Bâb-ı Âli Baskını

Bâb-ı Âli Baskını Darbe Mi?

Bâb-ı Âli baskını nedir? Bâb-ı Âli baskını neden yapılmıştır? Bâb-ı Âli bir darbe midir? Öncelikle Bâb-ı Âli baskını, Enver Bey ve Talat Bey‘in başını çektiği İttihat ve Terakki Cemiyeti üyeleri tarafından yapılan bir askeri darbedir.

Bâb-ı Âli Baskını’nın Nedenleri ?

  1. Mevcut Osmanlı Hükümeti‘nin Balkan savaşlarındaki başarısızlıkları.
  2. Tarihi başkent Edirne’yi Bulgarlara bırakacağı dedikodularının çıkması.
  3. Halkın mevcut idareden memnun olmayışı.
  4. Ordunun İttihatçılar ve Halaskarlar diye ayrılması.
Bâb-ı Âli Baskını

Bâb-ı Âli Baskını Günü

Bakından önce yapılan son toplantıya katılan Enver Bey, Said Halim Paşa, Talat Bey, Hacı Adil Bey, Ziya Gökalp, Albay İsmail Hakkı Bey, Fethi Bey, Mithat Şükrü Bleda, Cemal Paşa, Kara Kemal, Doktor Nazım Bey, Mustafa Necip Bey baskın için bütün planları yapmışlardı.

Baskın günü ve saat ise 23 Ocak 1913 günü saati 14:30 belirlenmişti.

Baskın günü Enver Bey ve arkadaşları parti binası önünde beklemeye başladılar Bâb-ı Âli önünde ki grup ve devriye her şey hazırlanmıştı, haber gelince Enver Bey beyaz atına atlayarak Bâb-ı Âli’ye gitmek için yola çıktı.

Bâb-ı Âli önüne gelen Enver Bey ve arkadaşları Bâb-ı Âli önünde planlanan sayıya ulaşamamışlardı Enver Bey bu duruma çok öfkelendi.

Bâb-ı Âli önünde Ömer Naci ve Ömer Seyfettin halka seslendi. Ömer Naci’nin sözleri halkı çok etkilemiş ve eli silah tutan tutmayan çoğu insan baskına destek vermek için Bâb-ı Âli önüne gelmişti binanın önü bir anda kalabalıklaştı.

Bina girişinde Bâb-ı Âli korumak için bir takım asker vardı o askerlerle çatışılırsa çok kan döküleceğini söylüyordu Enver Bey.

Enver Bey ve arkadaşları baskından önce kabinenin Harbiye Nazırı Nazım Paşa‘ya sadrazamlık için destek verileceği sözü verilerek ikna edilmişti ve kapıdaki askerler sorun çıkarmayacaktı.

Enver Bey ve arkadaşları kapıdan sorun çıkmadan geçerek Bâb-ı Âli’ye girdiler.

Girdiklerinde büyük holün oradan Nafiz Bey ve Tevfik Bey‘in içinde bulunduğu bir grup asker Enver Paşa ve arkadaşlarına ateş açtı. Baskıncılardan Mustafa Necip karşı taraftan ise 6 kişi ölmüştü bunu duyan Harbiye Nazırı Nazım Paşa odasından fırlayarak anlaştığı baskıncı subayları azarladı. Yakup Cemil silahını çıkararak Harbiye Nazırı Nazmi Paşayı alnının ortasından vurarak öldürdü.

İttihatçılar üst katta çıkarak Sadrazam Kamil Paşayı buldular. Enver Bey, Sadrazam Kamil Paşa’ya asker selamı vererek istifasını istedi. İstifa mektubunu yazan Kamil Paşa kağıdı Enver Bey’e verdi.

Enver Bey hemen Bâb-ı Âli‘den çıkarak Dolmabahçe Sarayı‘na istifa mektubunu getirdi.

Mahmut Şevket Paşa sadrazamlığa getirildi.

İttihatçılar hızlı bir baskınla Hükûmeti tam anlamıyla ele geçirdiler.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynaklar: tr.wikipedia.org, DFT Tarih.


Metincan Dikmen
Hürriyet kahramanının izinden... Bir Parça Tuhaftık