arama

Başarısız Olma Rehberi

 • paylaş
 • paylaş
 • Deniz Göçer

Başarılı olmak istiyorsanız nasıl başarısız olabileceğinizi bilmelisiniz. Bu sayede sizin başarınızı olumsuz etkileyebilecek pozisyonlara girmezsiniz. Bu yazımda başarısız insanların ortak noktasına değinerek nasıl başarısız olabileceğinizi anlatacağım.

1- Doğru anı bekleyin

Eğer bir iş fikriniz varsa, hayata geçirmek istediğiniz bir proje varsa çalışmaya başlamak için doğru anı bekleyin. Doğru anın geleceğine ve tüm sorunlarınızı çözeceğini, böylece rahat rahat fikirlerinizi hayata geçirebileceğinize inanın. Doğru anı beklemenin sizin yapabileceğiniz en iyi hamle olduğuna inanın. Böylece hayatınız boyunca asla gelmeyecek bir anı bekleyecek, başarısızlığı garantileyeceksiniz.

başarısız

Beklemek başarılı olmak için bazen gereklidir, ancak eğer başarısız olmak istiyorsak hep beklemeliyiz. Ne zaman sabrınız tükense ve çalışmaya başlamak isterseniz doğru anın yaklaştığına, size gelmek üzere olduğunu düşünün. Başarısız olmak için çok iyi bir yoldur.

Doğru zamanı beklemeyi bırakın, zaman sizi beklemiyor.

2- Bahanelerde sınır tanımayın

Bu adımda gerçekten yaratıcılık çok önemli. Ne kadar yaratıcıysanız o kadar iyi bahaneler üretebilirsiniz. Konularda herhangi bir sınırlama olmasına gerek yok, sadece bahanelerin birbirleriyle çelişmediklerinden emin olun. Ekonomiyi, ülkeyi, ailenizi, şansınızı bahane edin. Başarısızlığınızı başka şeylere yıkmayı iyice öğrenmelisiniz. Unutmayın, başarısız olmak istiyorsanız tüm sorumluluklarınızdan kurtulmalısınız. Her şey sizin dışınızdaki faktörlerin sorumluluğunda.

Bahaneler sonuç getirmezler.

Eğer yanlışlıkla başarılı olursanız tüm övgüyü üstünüze alın. Ama rehberdeki adımları uygularsanız başarılı olma ihtimaliniz ortadan kalktığı için bunu düşünmenize gerek yok. Şayet başarısız olursanız suçlamaya başlayın. Öncelikle etrafınızdaki insanlardan başlayabilirsiniz. Birisi size “Neden bu fikir gerçekleşmedi?” gibisinden bir soru sorarsa hemen savunma mekanizmasına geçin. Çalışma arkadaşınız beceriksizdi, müşterilerin istekleri saçmaydı, ekonomi kötüydü, devlet size destek olmadı ve hava kapalı olduğu için moraliniz bozuktu. Ne kadar yaratıcıysanız o kadar iyi.

3- Çok çalışmayın

Çok çalışmak başarılı insanlar içindir. Çok çalışmanıza gerek yok. Zaten başarının tamamen “şans eseri” olduğunu anlamışssınızdır. Çalışmak yerine yapabileceğiniz birçok aktivite mevcut. Uyumak, oyun oynamak, partilerde takılmak, bahane üretmek, doğru anı beklemek bunlardan sadece birkaçı. Eğer başarısız olmak istiyorsanız sizi geliştirebilecek her aktiviteden kaçının, hatta bu aktivitelerde yer alan insanlarla alay edin.

başarısız
Tembellik başarısızlık için kritiktir.

Çok çalışmak önemli olmadığı gibi, keyifli de değildir. Keyifli olan işlerle meşgul olun. Tembellik keyiflidir. Tembel olun. Bu sayede başarısızlığa bir adım daha atmış olursunuz.

4- Eleştiri kabul etmeyin

Sizi kimse eleştirmemeli. Çünkü eleştiri insanların kendini geliştirmesine olanak sağlar, bu da başarıya yol açar. Eleştiriyi kesinlikle kabul etmeyin. Sizi eğer ki birisi eleştirmeye çalışırsa siz de onu eleştirin, hatta hakaret edin. Unutmayın: Sizin eleştirilecek bir yanınız yok, en iyisi sizsiniz. Bu yüzden asla eleştiriyi kabul etmeyin. Eleştirilmek başarılı insanların ortak noktasıdır. Biz ise başarısız olmak üzerine çalıştığımız için eleştiriyi kabul etmeyeceğiz.

Her eleştirildiğinizde savunmaya geçeceksiniz. Savunma mekanizmaları geliştirmeyi ihmal etmeyin. Bu noktada bahanelerin çok faydasını görebilirsiniz. Eleştirilmenize sebep olabilecek işlerden kaçınmayı da ihmal etmeyin.

başarısız

5- Hedef belirlemeyin

Hedef belirlemek belki de başarıya giden ilk adımdır. Bu yüzden hedef belirlemeyin. Hayatta bir amacınız olmasın. Rastgele yaşayın. Planlama yapmaktan kaçının, kafanıza göre takılın. Hedef belirlemenin gereksiz olduğunu düşünün. Hayat karşınıza ne çıkarırsa ona göre yaşayın. Tüm yaşamınızı rastgele olaylar dizisi belirlesin. Kendi hayatınızda kararları vermeyin, ipleri hayat tutsun. Hayat sizi nereye yönlendirirse usul usul oraya gidin.

Eğer hedef belirlerseniz her şeyi yapabilirsiniz.

rj mıtte

Bugün bize ayrılan sürenin sonuna geldik. İnsanlar başarısızlığın sebeplerini görürlerse daha başarılı olabilirler diye bu rehberi hazırladım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hepinize iyi günler, başarılı yıllar diliyorum!


 • Gürkan
  7 ay önce

  Çok iyi bir yazı olmuş bence. Şuan Keep’ime ekledim bile 🙂 Teşekkürler.

  1
  yorum beğen