Babyteeth Film İncelemesi

Babyteeth Film İncelemesi

Sizler için Eliza Scanlen’in başrolünü oynadığı, Shannon Murphy’nin 2019 yapımı Babyteeth film inceleme yazısı hazırladım. İyi okumalar.

Babyteeth – Hikaye

Babyteeth filminin merkezinde yer alan karakter Milla (Eliza Scanlen), kanser hastası genç bir kız. Milla’nın ebeveynleri Henry ve Anna ise tutucu, daha doğrusu fazla endişeli bir çift. Milla, henüz filmin başında tesadüfen Moses isimli bir gençle tanışıyor ve hızlıca da kaynaşıyorlar. Ailesinin baskısını ve hastalığını bir nebze de olsa unutmak isteyen Milla, çareyi kendisini Moses’ın kollarına atmakta buluyor. Filmin genelinde genç kızımızın hastalığıyla mücadelesini, ailesiyle ve yeni erkek arkadaşıyla olan sorunlu ilişkisini izliyoruz.

Babyteeth Film İncelemesi
Eliza Scanlen, Toby Wallace

Babyteeth – Karakterizasyon Problemi

Filmin en büyük sorunu karakterizasyon problemiydi sanırım. Bana kalırsa, film yazılırken karakterlerin nasıl tiplemeler olacağı yolun başında detaylı bir şekilde planlanmadı. Karakterlerin, hikayenin devamında meydana gelen olaylara verdikleri tepkiler, değişen ruh halleri, filmin önceki kısımlarındaki karakterlerine hiç uymuyor. Film ilerledikçe karakterlerde belli başlı değişimler meydana geliyor. Bu değişimler hikayenin akışına, anlık duygusal durumlara iyi uyum sağlıyor. Fakat, karakterlerin kendisiyle alakasız kalıyor.

Bu karakterizasyon problemleri nispeten yetersiz kalan oyunculuklarla birleşince karakterlere bir türlü ısınamadım. Çünkü sürekli olarak kişilik değiştiriyorlar; ki bunun aslında filmin doğasına uygun olması gerekiyor. Bu film için, karakterlerin anlık olarak kendilerinden beklenilmeyecek şekilde olaylara tepki vermeleri normal bir durum. Sonuçta ortada kanserli bir genç kız, büyük bir aile draması vs. var. Fakat, iyi yazılmış bir filmde küçük karakter değişimlerinin bile altı doldurulur. Bu filmde ise karakterlerin arka planları belli belirsiz, klişelerle doldurulmaya çalışılmış. En oturaklı karakter olan Moses (Toby Wallace) ise filmdeki en klişe tipleme olduğundan dolayı paçayı kurtarmış. Yıllar ilerledi ve aile sorunları olan, uyuşturucu bağımlısı serseri genç erkek tiplemesini artık izlemek istediğimden emin değilim. İzlesem de artık üzerine bir şeylerin koyulmasını, farklı türde bir yaklaşımı şahsen bir seyirci olarak talep ediyorum.

Aile Draması

Filmin en büyük sorunu karakterizasyon problemiydi sanırım. Bana kalırsa, film yazılırken karakterlerin nasıl tiplemeler olacağı yolun başında detaylı bir şekilde planlanmadı. Karakterlerin, hikayenin devamında meydana gelen olaylara verdikleri tepkiler, değişen ruh halleri filmin önceki kısımlarındaki karakterlerine hiç uymuyor. Film ilerledikçe karakterlerde belli başlı değişimler meydana geliyor. Bu değişimler hikayenin akışına, anlık duygusal durumlara iyi uyum sağlıyor. Fakat, karakterlerin kendisiyle alakasız kalıyor.
babyteeth

Filmde bir iki tane yemek masası sahnesi görüyoruz. Yemek masası sahneleri benim filmlerde özellikle dikkat ettiğim türden sahnelerdir. Çünkü, genellikle aile dramaları bu yemek masası sahnelerinde gerçekleşir. Bu sahneler karakterleri, aileyi ve ailenin o andaki ruhsal durumunu seyirciye anlatmak için birebirdir. Tabi bunu seyirciye iyi bir şekilde, filmin doğasına uygun olarak anlatan sahneler, iyi sahnelerdir. Babyteeth’in ise bu sahneleri pek etkili bir şekilde kullandığını düşünmüyorum. Özellikle Milla’nın, Moses’ı ailesiyle ilk kez tanıştırdığı sahne beni çok zorlayan bir sahne oldu. Bunun sebebi aslında oyunculuklar. Bu sahnedeki oyunculuklar filmin geri kalan kısmına göre oldukça kötüydü. Daha filmin başlarında böyle bir sahneyle karşılaşmak beni filme karşı oldukça düşürdü.

Eliza Scanlen

Filmde ilginç bir şekilde gittikçe kalitesi artan oyunculuklara şahit oluyoruz. Filmin başlarında gerçekten zor dayandığım oyunculuklar, film ilerledikçe düzelmeye başlıyor. Eliza Scanlen, Ben Mendelsohn ve Essie Davis’in oyunculukları filmin içerisinde büründükleri role göre değişiklik gösteriyor. Bazı ruh hallerini bize çok iyi yansıtırlarken, bazılarında daha düşük performanslarıyla göze batıyorlar. Essie Davis, 2014 yapımı The Babadook filminde gösterdiği performansın benzerini bu filmde de “paranoyak anne” rolüne büründüğü sahnelerde gösteriyor.

Babyteeth Film İncelemesi
babyteeth

Filmin yıldızı Eliza Scanlen de kötü yazılmış karakter kurbanlarından biri. Genç oyuncunun performansı özellikle filmin ilk yarısında oldukça yetersizdi. Fakat film ilerledikçe oyuncunun sahnelerini izlemek artık benim için oldukça keyifli bir hal aldı. Eliza Scanlen’in performansı bu film için yetersiz olsa da, inanıyorum ki yakın gelecekte daha başarılı bir oyuncu olarak adından bahsettirecek.

Babyteeth Film İncelemesi Sonucu

Filmin ilk yarısı ve ikinci yarısı birbirinden farklıydı. Sanki yönetmen Shannon Murphy ve oyuncular zamanla filme daha çok adapte olmuşlar gibiydi. Shannon Murphy ismini de gelecekte daha başarılı işlerde göreceğiz diye umuyorum, fakat bunun için daha kaliteli yazarlarla çalışması gerekiyor.

Terrence Malick’in 1973 yapımı filmi Badlands ve Elizabeth Wood’un 2016 yapımı filmi White Girl’den küçük esintiler taşıyan Babyteeth, içerdiği bazı zorlama sahneler ve tercihlerden de dolayı benim için ortalama bir film niteliğinde. Fakat her şeye rağmen Shannon Murphy ve Eliza Scanlen’in (pek bahsetmesem de belki Toby Wallace’ın da) ilerideki yapımlarında daha başarılı olabilecekleri kanaatindeyim.

Babyteeth Film İncelemesi yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkürler. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!