Cezeri Uçan Araba

Baykar- Cezeri Uçan Araba Projesi ve Önemi

BAYKAR yaptığı her çalışma ile yeni başarılara imza atmakta. Özellikle İHA ile adını duyurmuş olan bu marka Uçan Araba projesi ile adını daha önce duyurmuştu. Uçan Araba konusunda çok sayıda tanıtım yapılmaktayken BAYKAR bu konuda oldukça ciddi çalışmalar yapmakta. Cezeri uçan arabamızın teknik özellikleri ve uçan arabaların bizlere sağlayacağı katkılar nelerdir? Cezeri uçan araba projesi ve önemi yazımız sizlerle.

Uçan Araba Nedir?

Uçan Araba temelde şehir içi ulaşımda otomobillerin alternatifi olacak araçtır. Geleneksel otomobil tasarımlarından farklı olarak kanatları ve itici motorları bulunmaktadır. Genellikle havada ilerleyen bu araçlar otomotiv sektörünün geleceği olarak görülüyor.

BAYKAR ve Çalışması

Cezeri Uçan Araba

BAYKAR bu çalışmalarda kent içi kargo ve insan taşımacılığı konusunda iddialı hedefleri olsa bile sağlık ve askeri durumlarda lojistik destek sağlamak öncelikli hedefleri.

Günümüzde sağlık ve askeri alanlarında uçaklar ve helikopterler görev almaktadır. Bu hava araçlarının havalanmak için süreye ve pistlere gereksinim duyması büyük bir sorun. Bu konunun en basit çözümü uçan araba projeleri olarak görülmekte.

Lityum-iyon batarya paketi ile karşımıza çıkan Cezeri, otonom uçuş kontrol sistemi sunuyor. Özellikle geleneksel otomobillerde tercih edilmeye başlanan bu özellik Cezeri Uçan Araba projesinde de yer alıyor.

Çoğunlukla yarış otomobillerinde kullanılan karbon fiber yapılar Cezeri’de de kullanılmakta. Karbon fiber pahalı olmasına rağmen çok dayanıklı ve çok hafif bir yapıya sahiptir.

Cezeri’nin kullanım alanı şehir içi olduğu için dış ve iç tasarımı dinamik yapıya uygun bir şekilde tasarlanmış. Özellikle insan taşımacılığını için konforlu bir yapıya sahip.

Otonom sürüşün yanında yapay zekâ destekli uçuş sistemine sahip olacak Cezeri, insanların kullandığı zaman alt sistemler ile insanlara yardımcı olması planlanıyor.

Teknik Özellikler ve Testler

Cezeri test uçuşlarına çıkmaya devam ediyor olmasına rağmen geliştirilen bir proje. Özellikle havalandığı an büyük bir ilerleme kaydetmiş olan Cezeri 100 km/s hıza sahip olması bekleniyor.

İrtifa konusunda 2000 metre belirlenen Cezeri 80 kilometre menzil ile karşımıza çıkıyor.

Tüm bunların gerçekleşmesi için testlere giren Cezeri’nin havalandığını BAYKAR’ın yayınladığı bir video ile görmüş olduk.

Uçan Arabalar Neden Bu Kadar Önemli?

Cezeri Uçan Araba

Uçan araba konusu belirsizlikler taşıyan fakat geleceğin taşımacılık konusundaki çözümü olarak görülüyor.

Özellikle yasal düzenlemeler ile karşılaşması beklenen uçan arabaların ilk adımlarını atmaya başladığını bilmekte fayda var. Fakat bu konudaki çalışmalar ilerledikçe hayatımıza olumlu yönde katkılar sağlayan bir durum olması bekleniyor.

Özellikle geleneksel otomobillerin oluşturduğu trafik konusu büyük bir çıkmaz. Her yıl farklı otomobil modellerin tanıtılması, üretilmesi ve satılması ile trafikte bulunan otomobil sayısının büyük bir artış göstermesinin önüne geçilemez. İşte böyle bir durumda alternatif olarak uçan araba projeleri geliştirilmeli.

Elektrik kullanıyor oluşuyla hava kirliliğini azaltıyor oluşu, riskli alanlarda görev alabiliyor oluşu ve sağlık kurumları için hızlı şekillerde aksiyon alabilmesi nedeniyle otomobillerden fazlaca artı yönü bulunmaktadır.

Baykar- Cezeri Uçan Araba Projesi ve Önemi’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.