Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi 5 Film

Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi 5 Film

Hepimiz bilim insanlarının hayatlarını merak etmişizdir. Dahilerin gerçek hayatla mücadeleleri ise film niteliği taşımaktadır. Öyle ki dahilik ve delilik arasındaki ince çizgiyi kaçıran bilim insanları bile vardır. Bu da bizlere onların hayatlarının aslında hiç kolay olmadığını aksine çok zorluk çektiklerini gösteriyor. IMDb puanlarına göre sıraladığımız bu yazımızda bilim insanlarını anlatan en iyi filmleri göstereceğiz.

5- Sonsuzluk Teorisi- The Man Who Knew Infinity (2015) – IMDb: 7.2

Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi Film

Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi Filmler listemizdeki ilk film Sonsuzluk Teorisi- The Man Who Knew Infinity. Dramatik ve başarılı bir yaşam öyküsüne sahip olan Srinivasa Ramanujan’ın hayat hikayesini anlatan bu filmde, matematik aşkını hiçbir şekilde yenememiş hint matematikçinin zorlu süreci beni oldukça etkilemişti. Filmin konusu ise; Madras’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş ve büyümüş olan Srinivasa Ramanujan iyi bir eğitim alamamıştır. Ancak matematiğe büyük ilgi duymuştur. Çalışmalarını İngiltere’ye, Cambridge Üniversitesine gönderir. Bu çalışmalardan çok etkilenen G.H. Hardy genç dahiyi üniversiteye davet eder. Sevdiği kadını ve ülkesini bırakarak İngiltere’ye giden Ramanujan yoğun akademik çalışmalara alışmaya çalışır. Bir yandan da Birinci Dünya Savaşı’nın etkisini tüm ağırlığıyla hisseden ülkede, yabancı düşmanlığıyla mücadele edecektir.

Filmin başrolünde başarılı oyuncu Dev Patel ve ona eşlik eden en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü alan Jeremy Irons oynamaktadır.

4- Einstein ve Eddington – Einstein and Eddington (2008) IMDb: 7.3

Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi Film

Einstein’ı zaten biliyorum sıkılır mıyım diye düşündüğüm bu film akıp gitmişti. Dünyanın en iyi iki bilim adamını karşı karşıya getiren filmin yönetmeni Philip Martin’dir. Yüzüklerin Efendisi serisinin Gollum’u Andy Serkis’in Albert Einstein’ı, Doctor Who’nun ünlü oyuncusu David Tennant’ın Sir Arthur Stanley Eddington’ı canlandırdığı filmde, Einstein’ın ünlü Genel Görelilik kavramının nasıl çıktığını gayet açık ve güzel bir şekilde anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı devam ederken iki bilim adamının arasındaki ilişki ele alınıyor.

Albert Einstein’ın büyük bir dahi olmasının nedeni her şeyi tutkuyla yapmasıdır. Filmde aşkı da fiziği de tutkuyla yaklaşan Einstein’ın neler yaptığını nasıl mücadeleler verdiğini izledikçe kapılıp gideceksiniz.

3- Herşeyin Teorisi – The Theory of Everything (2014) IMDb: 7.7

Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi Film

14 Mart 2018 de vefat eden Big Bang teorisi ile tanınan ünlü Fizikçi Stephan Hawking’in hayatını anlatan İngiliz Dram-Biyografi filmidir. Filmi izlediğimde her duyguyu hissetmiştim. Özellikle verdiği zorlu yaşam mücadelesine rağmen çalışmalarına devam eden yazılar yazan, tutkusundan vazgeçmeyen bir insan olması etkileyiciydi. Hawking’ in eşi Jane ile ilişkisini, sağlığıyla ilgili kötü haberleri aldığı dönemi ve 60’lı yıllarındaki yaşamını anlatan filmin başrolünde Eddie Redmayne vardır. Ünlü oyuncu bu film ile en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanmıştır.

Filmi izlemeseniz bile hayatını mutlaka okumanız gereken bir dahidir. Yakın zamanın en büyük bilim insanı olan Stephan Hawking’in kitapları 40 dile çevrilmiştir. Okumanızı tavsiye ediyorum. Bir insan bir hayattır…

2- Enigma – The Imitation Game (2014) IMDb: 8.0

Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi Film

Film, Alan Turing adlı matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı Enigma kodunu çözme çabasını anlatır. Hükûmet tarafından bu iş için ülkenin en önemli matematikçileriyle beraber seçilen Alan Turing grubun en hırslısı, aynı zamanda en zekisidir. Ancak zeki olduğu kadar da anlaşılması zor birisidir. Bu anlaşılmazlık grubu ve çevresindekileri ile arasında sorunlara yol açacak, başının belaya girmesine sebebiyet verecektir. Her şeye rağmen ülkesinin ve müttefiklerin geleceği ona bağlıdır. Karakterinden ödün vererek takım çalışmasına katılmalı ve bu şifreyi çözmelidir.

Filmin başrollerinde ise Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley oynamaktadır.

1- Akıl Oyunları – A Beatiful Mind (2001) IMDb: 8.2

Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi Film
kinopoisk.ru

Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi Filmler listemizdeki son film A Beatiful Mind. Her ne kadar Matematikçi diye bilinse de aslında bir İktisatçı da olan John Forbes Nash’ın hayatını anlatan bu film tam bir başyapıttır. Yazının başında da dediğim gibi dahilik ve delilik arasında ince bir çizgi vardır. John Nash ise bu ince çizgiyi aşacak duruma gelmiştir. Ekonomi alanında Nobel ödülü alan John Nash’in hayatı gerçektende film gibidir. Filmde, öğrencilik yıllarından itibaren hayaller görmeye başlayan Nash, mezuniyet sonrası paranoid şizofreni olur.Hastalığı zamanla kendi çocuğuna zarar verecek raddeye gelince ikinci kez hastaneye yatmak zorunda kalır. Akademik çalışmalarına ara verir ve akıl sorununu yine aklıyla yenmeye çalışır. Sonunda yenen ve Ekonomi alanında Nobel’e layık görülen John Nash tam bir dahidir.

Film, alanında iki önemli Oscar ödülü olarak başarısını kanıtlamıştır. Başrollerinde ise Russel Crowe ve Jennifer Connelly oynamaktadır.

“Bilim İnsanlarını Anlatan En İyi 5 Film” listemizin sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!