Türkiye’de Vergi

Bildiklerimiz – Öğrenmediklerimiz: Türkiye’de Vergi

Bildiklerimiz – Öğrenmediklerimiz: Türkiye’de Vergi – Su içmek için musluğu açtığımızda tam beş ayrı vergiyle mükellef oluyoruz. Ödediğimiz onca vergiye rağmen birçok kişi bu konuda bilinçsiz. Vergiyi ne için ödüyoruz? Ne kadar ödüyoruz? Bu vergi yükü kimin sırtında? Vergiler nereye harcanıyor?

Türkiye, Katma Değer Vergisiyle tanıştığında takvimler 1984 yılını gösteriyordu. Artık satıcılar sattıkları bütün ürünlerin ve hizmetlerin fiyatına vergi bedelini ekleyecekti. Devlet fiş almayı yaygınlaştırmak için reklamlar yayınlıyordu, KDV seferberliği ilan etmişti

Daha sonraki yıllarda tarih 06/06/2002’ yi gösterirken Özel Tüketim Vergisi Kanunu çıkarıldı. Bu kanun fazla lüks, ve zararlı olan ürünlere uygulanacaktı. Ödediğimiz bütün vergilerin başında olan KDV ve ÖTV Türkiye’nin bütün vergilerinin yarısını kaplayacak hale gelecekti.

2019 yılında Türkiye de vergi dağılımının %63,9’unu dolaylı vergiler oluşturuyordu. Bu dolaylı vergilerin içinde ise en çok KDV ve ÖTV mevcuttu. İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) ülkelerinde bu oran %33 idi.

Türkiye’de Vergi

Bir ülkede dolaylı vergilerin çok olmasının anlamı vergi adalet sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelmekte. Maaşı 30 bin lira olan bir kişi de benzini litresi 7 liradan alıyor, asgari ücretle geçinen bir insanda. Dolaylı vergilerle kolay vergicilik yapılıyor. Her 100 liranın 50 lirası KDV ve ÖTV den dolayı alınıyor. 

Örnek Vermek Gerekirse…

130.000 liralık gümrük girişi olan bir araba almak için 147.000 lira vergi ödenmesi gerekiyor. 2020 Kasım ayında satışa sunulan PlayStation 5 ’in satış fiyatı 4.000 lira iken Türkiye de vergilerle birlikte 8.229 lira oldu.

Türkiye’de Vergi

Markete gittiğimizde bir ürünü alırken maalesef kimse ürünün KDV’sine bakmıyor. Herkes maaşını net üzerinden söylüyor. 3.000 lira maaş alan kişi aslında 5.000 lira maaş alıyor kesilen vergilerle birlikte maaşı düşüyor. 

Son zamanlarda yaşanan depremlerle birlikte halk arasında deprem vergisi olarak anılan vergiler tekrardan gün yüzüne çıktı. Yapılan açıklamalarda vergilerin ayrıştırılmadan ve bir havuzda toplandığı söylenmişti. Türkiye’de bu vergileri takip etmek yetkililer tarafından bile zor bir problem olarak anılıyor. 

Çocukluğumuzdan yetişkinliğimize kadar aldığımız eğitimlerde eğer ilgili bölüme yönelmediysek vergiden bahsedilmiyor. Bu çok büyük bir problem. Vergi ve vatandaşlık hakları ve buna dair eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Özetle toplumumuz, ödediği vergilerin yaklaşık olarak %85’inin farkında dahi değil.

Bildiklerimiz – Öğrenmediklerimiz: Türkiye’de Vergi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!