E-Kitap Okuyucu

Bir Okurun Gözünden: Neden E-Kitap Okuyucu?

“Bir insana okuma aşkı ve onu tatmin edecek kitap verin; emin olun ki bu adam mutlu olacaktır.” demiş John Herschel. Ülkemizde her şeyin fiyatı artarken, maalesef kitap fiyatları da uçmuş durumda. Bununla birlikte son yıllarda hayatımıza teknoloji ile birlikte yeni bir “şey” girdi; E-Kitap okuyucu! Peki nedir bunlar, kim neden almalı? Gelin birlikte inceleyelim.

Nedir Bu E-Kitap?

E-Kitap okuyucuları ya da e-readerları, .epub veya .mobi uzantılı elektronik kitap dosyaları açmak için özel amaçla üretilmiş, yine özel bir ekran teknolojisi kullanan kompakt cihazlar olarak tanımlayabiliriz.

E-Kitap Okuyucu

“Onu Alana Kadar Tablet Al Aynı Şey”

Değil işte sevgili dostum. Tablet/telefon gibi cihazlar LCD, AMOLED gibi Led aydınlatmalı ekran kullanırken, e-kitap okuyucuları, E-Ink adına özel bir ekran sistemi kullanıyor.

Bu teknoloji sayesinde basılı kitap doğallığı yakalanırken, pil kullanımı minimum düzeyde oluyor. Bunun yanında özellikle gündelik hayatta sıkça maruz kaldığımız ve gözü yoran mavi ışık yaymadığı için gözleri yormuyor. İşte telefon/tablet gibi cihazlar ile, kitap doğallığını veya hissiyatını asla yakalayamazsınız. Hem de tabletlere nazaran daha hafifler. Örneğin bir iPad 8, 455 gr ağırlığında iken bir kitap okuyucu ortalama olarak 120 gr ağırlığa sahip.

E-Kitap Okuyucu
e-Kitap okuyucu ve iPad karşılaştırması

Ayrıca tablet/telefonların ekranları, güneşli bir ortamdayken yansıma yapıyor. Okumak için ekran parlaklığını arttırdığınız zamansa pili içiyor“. Fakat e-kitap okuyucuların ekranı, güneş tam tepedeyken bile parlama yapmıyor, aksine kitap ile yan yana koyduğunuz zaman arada hiçbir fark göremiyorsunuz.

Bunun yanında ekran teknolojisinden dolayı kitap okuyucunuzu tek şarjla yaklaşık 3-4 ay kullanırsınız. Evet evet, doğru okudunuz. Tableti/telefonu ise her gün şarj etmek gerekiyor zaten. Bir şarjla yaklaşık 5 kitap bitirebilirsiniz.

Çok Pahalı Değil Mi?

Evet, klasik bir kitaba göre biraz afakî fiyatlara sahipler. Örneğin Kobo marka bir okuyucu, ortalama 1.000 lira civarında.

E-Kitap Okuyucu

Bunun yanında eğer sıkça ve çokça kitap alan biriyseniz yaklaşık 50-60 kitap almaya harcadığınız para bir kitap okuyucu edecektir. Tabi ikinci el gibi seçeneklere yönelirseniz fiyat daha da düşer.

Kitap Okurken Kokuyu Hissedeceksin…

Böyle düşünen arkadaşlar için, kil tabletten veya ceylan derisinden okumak varken neden kağıt parçası tercih ediyorsunuz.

E-Kitap Okuyucu
Umut Sarıkaya

Şaka bir yana, sahafları arşınlamayı seven biri olarak ben de böyle düşünüyorum ve hâlâ özel veya nadide kitapları basılı olarak satın alıyorum. Eğer bir kütüphane yapmak veya sırf fotoğraflarını çekmek için kitap alan biri değilseniz, düzenli bir kitap okuyucusu iseniz bir kitap okuyucu sahibi olmak sizin her konuda avantajlı olacaktır. Neden mi?

Neden E-Kitap Okuyucu Almalıyım?

Yabancı kitap okumayı seviyorsanız, tek hareketle bilmediğiniz sözcüğün anlamına bakabilir, diğer dillerdeki karşılıklarını, okunuşlarını ve örnek kullanımlarını görebilirsiniz.

Kitaba büyük olasılıkla ekstra bir para ödemeyeceksiniz. İnternette pek çok kitap paylaşım platformu var. Buralardan temin ettiğiniz kitapları okuyucunuza yükleyip okuyabilirsiniz. Bunun yanında köşe ve blog yazıları, makaleler ve diğer okumak istediğiniz metinleri de okuyucunuzla okuyabilirsiniz.

E-Kitap Okuyucu

Okuduğunuz kitaplara, telefonunuza veya tabletinize yüklediğiniz uygulama vasıtası ile senkronize edebilir, okuyucunuzda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Kitapları karalamayı sevmeyen biri iseniz tek dokunuşla istediğiniz yerin altını çizebilir, ekstra notlar alabilir hatta başka insanların notlarını da görebiliyorsunuz. Ayrıca kitabınız bittikten sonra işaretlediğiniz kısımları .doc uzantılı olarak kaydedebiliyorsunuz.

Yazı fontlarını ve büyüklüklerini her kitap için istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Göz konusunda problem yaşayanlar için adeta biçilmiş kaftan.

Az ışık olan veya ışıksız yerlerde başkalarını rahatsız etmeden, aynı zamanda gözlerinizi de yormadan rahatça okuyabiliyorsunuz.

Hafif ve pratik. Kampta, plajda, köyde, uçakta, metrobüste her yerde ve her koşulda kullanabilirsiniz. Hatta su geçirmez modeller ile duşta bile okuyabilirsiniz. Tabi bu sadece bir seçenek. Yine bu pratiklik sayesinde kitapları daha seri bir şekilde okuyorsunuz.

E-Kitap Okuyucu

Bir pasajını hatırladığınız ama hangi kitap olduğunu bilmiyorsanız kitaplar arasında veya kitabın içinden arama yapabilirsiniz.

Cebinizde dev bir kütüphane taşıyorsunuz. Ortalama bir kitap okuyucuna 50.000 kitap sığabiliyor. Çok seyahat edenler ve yer sorunu yaşayanlara ilaç gibi geliyor.

Wi-Fi’a bağlanabildiği için internete bile girebiliyorsunuz ama siyah beyaz bir ekran neticede, çok bir şey beklememek lazım.

Sanırım bu maddelerden sonra sorumuzun cevabını aldık. Eğer kararımız kesinse, bir de cihazlara göz atalım.

Hangi Marka ve Model?

E-Kitap Okuyucu piyasasında Kindle, Kobo, Calibro, Nook, Reeder, Pocketbook, Sony, Inkbook gibi pek çok marka ve modelde cihaz var. Ama bu markalardan ülkemizde en çok satılanları ise Kobo ve Kindle.

E-Kitap Okuyucu

Kindle, Amazon’un ürettiği ve piyasada en çok bilinen ve satılan e-okuyucu markası. Sistem özelliklerinin diğer cihazlardan daha iyi olduğu için tercih sebebi. Uluslararası camiada daha ön planda olduğu için daha fazla kaynak ve kullanıcı yorumlarına erişebilirsiniz.

Kobo ise yaygın diğer bir marka. D&R mağazalarında satıldığı için ülkemizde Kindle’a nazaran daha yaygın. D&R’ın web sitesinden aldığınız e-kitapları cihazınızda okuyabilir veya cihazla alakalı bir problem yaşadığınız zaman yine D&R üzerinden teknik destek alabilirsiniz.

Bu iki marka arasından hangisi derseniz; Kindle daha stabildir ve daha yaygındır fakat Kobo daha ucuz olmasına rağmen daha fazla özelliğe sahiptir. Kısaca Kindle Apple iken, Kobo Android’tir.

Fakat E-kitap okuyucu almaya niyetlendiyseniz ekran parlaklık ve sıcaklık ayarına sahip olup olmamasına, ekran kalitesine, boyutlarına ve teknik desteğe sahip olup olmaması gibi konulara dikkat etmek gerekecektir.

E-Kitap Okuyucu
Bir Kobo Clara HD

Uzun Lafın Kısası

Eğer sık ve çokça kitap satın alıyorsanız, dev bir kitaplığı yanınızda taşımak istiyorsanız, kırda dağda çayırda her yerde kitap okumak istiyorum diyen bir kitap kurduysanız e-kitap okuyucu almak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır. Bunların haricinde sorularınız ve deneyimleriniz için bana ulaşabilir veya yorum yapabilirsiniz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Alperen Karademir
Araştırmayı haddinden fazla seven, havacılık aşığı, bezmiş bir mühendislik öğrencisi.