Berat Albayrak İstifasının Borsa ve Döviz Etkisi

Berat Albayrak İstifasının Borsa ve Döviz Etkisi

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, görevinden istifa dilekçesini sosyal medya üzerinden bir fotoğrafla paylaşması, ülke gündemine pazar gecesi son dakika olarak düşmüştü. Ancak hiçbir haber kanalının bu haberden bahsetmemesi hatta altyazı bile geçmemesi dikkat çekmişti. 9 Kasım günü Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilen istifa ile Berat Albayrak‘ın görevi resmen sona erdi. Berat Albayrak’ın istifa iddiası ortaya çıkmışken bile döviz düşmeye başlamıştı, peki bu haberin kesinleşmesiyle borsa, döviz ve altın nasıl etkilenecek? Berat Albayrak istifasının borsa ve döviz etkisi nasıl olacak?

Berat Albayrak İstifasının Döviz ve Borsa Etkisi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlığını görevinden alınan Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın gelmesi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesinden sonra Türk Lirası’nın değer artışı, rekor düşüşten sonra herkesi şaşırttı.

Hollanda’da bulunan çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetleri veren Rabobank’tan gelişen piyasalar kıdemli döviz stratejisti Piotr Matys, Türkiye’de ekonomi yönetiminde hafta sonu yaşanan değişimin ve Türkiye çevresindeki etkenlerden dolayı TL’nin değer kazanmasına ilişkin bir rapor kaleme aldı.

Piyasa ciddi faiz arttırımı bekliyor. Piyasa şeffaflık bekliyor. Piyasa eriyen rezervlerimiz hesabını bekliyor. Gerekirse Maliye Bakanlığı boş kalsın ama açık, şeffaf, bağımsız Merkez Bankacılığı yapın ki paramız değerlensin.

Özgür Demirtaş

”Ne yaptılar; bakanların altına bakan yardımcıları koydular. Şu anda bakıyorsunuz, devletin bir kurumunun başı boş. Hazineyi boşalttılar anladık da, şu anda hazinenin başı bile boş”

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan

“Ağbal’ın bu sabah gerçekleştirdiği açıklama ile birlikte piyasadaki soru işaretlerini gidermesi önemliydi. Açıklama TL’de olumlu etki yarattı. Belirsizlik piyasayı rahatsız eder. Geçen hafta ara toplantı olacak mı olmayacak mı belirsizliği piyasada fazlasıyla vardı ve TL üzerinde ciddi bir baskı unsuruydu. Ağbal mesajında çok net şekilde bu belirsizliği ortadan kaldırıldı”

Şekerbank Baş ekonomisti Gülay Elif Yıldırım

Piyasalar araştırma şirketi Tellimer “Lira büyük ihtimalle düşmeye devam edecektir. Politika güvenilirliğinin en düşük seviyesinde olması değer kaybının devam edeceğini gösteriyor; yatırımcıları rahatlatabilecek tek şey ise gevşek para politikasının sonuna gelmemiz olabilir”

Hasnain Malik

 Döviz ve Altın alımına uygulanan %1’lik vergi yeniden %0,2’e düşürüldü. 2019’da yeniden %0,1 olarak uygulanmaya başlayan vergi önce %0,2’e daha sonra ise %1’e çıkarılmıştı. BSMV vergisi insanların döviz alma eğilimini zayıflatmak ile birlikte satma eğilimini de olumsuz etkilemektedir.

Araştırmacı Yusuf Yüksel

Dünden beri devam eden haber akışı ve TCMB yeni Başkanı Ağbal’ın açıklamaları piyasada güçlü bir faiz artışı beklentisini beraberinde getirmiş durumda. Aslında geriye gidersek geçtiğimiz Eylül- Ekim aylarında Türkiye’de yeniden normalleşme başlığı ile açıklanabilecek gelişmeler yaşanmıştı.

Araştırmacı Yusuf Yüksel

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni