Azerbaycan

Azerbaycan İnsansız Hava Araçları

21. yüzyılda teknolojinin önemi sıcak çatışmalara da yenilik ve üstünlük getirmeye başlamıştır. Bu üstünlüğü görebileceğimiz en yakın sıcak çatışma alanı ise Azerbaycan–Ermenistan arasında gerçekleşen Dağlık Karabağ bölgesidir. Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra başlayan işgali günümüzde Azerbaycan tarafından temizlenmeye başlandı. 12 Temmuz 2020 tarihinde başlayan çatışmalar halen sürmekte ve Azerbaycan ordusu 100’den fazla Ermeni askerini öldürmüş bulunmakta. Azerbaycan’ın sahadaki en büyük avantajı ve silah gücü ise teknolojinin muhteşem gelişimi olan İnsansız Hava Araçları.

Azerbaycan Cumhuriyeti ve Bayraktar TB2

Baykar Makine tarafından üretilen ve 29 Nisan 2014 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar TB2 insanız hava aracı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terörle mücadele kapsamında aktif olarak kullanılmaktadır. Dünyada ismini duyurmaya başlayan Bayraktar TB2 tipi insansız keşif/silahlı araçlar, Azerbaycan Hükümeti’nin isteği üzerine Azerbaycan ordusu için ihraç edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının yayınladığı videoda Ermenilere ait S300 Hava Savunma Sistemleri imha edilirken.

12 Temmuz 2020 tarihinde başlayan Dağlık Karabağ çatışmalarında ise Bayraktar TB2’ler Roketsan üretimi MAM (Mikro Akıllı Mühimmat) tipi bombalarla üstünlüğü kurmayı kolayca sağladılar. MAM tipi bombalar ve Bayraktar TB2’ler yapılarından dolayı sessiz oldukları için fark edilmeleri çok zordur. Azerbaycan tarafından basına lanse edilen videolarda Ermeni askerlerinin mühimmat düşmeden 1 saniye önce kaçmaya başladıklarını görüyoruz. Bunun en büyük sebebi ise MAM tipi bombalar düşmeye saniyeler kala ıslığa benzer bir ses çıkarmaktadırlar. Bu yüzden mühimmatın geldiği sadece 1 saniye kala anlaşılmaktadır. Ermenistan ordusuna ait araçları ve hava savunma sistemlerini kolaylıkla yok edebilen Bayraktar TB2’ler 27.000 feet yükseklikten Ermeni askerlerine korku salmaya devam etmektedir.

Azerbaycan İnsansız Hava Araçları
Roketsan tarafından üretilen MAM-L bombası

Aynı zamanda keşif içinde kullanılan Bayraktar TB2’ler insansız hava aracı klasmanında hızlı bir ün kazanmaya başladılar. Ermeni tarafı her ne kadar inkâr etse de Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı videolarda 250’den fazla Ermeni askerinin öldürüldüğü görülmektedir.

Azerbaycan Cumhuriyeti ve İsrail Devleti

Azerbaycan ve İsrail arasında yıllardır süren dostluk ilişkileri, mevcut çatışmalarda da etkisini gösterdi. 27 Eylül 2020 tarihinde İsrail Devleti, Azerbaycan Cumhuriyeti’ne Türkiye üzerinden yardım gönderdi.

Bu dostluğun en büyük teknolojik hamleleri ise tahmin edebileceğiniz gibi insansız hava araçları oldu. İsrail tarafından geliştirilen insansız kamikaze araçları sayesinde, düşük maliyetlere yüksek hasarlar oluşturabildi. Orbiter 1K ve Orbiter 3 isimli insansız hava araçları taşıdıkları savaş başlıklarıyla hedeflere kamikaze yaparak imha edebilmektedirler.

Azerbaycan İnsansız Hava Araçları
İsrail üretimi Orbiter-1K Kamikaze dronu

Azerbaycan İnsansız hava araçları konusunda İsrail ve Türkiye tarafından destek alan Azerbaycan Cumhuriyeti, 30 saatin üzerinde uçuş sağlayabilen ve keşif için dizayn edilmiş Hermes 900 tipi insansız hava araçları sayesinde sınırlarını ve düşmanlarını sorunsuz bir şekilde gözlemleyebilmektedir. Ayrıca Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri gene İsrail yapımı olan Heron TP, Hermes 4507, Sky Striker ve Harop tipi insansız hava araçlarını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Son olarak

Teknolojinin hızlıca ivme kazandığı bu yıllarda, sıcak çatışmalarda üstünlük kuran insansız hava araçları teknolojisinin Dağlık Karabağ çatışmalarında Azerbaycan’a nasıl üstünlük kazandırdığını sizlerle paylaşmak istedim. Azerbaycan’ın bu haklı davasında yanındayız. Ayrıca İnsansız Hava Araçları konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki yazılara göz atmayı unutmayın. Sağlıkla kalın!

Türkiye’nin İHA Aşkı, Mehmet Kerem Akmil
Günümüzde İHA Teknolojisi, Ayhan Doğa Tanrıverdi
İnsansız Hava Araçları: Tanrısal Güç, Mehmet Kerem Akmil

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Kerem Akmil
Çankaya Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. sınıf öğrencisiyim. NATO, Uluslararası Güvenlik ve Uluslararası Terörizm konuları özel ilgi alanım. Aynı zamanda askeri ve modern dünya orduları konularında da bilgili ve ilgiliyimdir. Bir Parça Tuhaftık.