Bilim Kurulu ve Alınan Kararlar

Bilim Kurulu ve Alınan Kararlar

Bilim Kurulu, 10 Ocak 2020 tarihinde koronavirüs pandemisi ile mücadele için Sağlık Bakanlığımız tarafından oluşturulan bir danışma kuruludur. Bu kurul 38 bilimciden oluşmaktadır. Kurulun başkanı, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘dır. Bu yazımız ise pandemi süreci boyunca faaliyet gösteren bilim kurulu ve alınan kararlar hakkında olacaktır.

2020’nin Mart ayında Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 hastalığını pandemi ilan etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da yapılan toplantılar sonrası bir bilim kurulunun oluşturulmasını kararlaştırdı. Bu kurulda: mikrobiyoloji, enfeksiyon, viroloji, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve yoğun bakım alanlarındaki akademisyenler vardır. Başlangıçta 26 kişiden oluşan Bilim Kurulu, daha sonra üye sayısını 38’e çıkardı.

Üniversitedeki akademisyenlik görevlerine devam eden bilim insanları, yine bu salgın sebebiyle toplantılarını internet üzerinden gerçekleştirmek durumunda kalıyorlar. Bu toplantılarda alınan kararlar da kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Bilim Kurulu ve Alınan Kararlar

Bilim Kurulu ve Alınan Kararlar

Koronavirüs Bilim Kurulu düzenli olarak toplantılar yaparak alınması gereken tedbirleri ve salgında gelinen süreci değerlendirmektedirler. Bu süreçte salgının seyrinin azaltılması amaçlı bazı tedbirler alındı. Eğitime ara verilmesi, Wuhan’daki Türk vatandaşlarımızın ülkemize getirilmesi, yurt dışından gelenlerin 14 günlük karantina uygulamasına tabii tutulması, kamuya açık alanlarda sigara içme yasağı getirilmesi, belirli saatlerde 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlaması, maske takma zorunluluğu, hafta sonu kısıtlamaları, sinema salonlarının kapatılması gibi birçok karar Bilim Kurulu’nun tavsiyesiyle alınmıştır ve toplantılar hala devam ediyor, kararlar alınıyor.

Bilim Kurulu ve Alınan Kararlar

Karar Verme Yetkisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, alınan tedbirlerin sorumlusunun Koronavirüs Bilim Kurulu‘nun olduğunu söyledi. Bundan üç ay kadar önce Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Görüşlerimizi söylüyoruz ama bizim karar verme yetkimiz yok.” demişti. Fahrettin Koca ile yapılan bir röportajda ise “Önlemler yeterli mi?” diye soru yöneltiliyor. Koca verdiği cevabın devamında “Daha fazlası olabilir miydi? Olabilirdi. Mesela ben kendi adıma hafta sonu biraz daha sert bir önlem isterdim.” şeklinde yanıt veriyor. Yine Tevfik Özlü, vaka sayılarının açıklanmasının ardından sayıları ilk kez öğrendiğini söylemesi üzerine “Vaka sayıları Bilim Kurulu’ndan saklanıyor mu?” sorusunu gündeme getirdi.

Bugüne kadar alınan tüm kararların Bilim Kurulu tavsiyesiyle alındığı altı çizilerek söylenmişti. Yapılan tüm bu konuşmalardan yola çıkarak, eğer söylendiği gibi gerçek vaka sayısı bilinmeden bir takım kararlar alınıyor ise, “Bu kararlar ne kadar yeterli gelecektir?” şeklinde tartışmaları da beraberinde getirdi. Yine 17 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bilim Kurulu’nun bir tavsiye kurulu olduğunu unutmayalım, karar mercii değil.” sözlerini kullanmıştı.

Hala, “Bilim Kurulu karar verme yetkisine sahip mi yoksa sadece bir danışma kurulu mu?” sorusuna net bir cevap bulamamış olsak da, o kuruldan çıkacak olan kararların ve alınacak tedbirlerin kamuoyuna açıklandığı günlerde merak ve endişe ile bekliyoruz.

Artan Vaka Sayıları Yeni Tedbirlere Yol Açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından alınan yeni kısıtlama tedbirlerini açıkladı. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile alınan bu önlemleri hakkında Erdoğan “Yeni tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız” açıklamasında bulundu. Yeni gelen yasakların detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bilim Kurulu ve Alınan Kararlaryazımızın yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!