Aşkta Sadakat: Severus Snape ve Lily Potter

Harry Potter hayranlarının yüreğini burkan yan hikayesi üzerine oluşturduğumuz yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda Severus Snape ve Lily Potter aşkını ele alacağız. Tabii ki de bu yazıda Spoiler olacak. Daha bu seriyi izlemediyseniz gerçekten ayıp size! Hemen koşun ve izleyin. Bu karantina zamanlarında size çok iyi geleceğinden şüpheniz olmasın…

O halde ‘Aşkta Sadakat’ nedir? Lily ve Snape neden bu durum içerisinde? Hepsi ve daha fazlası için birkaç kelâm edelim bakalım…


Benzerliklerin yakınlaştırdığı iki küçük çocuk, o kızıl saçlı güzel kıza aşık olan küçük Severus...


Severus Snape ve Lily Evans Potter arasındaki bağ hakkında öğrenilecek çok şey var. Aşkta sadakati bize en iyi öğreten film karakterlerden biri olan Severus Snape’e sadece film karakteri demek gerçekten hakaret etmek olur.


Bize gerçeği o kadar iyi yansıtmıştır ki, çoğumuza ‘’Böyle kocaman, sonsuz sevebilecek bir adam var mıdır gerçekten?’’ sorusunu düşündürtmüştür.

İçimize işlemiş olan Snape’in belki de en büyük hatası karanlık sanatlara karşı olan ilgisiydi.


Bu ilgi iki yakın arkadaşı ayırdı ve her ikisinin de farklı hayatlara sürüklenmesine sebep oldu. Snape, aşık olduğu kızın elinden kayıp gidişini, çocuğunun olmasını izledi, mutluluğunu izledi. Hem de kendisini Hogwarts’ta sürekli küçük düşüren, sürekli eziyet eden ‘’James Potter’’ ile..


Görüp görebileceğiniz en acımasız, zalim, korkunç bir büyücüye; Voldemort’a, kendi canını hiçe sayarak Lily’i korumak için ihanet etmişti.

Severus

Dumbledore’a gidip sevdiği kadını koruması için yalvarmış, karşılığında ne isterse yapacağına dair söz vermişti.

Severus

Ama hayat planlara sığmazdı ve sonuç hüsrandı. Ve gerçek derin bir aşkla bağlı olduğu güzel gözlü kadını son kez kolları arasında sarmasıydı..

Severus

Son kez…

Onu hayata bağlayan tek varlığı kaybetmişti. Adı konmaz, yaşamadan anlaşılmaz. Derinlerde ama çok derinlerde kopan bir parçan, senden kopan bir parçan..

Severus

Belki de bu acının en güzel telafisi Harry’e sahip çıkmasıydı. Her ne kadar Harry’e olan bakışları, ona karşı acımasız ve sert davranışları, sürekli onu takip ediyormuş gibi hissettiren hareketleri de olsa aslında buradan çıkarmamız gereken şey Lily’e olan bağının hala devam ettiği ve Harry’e her baktığında sevdiği kadının onun gözlerinde yaşadığını hissetmesiydi. Tıpkı onun gözleriydi...

Always Snape GIF | Gfycat

Severus’un Lily’e duyduğu bu derin sevgi, onu ölüm yiyen olmaktan vazgeçirmişti. Ve ömrünün sonuna kadar Harry’i korumak adına yemin etmişti. Ortaya çıkan bu gerçeklerin Dumbledore ölmeden önce çıkmasıyla birlikte hepimizin içine işleyen şu sahneler ortaya çıkmıştı işte;


(Bilinen bir gerçeğe göre  Lily’nin patronusu Gümüş Maral’dır ve çok güçlü duygular sonucunda patronus bir çeşit transa uğrayıp değişebilir. Severus Snape’in patronusu da Lily’e olan aşkından Kartal iken Gümüş Maral olmuştur. Ölüm Yadigarları Part 1 bölümünde Harry’e kılıcın yerini gösteren Gümüş Maral Severus’a aitti.)


Severus’un Voldemort tarafından öldürülmesinin ardından yanına gelen Harry’nin onun gözyaşlarını alması ve düşünseline götürmesiyle beraber Severus Snape ve Lily Evans Potter arasındaki bağ gün yüzüne çıkmıştı.


Ve Severus Snape ömrünün sonuna dek Lily Evans Potter’a sadık kalarak, bizlere bu aşk sadakatini gösterdi…

İyi ki vardın Snape! Tüm nefretlere rağmen biz seni çok sevdik.


Böylelikle bu ölümsüz karakteri içimize işleyen Alan Rickman’ı da anmış olduk. Severus Snape’i bize kattığın için teşekkür ederiz.


Ve kalbimiz çıt pıt…

After all this time? Always. on Make a GIF

Aşkta sadakat üzerine birkaç kelâm ettiğimiz bu yazımızın sonuna geldik. Dilerseniz “Harry Potter Evrenine Ait Bilmediğiniz 38 Şey” listemize göz atabilirsiniz. Bizden şimdilik bu kadar. Film Otağ sayfamızı Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın. Esen kalın.