Barış Pınarı Harekatı

Türkiye son yıllarda ulusal güvenlik, bölgesel barış ve istikrar amacıyla son derece kapsamlı ve başarılı operasyonlarla dünya gündeminde yer almaktadır.

Bu operasyonların en sonuncusu olan Barış Pınarı Harekatı, 09.10.2019 tarihinde Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturulmasını önlemek, bölgesel barışa katkı sağlamak ve ulusal güvenliğin hem yurt içinden hem yurt dışından gelebilecek saldırılardan korunması amacıyla icrasına başladığı sınır ötesi operasyondur.

Barış Pınarı Harekatı
Terörden Arındırılacak Bölge ve Oluşturulması Planlanan Güvenlik Koridoru

Operasyon daha önce gerçekleştirilen Süleyman Şah, Fırat Kalkanı, Afrin ve Pençe operasyonlarının bir devamı niteliğinde olup aynı zamanda terörden arındırılmış bir güvenli bölge öngörerek Türkiye’nin terör probleminin ortadan kaldırılması ve Suriye İç Savaşı dolayısıyla yıllardır ülkemizde ikamet etmekte olan 3.6 milyon mültecinin geri dönüşlerinin sağlanması amacını taşımaktadır.

Fırat’ın doğusuna yönelik olarak dün gece saatlerinde başlayan operasyonun ilk hedefleri, Milli Ordu (ÖSO) birlikleriyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Tel Abyad, Resulayn ve Ayn el Arap (Kobani) bölgeleri olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda operasyon öncesinde bölgeye çok sayıda askeri ve lojistik destek sağlanmıştır. Bölgede yer alan ülkeler Cumhurbaşkanlığı düzeyinde bilgilendirilmiş ve operasyon kara birliklerinin sınırı geçmesiyle başlamış bulunmaktadır.

Barış Pınarı Harekatı

Operasyonunun başlangıcından mevcut duruma kadar gelen süreçte ABD, AB, Arap Birliği ve birçok ülkeden gelen karşıt tepkiler aynı zamanda terör örgütünün açıklamaları ve sosyal medyadaki karalama faaliyetleri Barış Pınarı Harekatının haklılığını ortaya koymaktadır.

Türkiye’nin ulusal güvenlik ve terör sorununun ortadan kaldırılmasına yönelik son yıllarda atılmış olan en büyük adımlardan biri olan harekatla birlikte kahraman Türk Ordusu, Atatürk’ün ‘’Yurtta Sulh, Cihanda Sulh!’’ düsturunu ilke edinerek yüce Türk Milletinin can ve mal güvenliğinin teminatı olmaya devam etmektedir.

Herhangi bir emperyalist amaç ve gayri insani ihlale meyletmeksizin ancak milletine hizmet etme ve onu canı pahasına muhafaza ve müdafaa etmek amacından hiçbir zaman geri durmayan Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyada değişen iktisadi ve siyasi konjonktürün ordulara yüklemiş olduğu misyondan ziyade bundan 96 yıl önce de yapmış olduğu gibi yalnızca ülkesinin ve milletinin bölünmez bütünlüğü için mücadele etmektedir.

Operasyonla birlikte sıkça dile getirilen ancak sadece bilgisizlikten kaynaklanan ”savaş” tanımlaması doğru değildir. Savaş, ordular düzeyince devletlerin birbiriyle olan silahlı mücadelesidir. Barış Pınarı Harekatı ise asla bir savaş değil, ulusal güvenlik amacıyla gerçekleştirilen sınır ötesi bir operasyondur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karşısında Sayın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ifadesiyle ”sürüngenler” vardır.

Bu harekatın başladığı gün, bütün amaçlarının çok ötesinde Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın’ın, Maçkalı Eren Bülbül’ün, anasının kucağında Bedirhan bebeğin, Diyarbakırlı Yasin Börü’nün, sırtından kalleşçe vurulan şehit polis Fethi Sekin’in ve alçak terör örgütü tarafından şehit edilmiş binlerce insanımızın hesap günüdür.

Burada ayrı bir parantez açarak harekatın başlama anından gelinen sürece kadar sosyal medyada yapılan kara propaganda ile mücadele ederek ve Türkiye’nin haklılığını imkanların el verdiği ölçüde çeşitli dillerde kesintisiz yayın ve paylaşım yaparak duyurmaya çalışan, gece gündüz çaba sarf eden BirParçaTuhaftik ekibini ve destek veren herkesi selamlıyoruz. Sağ olun, var olun!

Bu yazıyı ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyet Bayramı’nın 15. Yıl dönümünde kahraman Türk Ordusuna ithafen kaleme aldırdığı bildiri ile bitirmeyi uygun görmekte ve ulusal güvenliğimizin yılmaz koruyucusu olan ordumuzun başarısını dilemekle bitirmeyi uygun görmekteyiz.

”Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk Ordusu!

Memleketini, en buhranlı ve müşkül anlarda zulümden, felaket ve musibetlerden ve düşman istilasından nasıl korumuş ve kurtarmışsan, Cumhuriyet’in bugünkü feyizli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve vasıtalarıyla mücehhez olduğun halde, vazifeni aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur.

Türk Vatanının ve Türklük Camiasının şan ve şerefini dahilî ve haricî her türlü tehlikelere karşı korumaktan ibaret olan vazifeni her an ifaya hazır ve âmade olduğuna, benim ve büyük ulusumuzun tam bir inan ve itimadımız vardır!”

Mustafa Kemal ATATÜRK