim Türkiye halkı olarak bu teknolojiye kolayca adapte olmamız, finansal okur-yazarlığımızı geliştirip kripto paralar hakkında bilinçlenmemiz.