ay'da su

Ay’da Su Bulunması ve Önemi

Geçtiğimiz günlerde NASA, Ay’ın Güneş gören yüzünün derinlerinde su bulunduğunu açıklamıştı. Uydu verileri Ay’ın içindeki suyun sanılanın aksine geniş bir alana yayıldığını gösteriyor. Peki, bu keşif ne anlama geliyor? Ay’da su bulunması bilim camiasında ve insanlık için nasıl bir etki yaratacak, önemi nedir?

ay'da su
Alttaki Fotoğraf : Stratosfer Gözlemevi Teleskobu SOFIA

Geçtiğimiz günlerde NASA, Ay’ın Güneş gören yüzünün derinlerinde su bulunduğunu açıklamıştı. Buluşun Kızılötesi Astronomi için Stratosfer Gözlemevi olan SOFIA tarafından yapıldığı duyuruldu. Uydu verileri Ay’ın içindeki suyun sanılanın aksine geniş bir alana yayıldığını gösteriyor.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine Ay’da su bulunduğunu şu ifadelerle doğrulamıştı: “Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızı bilmiyoruz ancak Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde

Bu Keşif Neden Bu Kadar Önemli?

Su moleküllerinin tespit edildiği‘ açıklaması, NASA’nın Ay’da üs kurma umutlarını da güçlendirecek. Aynı zamanda Ay’daki suyun kökenini anlamak, Dünya‘nın suyunun kökenine de ışık tutabilir.

NASA’nın gelecek birkaç yıl için planladığı birkaç tek seferlik Ay misyonları var ama uzun vadede, Ay’ın yüzeyine kalıcı üs kurulması planlanıyor. Bu keşifle birlikte üs kurulması planlanan yerler genişliyor.

Ayrıca bu keşifle birlikte bulunan su, uzay araçlarının enerjisi için yaygın olarak kullanılan hidrojen ve oksijene dönüştürülmek için kullanılabilir. Böylece roket yakıtının Dünya’dan gönderilmesi yerine Ay’da üretilmesiyle birlikte uzay seyahatlerinin maliyeti büyük oranda azalacaktır. Bu sayede de Ay’da yakıt dolumu yapmak, uzay seyahatlerinin maliyetini de düşürür dolayısıyla da NASA, Ay’daki üssü mali açıdan daha karşılanabilir hale getirebilir.

ay'da su

Ay’da küçük miktarlarda nispeten yaygın bir şekilde su bulunduğu, su olmasa bile nemli olduğu 2009 yılında Ay robotları tarafından toplanan verinin işlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştı. Ancak o zamanki çalışmalarla Ay toprağının ne kadarının sudan (H2O), ne kadarının hidroksilden (OH) oluştuğunu tespit edilememişti. Araştırmacılar, SOFIA ile yapılan araştırmalar sonucunda Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su moleküllerinin (H2O) olduğunu doğruladı. Böylece ilk kez Ay yüzeyinde şüphe götürmez bir şekilde açıkça su molekülleri keşfedilmiş oldu.

Ay’da Ne Kadar Su Var?

Antik yanardağ patlamalarından geriye kalan küçük cam boncuklara yapılan yeni bir analize göre, Ay üzerinde önceden zannettiğimizden daha çok su var olduğu tespit edilmişti.

NASA Astrofizik Direktörü Paul Hertz, “Eğer tüm su moleküllerini toplarsanız bir metreküp Ay toprağında 12 ons (yaklaşık 340 gram) su oluyor. Bir metreküp yaklaşık 30 fit küp ediyor. Yani 12 onsluk bir şişe suya çok fazla çamur karışmış demek. Bu sebepten Dünya’daki en kuru çölden bile daha kuru. Bilimsel olarak çok ilginç çünkü Ay’ın Güneş gören yüzünde su beklemiyorduk.” açıklamasında bulunmuştu.

Kısa bir kıyaslama yapmak gerekirse Sahra Çölü’ndeki su miktarı Ay’da bulunan su miktarından 100 kat daha fazla. Fakat şu an için Ay’da ne kadar su olduğu ile alakalı kesin bir şey söyleyemiyoruz. Ay yüzeyinde suyun ne kadar yaygın olduğu ve nerelerde kullanılabileceği, gelecekteki çalışmalarla netleşecek.

2011 yılında yapılan çalışmalar, volkanik boncukların dünyadaki volkanik bazaltlarla aynı oranda su barındırdığını ortaya koymuştu. Büyük ihtimalle, gezegenimizin derinliklerinde yeryüzündeki okyanuslar, göller ve nehirlerin toplamından daha çok su var.

Bu yeni buluş, Ay’ın kabuğunun en azından bir kısmının, Dünya’nınki kadar su barındırıyor olabileceği anlamına geliyor olabilir.

ay'da su
Ay’ın yüzeyinde volkanik cam çökeltilerinin yerlerini gösteren harita

“Ay’da Su Bulunması ve Önemi” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!