arama

Basketbolun Ülkemizde Değeri

  • paylaş
  • paylaş
  • Can Aksu
  • Beğen
    Loading...

Bazıları için spor hayatlarının olmazsa olmazı, sporla yatıp sporla kalkanlar bile var. Kalpleri orada, o oyunu oynayanlar ile birlikte atıyor. Her dalın takipçisi, seveni mutlaka var. Peki, basketbolun ülkemizde değeri nedir?

Resmi kayıtlara göre ülkemizde basketbol 1904 yılında İstanbul’da oynanmaya başlandı. Sizi uzun uzun verilerle sıkmak istemiyorum gelin bir basketbol severin, benim gözümden ülkemizdeki Basketbol’un değerine bakalım.

Gerek mahalleme yakın olan gerek başka yerlerdeki basketbol sahalarına gidiyorum, her gittiğimde farklı bir manzarayla karşılaşıyorum. Bazen zeminin aşındığı bazen potaların kırıldığı bazen de filelerin yırtıldığı oluyor ki çoğu sahada file bile bulmak çok zor.

Hepsini bir kenara koyalım bir de basketbol sahasında futbol oynayanlar var, çok sık görüyorum neredeyse tüm sahayı kullanıyorlar.

Geçenlerde basketbol Milli Takımımızın oynadığı maçlar televizyonda yayınlanmadı sosyal medya da tepkiler çığ gibi büyüdü ve diğer maçları yayınlama kararı aldılar. Gönül isterdi ki hiçbir tepki olmadan maçları gönül rahatlığıyla izleyip Milli Takımımızı her alanda destekleye bilelim.


Futbol, Voleybol gibi Basketbol dışındaki branşların da oynanmasına, gösterilmesine vs. karşı değiliz. Sadece Basketbol’un hakkettiğinden daha değerli ve gelirinin yüksek olduğu kanaatindeyiz.

Ülkemize son yıllarda Uluslararası alanda en önemli başarılar Basketbolda geldi.
Galatasaray‘ın EuroCup şampiyonluğu, Fenerbahçe‘nin üst üste Final Four’a çıkması ve EuroLeague kupasını kazanması, Anadolu Efes‘in geçtiğimiz sezon EuroLeague de final oynaması… Bu ve bunun gibi bir çok başarı bir nevi Ülkemizi dünya gündemine taşıdı.

Basketbola gösterilen değerin arttırılması, altyapıların geliştirilmesi gibi destekler ile Basketbol, daha iyi ve sürekli başarılara ulaşabilir. Bunun için de sahalarımızı korumalı Basketbolu sevenleri bu spordan soğutmak yerine daha da çok oynamaya teşvik etmeliyiz.


etiketlerETİKETLER