Blockchain Teknolojisi ve Faydaları

Blockchain Teknolojisi Faydaları Nelerdir?

Birçok insan için blockchain bir teknolojiden daha fazlasıdır. Yeni ve daha adil bir dünyada finans, yönetim, tedarik zinciri yönetimi ve çok daha fazlasını kapsayan bir potansiyele sahiptir. Bildiğiniz üzere Türk toplumu olarak devrim sayılabilecek teknolojilere hep geç kaldık..Yeni nesil olarak biz atalarımızın yaptığı hatalara düşmeyip ülkemizi geliştirme ve kalkındırma yönünde bu tür konuları öğrenmeli, öğretmeliyiz..

Blockchain sadece daha verimli ve şeffaf bir şekilde işlem yapmanın yeni bir yolunu müjdelemekle kalmayıp, aynı zamanda interneti kullanmanın tamamen yeni bir yolunu başlatma potansiyeli de sunuyor. Gizlilik gibi kaybolan değerleri geri kazandıran ve internetin gerçek faydalarını, güçlü şirketler tarafından tamamen kontrol edilmelerine izin vermek yerine, bize yani kullanıcılara geri döndürüyor.

Bu teknoloji, dünyanın en üretken girişimcilerinden biri olan Eric Schmidt (Goggle CEO’su) Steve Wozniak (Apple kurucu ortağı) dahil olmak üzere bazı şirketlerin desteğini almış ve blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Blockchain Teknolojisi

Blockchain Teknolojisi Güvenli midir?

Evet, blockchain güvenli bir matematiğe ve algoritmaya bağldır, Çok güçlü şifreleme yöntemleri kullanır. Rastgele sayılar ve harfin kombinasyonlarından oluşan bu adres veya kimlik, kişinin tüm gücünü elinde tutmasını mümkün kılar.

Tek bir merkezi noktada saklanan veriler savunmasızdır. Bu, blockchain teknolojisinin nasıl inşa edildiğini anlamak için iyi bir örnek olabilir. Çünkü blockchain de durum bunun tam tersidir. Bir bilgisayar korsanı, küçük veri parçalarını toplamak ve hepsini bir aaya getirmek için aynı anda birden fazla cihaza saldırmak zorunda kalacaktır ve bu mümkün değildir. Ayrıca bu aygıtlardan biri başarısız olsa bile tüm verilerin başka yerlede güvenli olmasını sağlar. Bu esneklik ve güvenlik, blockchain teknolojisinin neden bu kadar devrimci olduğunun kanıtıdır.

Bir Blockchain Sistemi Hacklenebilir mi?

Hiçbir blokchain hacklenemez. Teknolojinin güvenliği borsa sitelerine yapılanlar hackler hakkındaki haberlerle karıştırılmamalıdır. Blockchain ağına katılanlar, bilgisayar belleğine katkıda bulunma ve üzerine kaydedilen verileri korumak için blokzincirinin bir kopyasını indirme seçeneğine sahiptir..

Blockchain ve Şeffaflık Prensibi

İlaç alımı ve dağıtımı, yönetmelik uyumu veya sağlık hizmetlerinin yönetilmesi için bir blok yapıcı defteri kullanılabilir. Örneğin, bireysel bir hasta tüm taleplerini, tıbbı geçmişini, işlemlerini ve gecikmiş ödemelerini kolayca görebilmek için belirli bir blokzinciri sağlık platformu ile etkileşime girebilir. Blockchainin sağladığı güçlü güvenlik ve değişmezlik kombinasyonu ile haksız seçim, oy kullanma hilesi ve dürüstlük eksikliğinin ortadan kaldırılabileceği anlamına gelir.

Böyle bir dürüstlük sisteminin geliştirilmesine yönelik uygulamalar sınırsızdır ve bu çalışmayı daha şeffaf ve pozitif bir topluma dönüştüren yine blockchain teknolojisidir.

Dünya değişiyor ve yenileniyor. Her yenilik geride bırakılmaya mahkum birer eskilik ortaya çıkarıyor. Artık yeni dünya dijitale ve teknolojiye taşınıyor. Biz de bu dijital dönüşüme en kısa sürede ayak uydurmalıyız.

En önemli blockchain kullanım alanlarından olan bankacılık, yani kripto para  piyasası üzerine kurulan şirketlerin de hem blockchaine kullanıcı teşviki hem de kendi ürünlerinin tanıtımının yapılması ve yatırımcı toplaması için ücretsiz kripto para dağıtımlarını da bize ait olan coinotag.com ’dan takip edebilirsiniz, sss bölümünde ücretsiz eğitim serisi bulabilirsiniz.