Kapı Film İncelemesi

Bir Süryani Filmi: Kapı Film İncelemesi

Son zamanların en mistik ve etkileyici filmlerinden biri olan Kapı 2019’da vizyona girdi. Filmin yönetmen koltuğunda Babam filminin de yönetmenliğini üstlenen Nihat Durak yer alıyor. Oyuncu kadrosunda ise sinemaseverlerin izlerken büyük zevk aldığı Kadir İnanır, Vahide Perçin, Erdal Beşikçioğlu ve Aybüke Pusat yer alıyor. Kapı filmi Kadir İnanır’ın son rol aldığı film olması filmi daha bir anlamlı kılıyor. Vahide Perçini izlerken ise kendinizi adeta rol verdiği karakterin yanında hissediyorsunuz. Film Tihv film festivali online gerçekleşti pandemi sebebiyle. Filmin yeteri kadar izleyiciye ulaşmamasının sebeplerinden biri de bu. Şu sıralar Netflix’te bulunan Kapı filmi izleyici ile en azından buradan buluşmayı hedefliyor. Kapı filminin konusu, karakterleri ve Kapı film incelemesi sizlerle.

Kapı Film İncelemesi

Filmin Konusu

Zamanında Mardin’den Almanya’ya göç etmiş ailenin peşini bırakmayan bazı sorunların tekrardan gün yüzüne çıkmasını ve Mardin’e dönüşü sonrası olaylarını konu ediyor. Almanya’da mutlu bir hayat geçirirken bir yandan da Mardin’de yıllar önce henüz sonuçlanmamış olayın verdiği huzursuzlukla yaşamaya çalışan Şemsa ve Yakup, torunlarının doğum günü kutlamasında çalan bir telefonla tüm hayatlarının değişeceği bir serüvenin içinde bulurlar kendilerini. Telefon yıllar önce kaybolan oğlundan ümidi kesip ayrıldığı Mardin’dendi. Eski bir cesede ulaştıklarını söyleyen polis memuru, teşhis ve DNA örneklerinin alınması için aileyi tekrardan Mardin’e davet eder. Apar topar hazırlanan aile aldıkları bu derinden sarsan haberin bir nebze içlerini rahatlatması umuduyla Mardin’e döner.

Havaalanından iner inmez Şemsa ve Yakup’u eşsiz ve mistik havasıyla Mardin karşılasa da Şemsa’nın içinde Mikhael’in cesedini görme durumu fazlaca rahatsızlık veriyordu. Şemsa bu topraklarda büyümüş, toprağını ekmiş, insanlarıyla uzun bir süre beraber yaşamış bir Süryani. Filmin ilerleyen sahnelerinde Süryani kültürünün de mistik ögelerini filme sentezleyen yönetmen, Mardin’i merak edenlere adeta bir hediye sunmuş. İlerleyen sahnelerde filmin çoğunluğunun geçtiği, Şemsa’nın da konakladığı Deyrulzafaran Manastırını görüyoruz. Deyrulzafaran Manastırı Süryanilerin önemli merkezlerinden biridir. Filmde de bu sahnelere yer verilmesi ve Süryani kültürünün tanıtılması filme sadece sinematografik anlamda değil, didaktik ögelerin de bulunmasıyla farklı bir tat katmıştır. İzlerken bilgi sahibi oluyorsunuz ve deyim yerimdeyse mest oluyorsunuz.

Kapı Film İncelemesi
Deyrulzafaran Manastırı

Filmin Olumsuz Yönleri

Filmin olumsuz yanları filmi izlerken müzik yetersizliği fazlaca çıkıyor önümüze. Duygusal sahneleri destekleyecek herhangi bir müzik ya da şarkı eklenmemiş. Filmin yapısını çok bozmasa da izlerken gözyaşlarımıza engel olamayacağımız sahnelerde müzik desteği olmadığı için dramatik sahnelerin geçişleri fazlaca düz olmuş. Kapı metaforu. Yakup’un yıllar önce Mardin’de yaşarken evinin alt katında bir ahşap atölyesi bulunurmuş. Yıllar önce terk ettiği Mardin’e gelişinde hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark eder. Eski atölyesinden eser kalmamıştır.

Köyün ticaretle uğraşan karakteri Remzi, buralarda terk edilmiş her evi soymuştur. Yakup’un yıllar önce ölen Mikhael ile bin bir emek vererek yaptığı kapıyı Remzi çok önceden çalıp satmıştır. Yakup ise dik kafalılığı sayesinde Remzi’yi bulup, sattığı kapıyı bulmak için İstanbul’a kadar giderler. Filmin odağının kaydığı bir diğer yer ise işte tam olarak burasıdır. Filmin konusu yıllar önce faili meçhul bir cinayete konu olan ve cesedi bulunamayan Şemsa’nın ve Yakup’un oğlu mu yoksa Yakup’un kapı için aldığı serüven mi bunu anlamakta izleyici olarak zorluk çekiyoruz.

Kapı Film İncelemesi

Film her ne kadar pandemi sebebiyle az kişiye ulaşmış olsa da film festivallerinden ödül toplamayı ihmal etmemiştir. Sanat filmi severlerin müthiş bir keyif alarak izleyeceği, sanat filmi sevmiyorum diyenlerin ise izlerken filmin sürükleyiciliğine kapılıp ne zaman bitti diyeceği kapı filmini tüm okur ve sinemasever dostlarımıza öneriyoruz. Filmi izledikten sonra yorum kısmına düşüncelerinizi bırakabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler sağlıcakla kalın.

‘Bir Süryani Filmi: Kapı Film İncelemesi’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Serhat Kadir Demir
Bir şeyler yazmaya çalışıyorum hayatta kalmaya çalıştığım gibi .