Benzinli Otomobiller Yasaklanıyor

Benzinli Otomobiller Kaliforniya’da Yasaklanıyor

Günümüzde ve geçmişimizde sürekli olarak doğaya zarar vermemeyi denedik. Son beş yıldır ise elektrikli otomobil konusu doğayı korumak ve tasarruflu yolculuklar için önemli bir seçenek haline geldi. Bu konunun bizlerde olduğu gibi şehirlerin yönetiminin gündeminde olması alınan bazı kararların temelini oluşturuyor. Emsal niteliğinde bir kararla benzinli otomobiller yasaklanıyor.

Ama Neden?

Benzinli Otomobiller Yasaklanıyor

Öncelikle bu konunun Kaliforniya‘da neden gündeme geldiğini bilmemiz gerekli.

Kaliforniya uzun yıllardır (yaklaşık 50 yıl) hava kalitesi ile ilgili sorunlar yaşamakta. Hatta bu konu ile ilgilenen California Air Resources Board (CARB) adında devlet şubesi bulunmakta. Fakat grafiklerle açıklamalar yapan CARB olumlu sonuçlara uzak olduklarını çok sayıda bildirdiler. Hatta önümüzdeki yıllarda artan nüfusun etkisiyle işlerin daha zorlaşacağını önceden açıklamışlardı.

Yasağın açıklanmasından önce ormanların büyük bir kısmına zarar veren yangınlar ortaya çıkmıştı. Bu yangınların ortaya çıkmasının nedenleri araştırılmasına rağmen elle tutulur sonuçlar alınamadı. Ama Kaliforniya yönetimi bu orman yangınının temelini içten yanmalı motora sahip otomobillerin oluşturduğunu düşünüyor.

Tüm bu sorunların tek bir noktada buluştuğunu biliyoruz: İklim değişikliği. Bugün iklim değişikliğine dur diyebilmek için onlarca karar alınmakta. Kaliforniya’da alınan bu karar iklim değişikliğine dur diyebilmek için yapılmakta aynı zamanda.

2035 Son Tarih

Benzinli Otomobiller Yasaklanıyor

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom 2035 yılından sonra Kaliforniya içerisinde içten yanmalı motora sahip otomobillerin satılmayacağını aktardı. Newsom çarşamba günü yaptığı açıklamada şunları aktardı:

Yıllardır arabaların çocuklarımızın ve ailelerin soluduğu havayı kirletmesine izin verdik. Çocuklarınıza hastalık vermeyen bir arabaya sahip olmayı hak ediyorsunuz. Arabalarımız kontrol edilemeyen yangınları daha da kötüleştirmemeli ve dumanlı havayla dolu günler yaratmamalıdır.

Aynı zamanda içten yanmalı motora sahip otomobillerin satışının durdurulmasıyla birlikte şehir içinde kullanımlarının kısıtlanması gündemde.

Otomobil Sahipleri Ne Yapacak?

Benzinli Otomobiller Yasaklanıyor

Bu süreç aslında çok sayıda basamağa sahip. Bu adımların sonunda 0 emisyonlu bir şehir hayali var. Bu hayalin kurulması ve uygulanması zor. Fakat uygulanabilir bir plan olduğunu bilmekte fayda var.

Ama bu durumdan etkilenen kişiler ne yapacak?

Öncelikle bu durumun uzun vadeli olmasının temelinde şehir düzeninin değişimiyle birlikte eyalette yaşayan insanlar. İnsanların bu karara ayak uydurabilmesi için uzun bir süre verilmiş olarak görebiliriz.

2045 yılında hazırlanan planlamalara göre taşımacılık sektörünün tamamen elektrikli bir yapıya sahip olmasını beklersek Kaliforniya’nın aldığı bu kararın iyimser bir ekonomik hamle olduğunu düşünebiliriz.

Şehir Yapısının Değişimi ve Üreticilerin Hazırlıkları

Benzinli Otomobiller Yasaklanıyor

Bu kararın etkileri sadece şehir sakinlerine değil, şehir düzenine çok büyük bir etkisi bulunmakta. Özellikle şehir altyapısının tekrardan düzenlenmesi, elektrikli otomobillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekmekte.

Uzun süren çalışmalar sonucunda elektrikli otomobillerin ve ağır yük taşıyan araçların kullanımında sorun yaşanmayacağı bir sistem oluşturuluyor.

Bunun yanında elektrikli otomobil üreticileri ve şarj noktaları oluşturan firmaların Avrupa bölgesinde olduğu gibi Kaliforniya bölgesinde de aktif olarak görev alması beklenmekte.

Bu sürecin yeni bir başlangıç olduğunu düşünürsek Rivian, Tesla ve Lucid Motors gibi markaların yeni planlamalarını görebiliriz.

Benzinli Otomobiller Kaliforniya’da Yasaklanıyor” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

  • https://carbuzz.com/news/california-moves-to-ban-gas-cars-by-2035
  • https://www.washingtonpost.com/climate-environment/2020/09/23/california-electric-cars/

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.