Atiye İnceleme: İlk Bakış Spoilersız Dizi İncelemesi

Netflix, ülkemizde önemli bir boyuta erişti. İkinci Türk dizisi Atiye, 27 Aralık günü 190 ülkede izlenebilecek. Biz, sizler için ilk bölümlerini önceden izleme şansı edindik. Atiye’nin spoilersız inceleme yazısına hoş geldiniz. Bu inceleme yazısında global ismi The Gift olan fakat biz Türkçe ismini kullanacağımız Atiye dizisinden herhangi bir spoiler yer almayacak. Gönül rahatlığıyla Atiye dizisine ait düşüncelerimizi bu inceleme yazısında okuyabilirsiniz.

Netflix, ülkemize ait çalışmalarına; ilk Türk Netflix dizisi Hakan: Muhafız ile başlamıştı. Toplumdaki genel izleyici kitlesinin televizyondaki kanalları izlemesinin alışkanlık kazanıldığı bir ülkede, alışık olmayan bir şekilde Türk dizisi çıkarılması kritik bir önem sergiliyordu. Netflix, bu durumundan her ne kadar altından kalkabilse bile dizinin eksi yanları sebebiyle eleştirileri de beraberinde getirmişti.

Atiye dizisini, bu inceleme yazısında Hakan: Muhafız dizisi ve genel Netflix dizileri ile karşılaştıracağız. O halde dizinin konusu ve ana karakterlerini ele alarak başlayalım yazımıza.

Atiye inceleme
Atiye – IMDb

Atiye İnceleme: Atiye’nin Konusu

Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul’da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir. Kendini bildiğinden beri bir sembolü farklı detaylarla çizer. Nedenini bilmeyen Atiye, bu alışkanlığı sayesinde ressam mesleğini elde etmiştir. Ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar.

Atiye (Beren Saat)

Beren Saat Atiye

Beren Saat, televizyon dizilerinde gösterdiği oyunculuk performansını çok beğenen bir insan değildim. Aşk-ı Memnu dizisindeki karakterini psikolojik açıdan ele alışı gayet muazzam olsa da, diğer açıdan başarısız bir oyuncu olarak aklımda kalmıştır. Fakat, ben bu dizide bambaşka bir oyuncu gördüm. O ön yargılarımın balyozla kırılmış hissine kapıldım. Beren Saat, o kadar doğal, makyajsız duru güzellikte bir performans sergilemiş ki uzun dakikalar boyunca şaşırarak izledim diyebilirim. Toplu saçları, elleri boyalı ressam karakterini hakkını vererek oynamış. Sıfır makyajlı o çok doğal verdiği mimikli halini ben çok fazla beğendim. Biçilmiş kaftan, 10/10.

Erhan (Mehmet Günsür)

Mehmet Günsür Atiye

Mehmet Günsür, oyunculuğu ve Hollywood tarzı yakışıklılığı ile başarılı bir oyuncu olarak kabul edilebilir. Fakat ben Mehmet Günsür’ü ne zaman izlesem hep aynı adamı görüyorum. Sürekli kendisini oynuyor hissi var bende. Bu dizide de yeni bir hobi/işe girmiş adamı gördüm. Arkeolog Mehmet Günsür, yine bildiğimiz adamı oynamış. Siz de izlerken bu dediklerimi unutmayın, bana hak vereceksiniz. Onun dışında eleştiri yapabileceğim bir şey yok. Ne artı, ne eksi. Nötr. 7/10.

Ozan (Metin Akdülger) ve Cansu (Melisa Şenolsun)

ozan atiye netflix

Her iki oyuncu da hiç sırıtmadan oynamışlar. Zaten oyunculuğu bakımından bu iki kişiyi yargılamanız imkansız. Üstüne daha da koydukları performanslarıyla çıtayı yükseltmişler. Ozan‘ın belirsiz hareketleri, Cansu‘nun alkolik ama bi’ yandan da tatlı karakteri gereğinden fazla oyunculuk ile hakkı ödenmiş. 10/10.

Yan oyunculardan sırıtan bir kişi bile göremedim. Oyunculuk bakımından dizinin ana kadrosu ve cast ekibi özenle seçilmiş oyunculardan oluşuyor. Oyunculuk sınavından bu dizi tam not alarak geçmiş diyebiliriz.

Atiye İnceleme & Karşılaştırma

Karşılaştırma: Atiye vs Hakan: Muhafız

hakan muhafız atiye

Atiye, her yönden kat kat daha iyi bir dizi. Buna emin olabilirsiniz. İngilizce’den çevirilen cümleler yok. Sırıtan oyunculuklar yok. Prodüksiyonu daha iyi. Görsel efekt kullanımları daha başarılı. Yönetmenlik daha başarılı. Göbeklitepe‘nin reklamı İstanbul’un reklamından daha iyi pazarlanmış. Ben diziyi izledikçe konunun odak merkezi olan Göbeklitepe‘yi çok merak ettim. Yolum düşerse mutlaka gitmek isterim. Daha ne diyebilirim bilmiyorum ama, ilk Türk dizisinden alınan eleştirileri fazlasıyla ders alınmışa benziyor. Bu noktada bütün üzerinde çalışan ekibi tebrik ederim.

Karşılaştırma: Atiye Dizisi vs Yabancı Diziler

atiye dizisi

Atiye, daha ilk sahnesinde global bir dizi olacağını bize belli etmiş. Ben ilk sahneyi herhangi bir yerel televizyon kanallarında görmedim. Ben global bir diziyim diye bağırdı diyebilirim ilk sahnede. Dizi müziklerini de çok beğendim. Her dizinin bir rengi vardır, bu diziye de bir renk seçilmiş. Hafif soğuk ve pastel bu renk seçimi gayet hoş olmuş. Görüntü yönetmeni çok güzel açılardan çekmiş diziyi. Görüntü yönetmenliği ve genel yönetmenlik çok başarılıydı. Tüyleri diken diken eden sahneler, diğer bölümü izlemek için meraktan öldüren sahneler bu dizide de mevcut. Psikolojik açıdan da bazı unsurlar var. Beren Saat o açıdan tam not aldı benden. Psikolojisinin darmadağın olduğu bir karakter güzel canlandırılmış. En çok korktuğumuz bu üstü kapalı anlatılan ‘mistik’ olaylar, gerçekten güzel işlenmiş. Ve oyunculara, olay bütünlüğüne yakışmış. Tek korktuğum bu olayı güzel bir anlatımla geçmeyi başarmışlar.

Biliyorum… Bu kadar beklemiyordunuz değil mi? Ben de çok şaşırdım bu kadar iyi olmasına. Dünya bu diziyi çok fazla izleyecek. Ben eminim. Peki neden bu kadar beklenmiyordu? Çünkü dizinin tanıtımı çok iyi yapılmamıştı. Fragmanı kötüydü. Fragmanda yer alan diyaloglar insanların ilgisini çekemedi. Sürekli mistik olaylar ile ilgili replikler geçmişti. Ve “Yine mi?” olumsuz bakışlarla izlemiştik. Olmamıştı bir şeyler… Ama diziyi izledikten sonra beni daha iyi anlayacaksınız. Gerçekten bir yabancı dizi kalitesinde proje olmuş. Mutlaka bu diziye bir şans verip ilk bölümünü izleyin. Pişman olmayacaksınız. Ben çok fazla şaşırdım. Dizi çıktığı anda bütün bölümlerini tamamlamayı iple çekiyorum diyebilirim.

Atiye İzle

Netflix’in ikinci ve ilkinden daha iyi olan Türk dizisi Atiye’nin sekiz bölümlük ilk sezonu 27 Aralık Cuma günü yayınlanacak. Netflix originals Atiye yazısına tıklayarak diziyi izleyebilirsiniz veya listenize ekleyebilirsiniz.

Atiye İnceleme Sonucu

beren saat

Netflix’in Türkiye topraklarındaki en iyi projesini övmeyecektik de ne yapacaktık? Mistik olaylar dediklerinde elimizi suratımıza getirip “Yine mi?” dediğimizde ne kadar ön yargılı olsak da, bu diziye şans vermeniz çok önemli. Beren Saat’in, 27 Aralık günü sabahı 190 ülkenin kendisini izlediğini anladıktan sonraki heyecanı kadar güzel geçsin gününüz. Benim bu diziye ilk bölümlerini izlediğim kadarıyla puanım 8,5/10. Esen kalın dostlarım. Netflix’in pek bilinmeyen en iyi dizisi Outlander yazısına bir bakmanızı öneririm. Ayrıca Dizi Otağ sayfamızın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın!


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.