Batman Arkham Asylum

Batman’i Batman yapan oyun: Batman Arkham Asylum

Batman: Arkham Asylum detaylı inceleme

En çok bilinen çizgi roman karakterlerinden biri olan Batman, video oyunlar konusunda pek de sevilen oyunlara sahip değildi. Son olarak Batman Begins filminin oyunu da eleştirmenler tarafından beğenilmeyince Warner Bros. Interactive Entertainment kendisine yeni bir rota çizmişti. Lego Star Wars oyunlarıyla bilinen Traveller’s Tales stüdyosu sayesinde Batman oyunları tekrardan bir momentum yakaladı. Asıl patlama 2009 yılında Rocksteady Studios‘un elinden çıktı. PC, XBOX 360 ve Playstation 3‘e çıkan Batman: Arkham Asylum, Müthiş bir oyun serisinin başlangıcı oldu.

Batman: The Animated Series‘te Joker’i seslendiren ve hayranlarının çok sevdiği Mark Hamill‘in kahkahası ile Batman: Arkham Asylum tanıtıldı. Paul Dini yazdı. Mark Hamill, Joker’i seslendirdi. Kevin Conroy, Batman’i seslendirdi. Batman hayranları için bir nimetti bu. Çizgi romanlardan sonra bu tasarımlar rüya gibiydi.

Batman: Arkham Asylum bir aksiyon-macera oyunu. Rocksteady Studios tarafından geliştirildi. Oyun, Batman’in birçok çizgi romanından izler taşımakta. Bunların başlıcaları: Assault On Arkham, Hush, Dark Victory, The Long Halloween, Court Of Owls, Arkham Asylum: A Serious House On Serious Earth

Batman: Arkham Asylum şuan Steam ve Epic‘te 31₺.

Batman Arkham Asylum Oynanış

Oyunun bir açık dünyası var ancak sonradan çıkan Batman: Arkham serisi oyunlar kadar değil. Oyunda oynanış seçenekleri klasik bir aksiyon-macera oyunu sınıfında. Düşmanlarla dövüşmek, bulmacalı platformlar ve gizlilik temelli.

Batman

Oyun çıktığında dövüş mekanikleri sektörde bir çığır açmıştı. Çıktığı döneme göre aşırı akıcı, tatmin ediciydi. Vuruş hissiyatı ise tavandaydı. Deneyim kazanıp geliştirmeler alınca yaptığınız dövüşlerde çeşitlilik artıyordu. Mad Max, Shadow of Mordor, Assassin’s Creed IV: Black Flag, Sleeping Dogs gibi oyunlar Arkham serisinin dövüş mekanikleri etkisi altında kaldı.

Batman’in bilindiği üzere birçok ekipmanı da bulunuyor. Bunlar: Batarang, Explosive Gel, Batclaw, Cryptographic Sequencer, Line Launcher, Multi Batarang, Sonic Batarang, Remote Control Batarang, Grapnel Gun.

Bu eserin çok büyük bir problemi var. O da boss savaşları. Yok denecek kadar azlar. Titan, Bane, Poison Ivy ve Joker. Titanlar ve Bane‘in dövüş şekilleri de birbirinin aynısı. Scarecrow‘un sekanslarını boss savaşlarından saymıyorum. Scarecrow‘da saklanıyoruz. Killer Croc‘ta ise kaçıp tuzağa çekiyoruz. Oyunun son boss savaşı olan Joker ise rezalet. Oynanışı sıkıcı, atmosferi bozuyor.

Toplanabilirler

Oyunda 240 adet Riddles bulunmakta. 24 adet ”The Spirit of Arkham” kayıtları var. 20 adet geliştirme ve 42 adet biyografi bulunmakta. Biyografileri bulunan karakterler de şunlardır:

Batman, The Joker, Quincy ”Warden” Sharp, Frank Boles, Killer Kroc, Harley Quinn, The Penguin, Two Face, Prometheus, The Great White Shark, The Ventriloquist, Professor Hugo Strange, Black Mask, Calendar Man, Amadeus Arkham, Firefly, The Ratcatcher, Killer Moth, Ra’s Al Ghul, Maxie Zeus, Jack Ryder, Bane, Catwoman, The Riddler, Dr. Penelope Young, Commissioner Gordon, Oracle, Bruce Wayne, Thomas & Martha Wayne, Alfred Pennyworth, Aaron Cash, Victor Zsasz, Poison Ivy, Mr. Freeze, The Scarecrow, Scarface, Hush, Mad Hatter, Clayface, Humpty Dumpty, Tweedledum ve Tweedledee, The Spirit of Arkham.

Batman Arkham Asylum

Grafikler

Oyunun grafikleri daha önceden de bahsettiğim gibi çizgi romanların izlerini taşımakta. Tımarhanenin korkunç ve kasvetli havasını hissettiriyor. 2009 yılında karşımıza gelen bir oyun olduğu için kaplama kalitesi günümüzde pek iyi durmuyor. Korku oyunu tadında kaplamalar var. Karakter tasarımları ise müthiş. Suicide Squad filminden sonra tekrar bu yazım için dönüp oynadığımda Killer Croc’u DC çizgi romanlarının ve bu oyunların bana tanıttığı şekilde görmek mutlu edici. Harley Quinn‘i de ilk kez bu oyunda dekolteli kıyafetleriyle görüyoruz. Tabii ki sonra DC bunu iyice abartıp Margot Robbie’yi soyundurup giyindirecek ve ergenlerin kalplerini çalacak.

Batman Arkham Asylum Hikaye (Spoilerlı)

Tımarhaneye Giriş

Joker şehir merkezine bir saldırı düzenledikten sonra Batman tarafından yakalanır. Arkham Asylum’a götürülür. Joker’in kolayca yakalandığını ve yakalandığından ötürü nedense mutlu olduğunu fark eden Batman, şüphelenir ve tımarhanenin girişi boyunca Joker’e eşlik eder. Eşlik ettikten bir müddet sonra haklı çıkar ve Joker bunu daha önceden planlanmıştır. Harley Quinn, kim olduğu bilinmeyen bir polis yardımıyla Joker’i güvenlik sistemiyle korur. Bir anda işler tersine dönmüştür ve bütün tımarhanedeki çalışanların hayatları tehlikededir. Batman hemen tımarhanede ilerlemeye başlar.

İşler Tersine Döndü

İlk olarak Zsasz, Mike adlı bir güvenliği kaçırmıştır ve yaklaşılmaması takdirde öldürmekle tehdit eder ancak Batman Mike’ı Zsasz’ın elinden kurtarır. Ardından Harley Quinn ekrandan bize bağlanır ve Quincy Sharp’ı tutsak ettiğini söyler. Ardından Oracle, Batman’a Joker’in polislere bütün Gotham’ın her köşesine bomba yerleştirdiği haberini söyler. Arkham Adası’na bir kişi bile ayak basarsa bombaları patlatacağını söyleyerek tehdit eder. Batman bunun yalan olduğunu Oracle’a söyler ve ilerlemeye devam eder. Karşısına Joker Toxin’in salındığı bir oda bulur ve oradaki insanları kurtarır. Ardından Joker ile karşılaşır. Joker, Batman’in karşısına mutasyona uğramış bir insan koyar ancak kalbi ve beyni fazla dayanamaz. Oracıkta ölür. Joker bunun beklenmedik ve daha fazla test deneği gerektiğini söyler ve Batman’in karşısında dikilir. Ancak Batman ona ”batarang” atsa aşağı düşecekti ve Joker ölmüş olacaktı. Bu yüzden Joker kaçmayı başarır.

Batman Arkham Asylum

İlerlemeye devam ederken Joker ekrana çıkar ve polis memuru Boles’un ihanet ettiğini ve Joker’in tarafına geçtiğini görürüz. Joker eğer yakalamaya devam edersen Boles’u öldürmekle tehdit eder. Batman, ekranda gördüğü görüntünün olduğu yere gider ve detektif modunu kullanarak Boles’un viskisinin izlerini takip eder. İzleri takip ederken Harley Quinn ile karşılaşır. Harley Quinn üzerinde bulunduğu asansörü düşürerek takip etmesini zorlaştırır. Batman takip etmeye devam eder ve Boles’un cesedini bulur. Tımarhanenin bir bölümünden çıkmış olan Batman’e Oracle bağlanır ve aracının alarm verdiğini söyler. Batman, Batmobile’i kurtarır ve içinde Explosive Gel’i alır. Gordon kaçırılmıştır. Batman yine detektiflik modunu kullanarak Gordon’un piposundaki tütünün izlerini takip etmeye başlar.

Joker, doktorların yakalanması emri verir ve Batman hemen doktorları kurtarmaya gider. Girişteki rehineleri kurtarır. Kurtarılanlar diğer doktorlar olan Dr. Kellerman, Dr. Chen ve Dr. Young’un yerlerini söylerler. Dr. Young, Titan adlı bir virüsle uğraşmaktadır. Bu virüs kalbi ve beyni dayanamadığı için ölen mutasyona uğramış insan için kullanılan virüstür. Batman doktorları kurtarır. İlerlerken Scarecrow’un gazına maruz kalır. Öncelikle Gordon’un cesedini görür ardından morga girer. Morgda ailesinin cesetlerini görür. Ardından Scarecrow’u bu seferlik alt etmeyi başarır ve gazın etkisini üzerinden atar. Gördüğü Gordon’un cesedinin de başka bir ceset olduğunu fark eder.

Gordon’u bulur ve onu kurtarır. Bane’i bulur ancak Bane çaresiz halde kablolarla bağlıdır. Joker, Bane’i serbest bırakır ve Batman’e saldırır. Batman, Bane’i yener ve Gordon’u adadan uzaklaştırır.

Dr. Young ve Titan Virüsü

Batman, Oracle’a adada bir Batcave olduğunu söyler ve Batcave’e gider. Dr. Young‘ın projesine Joker’den para desteği geldiğini öğrenir. Batclaw’u mağarasından alır ve Titan formülünü bulmak için yola koyulur. Dr. Young‘ın odasına vardığında formülün çoktan alındığını görür. Detektif modunda Dr. Young’un parmak izlerini taratır ve izleri takip etmeye başlar. İlerlerken Scarecrow’un gazına maruz kalır. Ailesinin ölümünü tekrardan görür. Scarecrow’u tekrardan mağlup eder. Dr. Young’u bulur ancak Zsasz tarafından rehin alınmıştır. Kapının köşesinden batarang atarak Zsasz’ı bayıltır ve Dr. Young’u kurtarır. Dr. Young parasını geri vermek istediğini ancak Joker’in reddettiğini söyler. Botanik bahçesinde bir laboratuvar olduğunu ve güvenlik anahtarının Warden’ın kasasında olduğunu söyler. Warden’ın kasasını açar ancak Joker çoktan almış ve oraya bir bomba bırakmıştır. Bomba patlar ve Dr. Young ölür. Batman kendine geldiğinde ise karşısında Harley Quinn, adamlarını ve rehin tuttuğu Warden Sharp’ı bulur.

Batman Arkham Asylum

Gizli Laboratuvar

Batman oradan kurtulur ve Warden Sharp’ı kurtarmak için ilerlemeye devam eder. Warden’ı bulur, kurtarır, kartını alıp Cryptographic Sequencer’a okuturuz. Böylece laboratuvara giriş yapabileceğizdir. Yolumuza Harley Quinn çıkar onu yakalarız ve hücreye kilitleriz. Kilitlerken Harley yanlışlıkla ağzından bahçede bir gizli laboratuvar olduğunu ağzından kaçırır. Gizli laboratuvara giderken Joker ile karşılaşırız. Joker geçişi engellemek için yolu patlatır. Batman, laboratuvarı bulur ve girer. Karşısında Joker ve iki adamını bulur. Joker iki adamına Titan virüsü enjekte eder ve oradan kaçar. Poison Ivy ile karşılaşırız. Titan’ı sadece Killer Croc’un olduğu yerde bulunan bir bitkinin iyileştirebileceğini öğreniriz. Croc’un mekanına gitmeye başlarız.

Killer Croc’un İni

Croc’un mekanına giderken Scarecrow’un gazına yeniden maruz kalırız. Bu kez Arkham Asylum‘a giriş sahnesini Joker ile Batman’in yer değiştirdiği haliyle görürüz. Batman tam etkisini atmaya yakınken Scarecrow biraz daha enjekte eder. Ancak Batman yine halüsinasyonlarını yener. Scarecrow kaçmayı başarır. Batman, Killer Croc‘un inine gelir. Girerken bir tuzak hazırlar ve inde bitkiler için ilerlemeye başlar. Yavaş hareket edip Croc’u tetiklemeye çalışır. Croc ara bir çıkar ancak Batman Batarang atıp dengesini bozar ve Croc suya düşer. ve bitkilerden sporları toplar. Toplamayı bitirdikten sonra Croc koşmaya başlar ancak tuzağa yakalanır ve aşağıdaki suya düşer. Batman, Croc’un ininden çıkar ve mağaraya ilerler.

Kür ve Poison Ivy

Karakterimiz, Batcave’e ulaşır ve topladığı sporlarla kürü yapmaya başlar. Ardından pompa kontrol odasına gider. Oradan ilerlemeye devam eder. Basınç kontrol odasında bir titan virüslü ile dövüşür. Posion Ivy, gücünü yeniden kazanır ve Batman’den hesap sorar. Batman botanik bahçesine gider. Poison Ivy bir bitkiyi kontrol eder ve ikili dövüşür. Karakterimiz, Poison Ivy’yi alt eder.

Joker’in Partisi ve Son

Poison Ivy yenildikten sonra Joker, yarasayı partiye davet eder. Karakterimiz önce Joker’in üzerine saldığı adamlarını ve 2 titan virüslüyü saf dışı bırakır. Joker, Gordon’u kaçırmıştır ve rehin almıştır. Tam virüsü Gordon’a enjekte edecekken Batman, Gordon’u kurtarır ancak kendisi virüsü kapmıştır. Joker, Batman’in partiyi berbat etmesinden dolayı sinirlenir ve virüsü kendisine de verir. Arkham Adası’nın tepesinde gazeteci Jack Ryder helikopterle gezmektedir ve olanları görüntülemektedir. Batman, panzehri kendisi için kullanır. Joker ile son bir kez dövüşürler ve Batman, Titan virüslü Joker’i yener. Gordon kurtulur. Ada yeniden kontrol altına alınır. Ivy ve Joker yeniden hücresine kapatılır. Gordon ve Batman şimdilik vedalaşırlar ve Batman adadan ayrılır. Son olarak da denizde yüzen Titan virüsünün olduğu bir kutunun üzerinde Scarecrow’un elini görürüz.

Batman Arkham Asylum
Batman Arkham Asylum

Son Düşüncelerim

Üzerinden 11 sene geçmesine rağmen oynanır durumda. Arkham serisinin miladıdır bu oyun. Oynarken vakit geçirdiğim eğlenceye göre sırasıyla: Arkham Knight, Arkham Origins, Arkham City, Arkham Asylum‘dur. Bu oyun Joker ile Batman arasındaki ilişkiyi çok güzel yansıtıyor. Batman hayranı olup bu oyunları oynamamış oyuncuların kesinlikle seriye bu oyundan başlamalarını tavsiye ediyorum. İlerleyen zamanlarda diğer Arkham serisi oyunlarının incelemelerini de paylaşacağım. Batman: Arkham Asylum, bir şaheser değil ancak Arkham City ve Arkham Knight gibi şaheserler çıkmasına sebep olmuş başarılı bir yapım.

Batman’i Batman Yapan Oyun: Batman Arkham Asylum” adlı yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. 

Bir Parça Tuhaftık sayfamızı da Instagram ve Twitter hesabımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Berk Taşdemir
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde Veteriner Fakültesi'nde Veteriner Hekim öğrencisi.