Azerbaycan Yaşanılabilir Bir Ülke Mi?

Birçoğumuzun yurtdışına taşınma,yurtdışında yaşama gibi farklı istekleri olmuştur. Bu istekleri, düşleri süsleyen ülkeler genelde Batı ülkeleri,İskandinav ülkeleridir: Norveç,Danimarka,İsveç,Japonya gibi daha sakin,refah düzeyi üst derecede olan ülkeler herkesi büyülemiştir. İş ciddiye bindiğinde ve taşınmak için araştırma yaptığımızda birçok ülkenin hayal ötesine gidemeyeceğini acı şekilde anlarız. Pahalı yaşamlar, iş mülakatı gibi pek çok gereksinimler bizim planlarımızı suya düşürür. Ama bu ülkelere nazaran daha kolay yapıya sahip, kardeş ülke olarak bilinen,halk olarak neredeyse aynı olduğumuz bir ülkeyi tanıtacağım:Azerbaycan!

Kültürler Ahengi

Türkiye de dahil pek çok ülkede farklı, renkli kültürler vardır ve dominant kültüre güzel miraslar bırakmıştır. Bunların çoğu tarihi gelişmeler sonucu oluşmuştur. Aynı durum tam olarak Azerbaycan için söylenebilir. Azerbaycan‘ın kadim tarihte Safeviler olarak varolmasından sonra, Persleşen coğrafyanın esiri haline gelmiş ve uzun yıllar boyunca İran esareti altında kalmıştır. Perslerle Rusya’nın onyıllarca sürmüş savaşları sonucu Kafkasya ve bünyesinde Azerbaycan toprakları Rusya eline geçmiştir. İlk Dünya Harbinin bitimiyle Çarlık Rusyası dağılmış, Kafkasya’da yeni egemen devletler meydana gelmiştir. Azerbaycan da şimdiki haliyle resmi olarak 1918’de kurulmuştur. Kızıl ordunun gelişiyle 2 yıllık bağımsızlık 1991 yılına kadar sürecek şekilde son bulmuştur. Dönem dahilinde İngilizlerin,ermenilerin işgali de sözkonusu olmuştur. Bu yüzden bu kadar büyük kültürlerin zaman zaman yerleşmesi Azerbaycan kültürüne tesirsiz kalmamıştır. Post-Sovyet olan ve çoğunluğun Rusça bildiği müslüman(dominant) Türk bir toplum şüphesiz daha renkli olamazdı. Bu renklilik heryerde kendi artı etkisini yansıtmakta. Başlıca olarak da eğitimde.

Eğitim Çeşitliliği

Birçoğunuz Azerbaycan‘da eğitim kalitesinin pek iyi olmadığını,çoğunun bu yüzden Türkiye ve diğer ecnebi ülkelere eğitim amaçlı gittiğini söylemektedir. Eğer bu yazıyı 10 sene önce yazıyor olsaydım buna söyleyecek birşey bulamazdım. Lakin şimdi durumlar biraz daha farklı. Her yıl devamlı yapılan eğitim reformları,birçok eğitim ocağının rüşvetten arındırılması eğitim seviyesine de yüksek tesir etmekte. Azerbaycan‘lıların Azerbaycan‘da verrdiği üniversite sınavı,Türkiye’de verdiğinden kat kat daha zor. Çoğunluğun Türkiye’ye gelmesinin sebeplerinden biri bu. Hiçbir sınav olmadan lise diplomasıyla bile kabul eden üniversiteler de olduğu için bu rakam daha da artmakta. Okulların iyi olduğunu söylemek güç,ama gerçekten kaliteli okullar da mevcut. Azerbaycan‘da okul 11 sene(ilkokul,ortaokul ve lise birlikte). Okulda Azerbaycan Türkçesi dışında Rusça ve İngilizce öğretilmekte. Eğitim dilleri açısından da 2 seçenek var: Tamamen Azerbaycan Türkçesinde eğitim ve tamamen Rusça eğitim. Her iki seçeneğin de kendi özgü artı ve eksi yanları var.

Yabancı Dil Eğitimi Kolaylığı

Azerbaycan’da bulunan birinin Azerbaycan Türkçesi dışında Türkiye Türkçesi, İngilizce ve Rusça bilmesi gayet olağan bir durum. Ki, bu da bu dillerin öğretilmesinin bu ülkede nasıl rahat olduğunu gösterir. Rusça öğrenmek gibi bir isteğiniz ama Rusya’da bulunacak bütçeniz yoksa Azerbaycan‘daki eğitim kursları size göre. Bu dillerin yanı sıra son yıllarda ülkede akım haline gelen Almanca dil kursları da çok ucuz fiyata bulunmakta. Bugünki lira-manat kuruna rağmen çok ucuz! Tabiki İtalyanca,Fransızca ve diğer dillerin kursları da çok kaliteli ve uygun şekilde mevcut. Tanınan birçok dil kursu o dilin konuşulduğu ülkelerin kurumlarıyla birebir ilişkili, çevre geliştirmek açısından da gayet faydalı bir seçenek.

Manatın Gücü Adına!

Azerbaycan’ın milli parası olan Manat her zaman güçlü bir para birimi olmuştur. Açıkçası manatın değerini görüp “manat bile liradan değerli” diyenler komik durumdalar. 2015 yılında Azerbaycan Manatı’nın yaşamış olduğu devalüasyondan önce Manat Amerikan Dolarından daha değerliydi. 1 Dolar 0,70 Manat,1 Euro ise 1,1 Manattı. Devalüasyonun ardından bu değer değişti. Güncel olarak söylemek gerekirse,1 Dolar 1,70 Manat,1 Euro ise 1,90 Manat. Bu döviz değerleri bile size gayet şaşırtıcı gelebilir. 1 Manat güncel olarak 3,3 Lira. Asgari ücret 250 Manat olsa bile,bu derecede düşük maaş alan insan oranı çok daha az.

Yurtdışına Gidiş

Burada bir şeyi açıklamak gerek. Pasaport gücü açısından normal olarak Türkiye Azerbaycan‘dan daha ileride. Azerbaycan Post-Sovyet ülkelerin tamamına ve diğer bazı ülkelere(Namibya,İran,Türkiye,Kolombiya ve b.) vizesiz yahut kapıda vize uygulamasıyla gidebiliyor. Bundan ziyade Bosna-Hersek,K.Makedonya ve Sırbistan gibi Post-Yugoslav ülkelerine de vizesiz gidebilmekte.

Yabancı Gereksinimleri

Türkiye’li birinin Azerbaycan‘da kurumsal iş bulması ve Türkiye’ye para göndermesi olağan bir durum. Devletten ziyade çokça şirket işçi aramakta. Tecrübeli, yüksek bilgi birikimli insanlara her zaman ihtiyaç vardır ve onlar işsiz kalmazlar. Döviz durumunun bu şekilde olması sizin Türkiye’deki ailenize, yakınlarınıza para göndermeye olanak veriyor. Azerbaycan Manatı’nın bu yüksek değeri ülke içinde de kendisini gösteriyor. Paranın alım gücü oldukça yüksek, 2015 öncesi kadar olmasa da, çokça şey almak, hayatını çok rahat yaşamak mümkün. Yeter ki kaliteli eleman olun.

“Lüks” ama Uygun Arabalar

Bir Azerbaycan‘lı olarak Türkiye’ye geldiğimde ilk dikkatimi çeken araba modelleri oldu. Belirli semtler ve belirli markalar dışında güzel araba neredeyse yok. Herkes standart markalar ve standart araçlar kullanmakta, hepsi birbirinin aynısı ve güzellikleri yok. Sonradan işin aslını öğrendim. Yüksek vergilendirmeler, yüksek fiyatlar insanları bu estetik yanı olmayan arabaları almaya zorluyor. Mercedes araçlar Ultra-Lüks olarak görülmekte, Toyota’nın Land Cruiser, Cadillac’ın Escalade, Porsche’nin Cayenne modelini görmek imkansız derecede. Değersiz para birimi ve paralel olarak değeri ve vergileri arşa çıkan arabalar listesi Azerbaycan‘da yok. Çok daha uygun, estetik, çeşitli ve düşük vergili araçlar mevcut. Buna çok küçük bir örnek gösterebilirim:

Azerbaycan araba fiyatları
Fotoğraf Aracın Stok Resmidir

Gördüğünüz aracın 2013 modeli Azerbaycan‘da 33.800 Dolar(57.629 Manat), yani 193.446 Lira. Sadece bir Türk araba ilan sitesine baktığımda aynı modelin 2010(daha eski) aracının fiyatını 330.000 Lira olarak görüyorum. Bu durumu daha farklı örneklerle uzatabilirim, bir örnek daha vererek bitirmek istiyorum konuyu:

Azerbaycan araba fiyatları

2014 model dizel Toyota Prado Azerbaycan‘da bir sitedeki ilanda 43.000 Dolar(246.153 Lira,73.315 Manat) iken, aynı değerlere sahip başka bir araç Türkiye’deki bir ilan sitesinde 435.000 Lira. Herhalde durumu ve farkları daha iyi anlamışsınızdır.

Din Özgürlüğü

Azerbaycan laiklik, din toleransı açısından Dünya’da Türkiye dahil birçok ülkeye ders geçebilecek seviyede. Kadim Azerbaycan topraklarında hüküm sürmüş Hristiyanlık, daha sonra Arap istilasıyla yayılmış İslam, SSCB ile yerleşmiş Ateizm ve bağımsızlıkla dominantlaşmış İslam ve resmiyete binmiş laiklik. Hem devlet, hem de halk olarak din toleransı açısından oldukça hassas. Halkın bir kısmı Şii Müslüman, bir kısmı Sünni Müslüman, bir kısmı da Ateist olsa da yerel olarak yaşayan Hristiyanlar ve Yahudiler de mevcut. Herkes diğerinin dinine saygılı ve insanı semavi inancına esasen yargılamıyor. Ülkemize gelen Türkiye’lilerin bir kısmının yakındığı biri durum Ezan sesinin olmaması. Bu algı kısmi olarak yanlış. Cami bulunan yerlerde Ezan okunmakta. Lakin diğer din üyeleri mensuplarını rahatsız etmemek adına, saygı çerçevesinde her sokak başına hoparlör koyulmamakta. “Belirli bir din inancına sahipse ya değilse kötü insandır” algısı yok, devlet işine din karıştırılmıyor ve din üzerinden siyaset yapılarak yönetim kurulmuyor. Dinin bireyle inandığı yaratıcı arasında olduğunu bilen bilinçli toplum ve bilinçli devlet her zaman saygıyı tutmakta. Hristiyansanız Kiliseler, Müslümansanız Camiler, Museviyseniz Sinagoglar sizin hizmetinize açık. Devlet tarafından tanınan farklı din inançları da ülkede kendi yerini, halkta da kendi tölerans ve saygı yerini alıyor. Azerbaycan‘ımızın en sevdiğim onlarca özelliğinden biridir bu. Dinlere, inançlara saygısı olmayan yerlerde,toplumlarda bulunmayın!

Aynı Millet,Kardeş Halklar

Her iki toplum zamanla farklı tesirlere maruz kalmış, kısmen asimilasyonlar geçirmiş lakin kardeşlik bağları hiç bozulmamıştır. Türk Dünyasındaki egemen ülkeler arasında Türkiye’ye ve Türkiye halkına en fazla yakınlık gösteren her açıdan Azerbaycan. Türkiye Türkleri bizim ülkemizde diğer vatandaşlara nazaran 10 kat daha iyi karşılanmakta ve hatta normal vatandaştan hiçbir farklılık hissetmemekte. Her gün daha da gelişen ilişkilerle bu durum daha da gelişmekte ve layık olduğu noktaya daha da yaklaşmakta. İster Azerbaycan olsun, ister Türkiye,her iki ülke de bizim ve sizin vatandır. Hiçbir Türkiye vatandaşının bu sıcaklığı başka bir ülkede bulabileceğini pek sanmıyorum, dilerim bu durum daimi olur.


Akif Jafarguluzade
2002 doğumlu İstanbul Üniversitesi 1. sınıf (Siyaset Bilimi veUluslararası İlişkiler) öğrencisiyim. Azerbaycan vatandaşıyım. Yazı yazmak,araştırma yapmak ve incelemek benim hoşuma giden aktiviteler. Dolayısıyla bu hobimi sürdürerek yazmakta olduğum yazılarımı siz değerli okuyucularla paylaşmaktayım.