siyasi vasiyetim adolf hitler

Bir Diktatörün Ağzından: Siyasi Vasiyetim -1

Bu yazımızda Hitler’in son aylarında kendisi tarafından kaleme alınan Siyasi Vasiyetim adlı kitabını inceleyeceğiz. Hitler’in FührerBunker‘da geçirdiği bunalımlı döneme ışık tutan bu kitap dünyayı yerinden oynatan bir adamın pişmanlıklarını, öngörülerini, yarın ki Almanya’dan beklentilerini ve itiraflarını konu alıyor. Hitler vasiyeti ve kendisinin diğer ülkeler hakkındaki görüşleri.

Bir Garip Flört: İngiltere Hakkında Düşünceler

Hitler ile Churchill arasında amansız bir düşmanlık olduğu aşikar. Almanya’nın Führer’i bu inatçı adam yüzünden hem İngiltere’ye kızıyor hem de bu ada halkına garip bir sempati besliyordu. Gelin kendi sözlerinde Hitler’in Churchill ve İngiltere hakkındaki düşüncelerine beraber bakalım.

hitler vasiyeti

Avrupa’daki savaşa olan yaklaşımı yüzünde sıkça eleştirdiği Churchill için:

”O bir savaşı, ondan önceki bir savaşın ölçülerine göre yürüten generallerin hatasının aynısını işledi.” demiştir.

Ayrıca İngilizler ile bir derdi olmadığını asıl düşmanın doğuda olduğunu da şu sözler ile ifade etmiştir: ”Düşüncem, İngilizlere müsamaha etmekle, Batıda tamiri imkansız bir durum yaratmamaktı. Daha sonra, Doğuya saldırmak, komünist çıbanı deşmekle, batılılar nezdinde bir iyi niyet tepkisini uyandırmak ümidi besliyordum.”

Britanya İmparatorluğu’nun devamlılığında yana olduğunu ise şu satırlarında görüyoruz: ”Biz her zaman anlaşma yollarına gitmeye ve Britanya İmparatorluğu’nun devamını sağlamak için, bütün kuvvetimizi terazinin kefesine atmaya hazırdık. Kaldı ki hakikatte dünyanın en sefil insanı dahi bence İngiliz dediğimiz bu azametli adalıların herhangi birinde daha sempatiktir.”

hitler vasiyeti

Savaşın son aylarında ruh sağlığını iyice kaybeden Hitler, Churchill’in savaş sırasındaki ölümüne bel bağlamış görünüyor. Kendisini Büyük Frederick ile aynı durumda gören Hitler, Churchill‘in ani ölümü ile İngiltere’nin savaştan çekilebileceği gibi boş bir umuda sahipti.

”Hayır. Asla ümitsiz durum diye bir şey kabul edilemez. Alman milletinin tarihinde kaç defa ümit edilmedik anlarda, kader ters yüzü dönmüştür. Yedi sene savaşları sırasında İkinci Frederick mahvolmanın eşiğine gelmişti. 1762 yılının kışında tayin ettiği güne kadar durumunda bir değişiklik olmazsa kendini zehirlemeye karar vermişti. Oysa ki bu müddetin bitiminden birkaç gün önce , Rus Çariçesi aniden ölmüş, mucize kabilinden durum tamamıyla tersine dönmüştü… bir Churchill ölmeye görsün, her şey değişebilir.”

”Ne Fransa’yı Ne De Fransızları Asla Sevmedim…”

Hitler’in Fransızlara karşı bir anti-pati beslediği aşikar. Yozlaşmış ve eski asaletini kaybetmiş olarak tanımladığı bu halk hakkında hakarete varan sözler sarf etmekten de geri kalmamıştır.

”Oysaki bugünün Fransa’sı bir fahişe suratına sahiptir. Fransa öyle bir usta politikacıdır ki, asla bizi aldatmaya, bizi tahkir etmeye, bizimle alay etmeye ara vermemiştir.”

hitler vasiyeti

III. Reich‘ın Fransız politikasının yanlışlığına -ki burada yine suçu kendinde değil beceriksiz addettiği diplomatlarında bulmuştur- da değinen Hitler, Fransa ile anlaşma yapmak yerine Fransa’da bir devrim için proletaryanın desteklenmesi gerektiğini de belirtmiştir.

”Görevimiz Fransız işçilerini kurtarmak, onlara kendi ihtilallerini yapmaları için yardım etmekti. Bunun için de fosilleşmiş, ruhtan olduğu gibi vatanseverlikten de mahrum bir burjuvaziyi merhametsizce çiğnemek lazımdı.”

Fransa nefretini açıkça ortaya koyan Hitler yine de bir genellemeden kaçınarak kendince bazı Fransızların hakkını iade ediyordu.

”Ne Fransa’yı ne de Fransızları asla sevmedim, bu duygu ve düşüncelerimi de daima haykırmaktan hiçbir zaman geri kalmadım. Buna rağmen aralarında kıymetli insanların var olduğunu kabul etmiştim.

Bir Diktatörün Ağzından: Siyasi Vasiyetim, Hitler Vasiyeti‘ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!