Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Bazı insanlar neden daha başarılı olur?

Hayatta hemen hemen hepimiz bir dönem bu soruyu sormuşuzdur. Neden bazılarımız en ufak başarılar için çok çaba gösterip başarısız olurken bazılarımız eforsuzca büyük başarılar elde edebiliyor? Eminim bana başarılı insanların zeki ve hırslı olduğunu söyleyeceksiniz. Evet, haklısınız ancak bundan çok daha fazlası da var. Bu yazımda başarıyı sadece “zeka ve hırs” açısından değil de aile, kültür gibi dış etkenler doğrultusunda ele almak istiyorum.

Fırsat

başarılı

Önemini ne kadar anlatsak azdır. Fırsatları iyi görüp kullanmalıyız. Ancak burada bahsettiğim hayatta karşımıza çıkan fırsatlar değil, biz daha doğmadan kullandığımız fırsatlar. Mesela doğum tarihini ele alalım. Dünyanın en büyük teknoloji şirketi CEO’larından birisi olan Bill Gates’in 20. yüzyılda değil, 2. yüzyılda doğduğunu düşünelim. Ne demek istediğimi anladığınızı düşünüyorum. Yine Bill Gates’den hareketle, Bill Gates’in okulunun Amerika’da ilk bilgisayar alan okullardan birisi olduğunu, hatta bu bilgisayarın alınmasında ailesinin büyük payı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu örnekte de aile faktörünün fırsatlardaki etkisini görebiliyoruz.

Başarılı olmaya doğru: 10.000 Saat Kuralı

başarılı
10.000 Saat = Günde 18 saat, haftada 5 gün, yılda 44 hafta, 5.5 yıl boyunca.

Bu kurala göre; eğer herhangi bir alanda tam anlamıyla “usta” olmak istiyorsak, en az 10.000 saatimizi bu alana yatırmalıyız. Burada da yazılım ve pazarlama uzmanlarını veya sanatçıları örnek verebiliriz. Günümüzde en popüler 100 sanatçının listesini çıkarsaydık neredeyse hepsinin kendi alanlarında 10.000 saat kuralına uyduğunu görürdük. Aynı şekilde en başarılı pazarlama uzmanlarının listesini çıkarsaydık benzer bir örgü görmemiz muhtemeldi.

Etnik Köken

başarılı
Hemen şimdi düzgün barınma talep ediyoruz!
(sol üst)

Bu kısmın “Fırsat” kısmı ile bağlantılı olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Etnik kökeniniz sizin konuşmanızı, iş yapma şeklinizi ve hatta düşüncelerinizi fark etmediğiniz kadar çok etkiler. Bu etkiler de kimi zaman başarıda kendisini gösterir. Örneğin 2000’lere kadar olan dönemde Amerika’da bir siyahi olarak yaşasaydınız belli başarılara ulaşmanız neredeyse imkansızdı. Çok başarılı iş adamı olamazdınız, devlette üst düzey görev alamazdınız ve beyaz insanlarla iyi ilişkiler muhtemelen kuramazdınız. Peki 1950’lerde doğmadıysak etnik kökenimiz başarımızı etkilemeyecek mi? Cevap hayır. Çünkü siz farkında olmadan etnik kökeniniz düşüncelerinizi de etkiliyor. Buna örnek olarak da pilot alımlarında bazı milletlerin özellikle tercih edilmemesini verebiliriz.

Konuyu burada kesiyorum çünkü asıl amacım size bu şah eseri tanıtmaktı. Eğer bu başlıklar ilginizi çektiyse Malcolm Gladwell’in Outliers kitabını okumanızı tavsiye ederim. Kitapta bu başlıklar daha detaylı incelenip farklı örnekler veriliyor. Herkese iyi okumalar 🙂

Kaynak : Malcolm Gladwell, Outliers