Bazı Kuş Türlerinin Sesleri – Özel Arşiv

Uzun bir süredir COVID-19 ile mücadele ediyoruz. Son günlerde normalleşme sürecine girdik. Havaların da ısınmasıyla birlikte artık doğaya karışma isteği, dağ, orman gezme isteğimiz tavan yaptı. Özellikle kamp ve karavan ile yapılan özellikle orman gezilerinde duyabileceğiniz bu kuş seslerinin bir kısmını sizler için derledim. Eminim ki bu kuş sesleri sizi de rahatlatacaktır.

Bazı kuş sesleri kendi özel arşivimden olup siz değerli okurlarımızla paylaşmaktan memnun olacağım. Her hafta yayımlamaya çalışacağımız bu yazı dizisini takip etmeyi unutmayın.

Aşağıdaki sesleri dinlemeden önce sizlere bazı tavsiyelerim olacak;

  • Sesleri daha net duymak için kulaklık kullanmanızı tavsiye ediyorum.
  • Dinlerken ses seviyesini biraz artırın.
  • Sesleri dinlerken gözlerinizi kapatın. Bu çok önemli.
  • Uslu bir çocuk olursanız şirinleri de görebilirsiniz.
  • Keyifli dinlemeler.
Anadolu Sıvacısı : Anadolu sıvacısı fazla bilinmeyen bir kuş olup dünya populasyonunun büyük bir kısmı Anadolu’da bulunurken, küçük bir kısmı (200 – 700 birey) Türkiye’nin yakınındaki Midilli Adası ve Kafkaslarda bulunmaktadır. Anadolu’ya özgü endemik bir tür olarak değerlendirilmektedir.
Anadolu Sıvacısı Sesi
Söğüt Bülbülü : Beslenirken, cok hareketli kuşlardır. Çok ürkek değildir. Genellikle yaprak bitlerini yemek için yaprakların tarafında uçup kıpraşırlar.Kanatlı böceklerin ve sineklerin peşinden uçup onları yakalamaya çalışmaları görülecek bir manzaradır.
Söğüt Bülbülü Sesi
Kukumav : Gündüz de oldukça aktif olan kukumav, gün içinde telefon direklerine, çitlere, çatı ve bacalara konmuş olarak görülebilir. Yaklaşıldığı zaman kafasını sinirli ve telaşlı bir şekilde aşağı yukarı sallar.
Kukumav Kuşu Sesi
Mahmuzlu Kız Kuşu : Yurdumuz’da Akdeniz, Ege, Marmara ve iç Anadolu’da yayılır. Türkiye dışındaki yayılış alanı ise Yunanistan’ın kuzeyi ile Doğu Akdeniz’e sahili olan ülkelerde görülürler. Bern sözleşmesine göre kesin koruma altında olan bir türdür. Avlanılması bütün yıl boyunca yasaktır.
Mahmuzlu Kız Kuşu Sesi
Kerkenez : 2007 yılında yılın kuşu seçilmişti. Kerkenezlerin başlıca düşmanı insandır, insanlar onların yuva yapacakları alanları yok ederek yaşam alanlarını daraltırlar. Kerkenezlerin bir kısmı da trafikte araçlara veya elektrik tellerine çarparak hayatını kaybedebilirler.
Kerkenez Sesi
Mavibeyaz Sinekkapan : Japon sinekkapan olarak da bilinir. Bu ürerler Japonya  , Kore  ve kuzey doğu bölgelerinde, Çin ve Rus Uzakdoğu, Güney Doğu Asya’da, özellikle Vietnam , Kamboçya , Tayland  , Sumatra ve Borneo’da kışlar .
Mavibeyaz Sinekkapan Sesi

Yazılarımızın devamı için bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın, sağlıcakla kalın!


Osman Seyrek
Önce çevreni güzelleştir sonra dünyayı. Düşünen, araştıran, endişelenen ve bunları dile getiren 1992 doğumlu sıradan bir insanım.