Atiye Sembolünün Gizemi

Atiye Dizi İncelemesi: Atiye Sembolünün Gizemi

Bu yazımızda Netflix platformunun imza attığı ikinci orijinal Türk dizisi olan Atiye‘yi inceleyeceğiz. Nereden çıktı bu Atiye? Atiye sembolünün gizemi nedir? Atiye sembolü ne anlatmaktadır? Atiye 3. sezon gelecek mi? Gelin yazımızda tüm sorularımıza birlikte yanıt arayalım.

Atiye aslında Şengül Boybaş‘ın Dünyanın Uyanışı adlı kitabından uyarlama bir dizi. Bildiğimiz üzere 27 Aralık 2019 tarihinde yayınlanmıştı ve olaylar Göbeklitepe‘de gerçekleşmişti. Tarih kitaplarını dünya medeniyet tarihinin başladığı yer olarak değiştiren Göbeklitepe bir kez daha hak ettiği popülerliği bu dizi sayesinde kazandı. Atiye, İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşarken Göbeklitepeyi nasıl buldu? Tam olarak burada anneannesi ortaya çıktı. Kendisini Atiye‘ye göstererek onu bulmasını sağladı, bulduktan sonra her şey çorap söküğü gibi gelişti zaten.

Peki ilk sezonu bu derece heyecan verici ve merak dolu olan Türk dizimiz ikinci sezon için beğeniyi tekrardan kazanmayı nasıl başardı? İlk sezon seyirciye sunulan sembollerin ilgi çekmesi üzerine bu sezon bu sembolleri arttıran yapımcılar tekrar ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Cansu karakterimizin Elif‘e dönüşmesi ve abisi Erhan ile beraber aile bireylerinin farklılığı, Atiye‘yi tanımamaları ise diziye bomba gibi düşen olaylardan bir kaçı oldu. Tabii bir de Atiye‘nin babasının farklılığı ve annesine olanlar var. Bu sayede gerçekten ikinci sezonuyla da güzel bir iş çıkartan dizimiz takdire şayan.

Atiye Sembolünün Gizemi

3. Sezon Gelecek Mi?

İkinci sezonu bitirip beğenen birçok izleyicinin aklındaki bir diğer önemli soru ise yeni sezon ne zaman? Bu konuyla alakalı olarak söyleyebileceğimiz tek şey yeni sezon çekimlerinin başlamış olması fakat tarihinin henüz belli olmamasıdır.

Atiye Sembolünün Gizemi

2. Sezonda Atiye’nin Bulduğu Taş Bir Gönderme Mi?

Bildiğimiz üzere Atiye hamile kadınların ölmesi ve bunun üzerine çocuk doğuramamasından dolayı tekrar kapı aramak için tekrar Göbeklitepe’ye dönmüştü. Geçen sezon Göbeklitepe‘nin olduğu yerde bomboş kocaman bir arazi ile karşılaşan başrolümüz yaşadığı şaşkınlık ile etrafı incelerken toprak üstünde yontmalı bir taş bulmuştu. Bu hikaye bilenlerinize bir tanıdık gelmiş olabilir. Bilmeyenleriniz için 1983 yılında tarlasını süren bir çiftçi toprak altında yontmalı bir taş bulmuştu fakat o dönem gerektiği ilgi verilmediği için Göbeklitepe‘nin bulunuşu 1995 tarihine sarktı.

Atiye Sembolünün Gizemi

Biraz da ilk sezonda başrolümüzün sürekli çizip durduğu sembolün anlamına bakalım fakat bundan önce ”Simyasal Simge” ne demek buna bakalım.

Simyasal Simge Nedir?

Bu metot simyanın bir parçasıdır, 18. yüzyıla kadar element ve bileşenleri anlatmak için kullanılmıştır. Atiye dizisinde de bu simgelerden bazıları kullanılmıştır. Atiye‘nin çizdiği sembol içerisinde pek çok simyasal simge birleşimi yer almaktadır.

Atiye Sembolünün Gizemi

Atiye Sembolü Ne Anlatmaktadır?

Atiye dizisinde çizilen sembolün ortasında Güneş bulunuyor. İki yanında ise Ateş ve Su yer alıyor. Ateş ve Suyun yanında ise Mars ve Venüs bulunuyor. Sembolün en dışında ise Ay yer alıyor. Şekillerin anlamlarını daha net anlayabilmek için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz.

Atiye Sembolünün Gizemi

Sembol Mitolojide Ne Anlama Geliyor?

Mitolojide Mars ve Venüs’ün aşkı anlatılmaktadır. Atiye dizisinde ise Venüs ve Mars’ın aşkı Atiye ve Erhan arasında aşkla bağdaştırılıyor. Sembolün en ortasındaki Güneş ise Ay tapınağı olan Göbeklitepe’yi simgeliyor.   

Atiye Sembolünün Gizemi

“Atiye Dizi İncelemesi: Atiye Sembolünün Gizemi” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!