Bir Uyuyup Uyanalım Kitabından En İyi 10 Alıntı

Muazzam bir kariyerle yoluna devam ederken, malum sebeplerden dolayı işine son verilen ama hiçbir şekilde onurlu ve gururlu davranışları elden bırakmayan, kimsenin istekleri ve dayatmalarına boyun eğmeyen; İrfan Değirmenci’nin mükemmel kitabı Bir Uyuyup Uyanalım.

bir uyuyup uyanalım

İşte sizlere İrfan Değirmenci’nin Bir Uyuyup Uyanalım adlı kitabından en çok sevilen 10 alıntı.

1. Haksız mı adam? Bu dünyada namuslu, insaniyetli oldun mu alaya alınıyorsun, zorba, katil oldun mu saygı, itibar görüyorsun.
( Sayfa: 141 )

2. Küfür, son yıllarda adeta bir bağlaç ya da cümle sonuna konulan bir ünlemdi!
( Sayfa: 19 )

3. Hayat; kendine meydan okuyanlarla oynamayı sever ya, bu oyunda onun payına da hep yokluk düşüyordu.
( Sayfa: 13 )

4. İnsan neye imrenerek, iyi niyetle bakarsa,sonunda hayatının bir yerinde o imrendiği şeyi bulur.Yine insan neyi ayıplarsa hayatının bir yerinde aynısını yaşar.
( Sayfa: 397 )

5. Parana bakıp yüzüne gülene âşık demezler kara gözlüm, yüzüne baktığında kendini dünyanın en zengin insanı gibi hissedip gülene âşık derler.
( Sayfa: 329 )

6. İnsanoğlunun çizdiği sınırlardan birinde, bir aile daha yok olmuştu. Sınırın öte yanında vicdanlar sızlamadı bu kez. Bu yakada da Abdulhadiler, yalnızca birer rakama dönüştüler.
( Sayfa: 202 )

7. Kalanlar için en zor olanı da gidenlerin telefon numaralarını, sosyal medya hesaplarını silmek oluyor galiba. Eskiden bir tek kağıda basılı fotoğraflar kalıyormuş, şimdi onca dijital hatıra kalıyor gidenlerden…
( Sayfa: 445 )

8. Sevdiğin senden köşe bucak kaçıyorsa, kavuşmak istemiyorsa, bırak gitsin. Sende kalan sevdayı da alıp götürmesine izin verme yalnız. Zorlasan seni incitir, kırar karşı taraf, sendeki sevdasını da beraberinde alır götürür. Zorlamazsan incinmezsin, belki kavuşamazsın ama sende yaşar, sende birikir aşklar. Aşk toplayan insan güzelleşir her anlamda.
( Sayfa: 439

9. İnsanın eski huyu, kendine hep bir put yapar, oldum bittim böyle bu. Kendi yapar, kendi tapar.
( Sayfa: 141 )

10. Sınırları çizmek için savaşlar çıkarıyorlar, tek bir insanlığın olduğunu anlamıyorlar, insanlığın evrensel dilini bulmak için çalışmıyorlar. İşlerine geliyor, kendi bastıkları paraya tapıyorlar, para için bir birlerini kesiyorlar. Güç için güç uğruna cinayetler işliyorlar.
( Sayfa: 330 )