Hannibal Lecter

Beyaz Perdede Hannibal Lecter

Thomas Harris‘in Kuzuların Sessizliği romanından sinemaya uyarlanan Hannibal Lecter yıllardır farklı bakış açılarıyla pek çok filmde ve dizide karşımıza çıkmıştır. Hepimizin IMDb Top 250’den aşina olduğu The Silence of the Lambs, Hannibal Lecter karakterinin popüler kültürde önemli bir yer edinmesini sağlamıştır ve bu film en iyi film dalında Oscar ödülü kazanan ilk ve tek korku filmi olmuştur. Bu yazımda sizler için Hannibal the Cannibal (Yamyam Hannibal)’ın dizi ve filmlere uyarlamalarını derledim. İzninizle yazımıza geçelim.

Manhunter (İnsan Avcısı) (1986) IMDb: 7.2

Hannibal Lecter

Manhunter, Emekli FBI ajanı Will Graham‘ın çok tehlikeli bir seri katili yakalamak için ünlü katil Dr. Hannibal Lecter‘ın yardımıyla Kızıl Ejder olarak bilinen korkunç caninin peşine düşmesini konu alır. Manhunter filmi aslında ilk Hannibal Lecter filmi olmasına rağmen adını The Silence of The Lambs kadar duyuramamıştır. Manhunter‘ın konusunun aynısı 2002 yapımı Red Dragon filmiyle tekrar işlenmiştir ve bu sefer milyonların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

The Silence of the Lambs (Kuzuların Sessizliği) (1991) IMDb: 8.6

The Silence of the Lambs, FBI akademisinden yeni mezun olmuş genç Clarice Starling‘in, kurbanlarının derilerini yüzen bir katilin elinden bir kadını kurtarmak için başka bir psikopat olan ünlü katil Dr. Hannibal Lecter ile yakınlaşmasını konu alır. Clarice Starling rolündeki Jodie Foster ile Hannibal Lecter rolündeki Anthony Hopkins‘in inanılmaz dinamiği ve Anthony Hopkins‘in sadece yirmi dört dakika elli iki saniyelik performansıyla bambaşka bir noktaya taşınmıştır. Her iki aktör de en iyi kadın ve erkek oyuncu Oscar ödüllerine layık görülmüştür. Film de tabii ki en iyi film Oscar ödülünü kazanmıştır.

Hannibal (2001) IMDb: 6.8

Bir önceki filmle ilgili spoiler vermeden bu filmin de konusuna değinecek olursam The Silence of the Lambs‘te yaşanan olayların ardından 7 yıl geçmiştir ama Clarice de Dr. Lecter da yıllar önce yaptıkları görüşmeyi unutmamışlardır. Dr. Lecter, Clarice ile tekrar irtibat kurmaya çalışırken intikam almak isteyen eski bir kurbanı Dr. Lecter‘ın peşine takılır ve olaylar gelişir. Bu filmde The Silence of The Lambs‘ten farklı olarak bolca Anthony Hopkins sahneleriyle Hannibal the Cannibal‘ı iş üstünde görme fırsatına erişiyoruz. İntikam arayan eski kurban Mason Verger rolünde inanılmaz performansıyla Gary Oldman da filmi izlemeye değer kılıyor.

Red Dragon (Kızıl Ejder) (2002) IMDb: 7.2

Hannibal Lecter

Film konusu bakımından ilk Hannibal Lecter filmi olan Manhunter’ın aynısıdır. Bu filmi ilk filmden farklı kılan en büyük etken usta oyuncu kadrosudur diyebilirim. Dr. Hannibal Lecter rolünde Anthony Hopkins, FBI ajanı Will Graham rolünde Edward Norton ve seri katilimiz Francis Dolarhyde diğer bir adıyla Kızıl Ejder rolünde Ralph Fiennes‘ı görüyoruz. Böyle bir senaryoya da böyle bir kadro yakışırdı.

Hannibal Rising (Hannibal Doğuyor) (2007) IMDb: 6.2

Bir seri katilin doğuşu. Farklı bir oyuncu kadrosu, farklı bir bakış açısıyla bir orijin hikayesi. Genç Hannibal Lecter, İkinci Dünya Savaşı’nda anne babasını kaybettikten sonra teyzesinin yanına taşınır ve kız kardeşinin ölümünden sorumlu barbarlardan intikam almak için planlar yapmaya başlar. Filmde Hannibal Lecter rolünde Fransız aktör Gaspard Ulliel‘ı görüyoruz. Bir Anthony Hopkins olmasa da Ulliel da fena iş çıkarmamış. Önceki filmlerini izleyip beğendiyseniz bu da izlemeye değer bence.

Hannibal (2013-2015) (39 Bölüm) IMDb: 8.5

Hannibal Lecter

Dizi karakterler bakımından Red Dragon’dan esinlenir fakat önemli bir fark vardır. Bu Hannibal Lecter henüz hiç tutuklanmamıştır. Katilleri yakalamaya çalışan FBI ajanı Will Graham ile yolları kesişir. Dr. Lecter bir yandan cinayetler işlerken bir yandan Will Graham‘a cinayetleri çözmesinde yardım etmektedir. Dizide Will Graham rolünde Hugh Dancy‘yi, Dr. Hannibal Lecter rolünde ise Mads Mikkelsen‘ı görüyoruz. İkili doktor-hasta ilişkileri yoluyla ilginç bir bağ kurarlar. Peki bu durum Dr. Lecter‘ın gerçek kimliği ortaya çıktığında (ortaya çıkarsa) da devam edecek midir? Diziyi psikoloji, polisiye ve gerilim sevenlere özellikle öneririm. Filmlerden keyif aldıysanız diziyi izlerseniz de pişman olmayacaksınız.

Beyaz Perdede Hannibal Lecter” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!