Basketbol Sporunun Ülkemizde Değeri

Bazıları için spor hayatlarının olmazsa olmazı, sporla yatıp sporla kalkanlar bile var. Kalpleri orada, o oyunu oynayanlar ile birlikte atıyor. Her dalın takipçisi, seveni mutlaka var. Peki, basketbol sporunun ülkemizde değeri nedir?

basketbol

Resmi kayıtlara göre ülkemizde basketbol 1904 yılında İstanbul’da oynanmaya başlandı. Sizi uzun uzun verilerle sıkmak istemiyorum gelin bir basketbol severin, benim gözümden ülkemizdeki Basketbol’un değerine bakalım.

Gerek mahalleme yakın olan gerek başka yerlerdeki basketbol sahalarına gidiyorum, her gittiğimde farklı bir manzarayla karşılaşıyorum. Bazen zeminin aşındığı bazen potaların kırıldığı bazen de filelerin yırtıldığı oluyor ki çoğu sahada file bile bulmak çok zor.

Hepsini bir kenara koyalım bir de basketbol sahasında futbol oynayanlar var, çok sık görüyorum neredeyse tüm sahayı kullanıyorlar.

Geçenlerde basketbol Milli Takımımızın oynadığı maçlar televizyonda yayınlanmadı sosyal medya da tepkiler çığ gibi büyüdü ve diğer maçları yayınlama kararı aldılar. Gönül isterdi ki hiçbir tepki olmadan maçları gönül rahatlığıyla izleyip Milli Takımımızı her alanda destekleye bilelim.

basketbol


Futbol, Voleybol gibi Basketbol dışındaki branşların da oynanmasına, gösterilmesine vs. karşı değiliz. Sadece Basketbol’un hakkettiğinden daha değerli ve gelirinin yüksek olduğu kanaatindeyiz.

Ülkemize son yıllarda Uluslararası alanda en önemli başarılar Basketbolda geldi.
Galatasaray‘ın EuroCup şampiyonluğu, Fenerbahçe‘nin üst üste Final Four’a çıkması ve EuroLeague kupasını kazanması, Anadolu Efes‘in geçtiğimiz sezon EuroLeague de final oynaması… Bu ve bunun gibi bir çok başarı bir nevi Ülkemizi dünya gündemine taşıdı.

Basketbola gösterilen değerin arttırılması, altyapıların geliştirilmesi gibi destekler ile, daha iyi ve sürekli başarılara ulaşabilir. Bunun için de sahalarımızı korumalı Basketbolu sevenleri bu spordan soğutmak yerine daha da çok oynamaya teşvik etmeliyiz. Basketbol, çalışma gerektiren ve gerekli koşullar sağlanıldığında, haftalık her gün antreman yapılarak birçok yetenekli oyuncuyu çok iyi yerlere, ilgi alanı basketbol olan insanları ise ilgi alanlarına yönelmeye teşvik edebiliriz. Belediye başkanlarına birçok kez bu konu hakkında talep yöneltsek bile geri dönüt alamadık. Biz spor severler, bir olup, ciddi bir kampanya başlatır isek, Türkiye genelinde halka açık parkeler, şeffaf potalar, antreman yapılabilecek spor alanları bulabilme şansımız daha da artacaktır.

basketbol