Ali ve Nino

Aşkın Sanatı: Ali ve Nino’nun Hikayesi

Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Romeo ve Jüliet‘i hepimiz duymuşuzdur. Birbirlerine olan bağlılıkları uğruna birçok zorluğa göğüs germiş, aşkları uğruna herkesi karşılarına almışlardır. Bir de herkesin gördüğüne emin olduğum bir heykel söz konusu; Ali ve Nino. Bu aşıklar da diğerleri gibi zorlu mücadeleler içerisinde aşkını yaşamaya çalışmışlardır.

Ali ve Nino
Ali ve Nino’nun Hikayesi

“Ali ve Nino” Kitabı

1937 yılında Kurban Said tarafından bir kitap yayımlanmıştır. Adı, Ali ve Nino… İçerisinde bulunduğu yüzyılın en iyi aşk romanı olarak görülebilecek kadar başarılı bir yapıttır. İlk olarak Viyana‘da, Almanca olarak basılmıştır. Ama zaman geçtikçe, Azerbaycan‘ın “milli roman” olarak kabul ettiği bu güzel kitap, 37 dile daha çevrilmiştir.

“Man and Women” Heykeli

Gürcistan Batum‘da bulunan, “Man and Women” adlı eser, Ali ve Nino‘yu temsil etmektedir. Tifisli bir heykeltıraş olan Tamara Kvesitadze tarafından, bu öyküden esinlenerek ortaya çıkmıştır. 2010 yılında açılışı yapılmıştır ve günümüzde de görenleri büyülemeye devam etmektedir. 8 metre yüksekliğinde, 7 tonluk çelik ile yapılan bu eser, akşam saat 7’de, gerçek hayatta da olduğu gibi, kısa süreliğine birleşip tek vücut olmaktadır.

Ali ve Nino

“Ali ve Nino” Hikayesi…

Hikayenin başkahramanları Ali ve Nino‘dur. Ali Han Şirvanşir, soylu bir ailede, müslümanlık inancı ile büyütülmüştür. Doğu kültürüne adapte olmuş ve bu doğrultuda hayatını devam ettirmek isteyen bir gençtir. Nino ise, hristiyan bir gelenek ve Rus disiplini ile yetiştirilmiş, eğitimli ve Avrupa yaşam tarzına alışmış olan bir kadındır.

Birbirlerine okul yıllarında aşık olan Ali ve Nino, lise bittikten sonra evlenme düşüncesine kapılır. Ama aralarında büyük bir sorun söz konusudur. Büyüme tarzından dolayı eşinin kapanmasını ve dine uyum sağlamasını çok isteyen Ali’ye karşı, onunla aynı dine sahip olmayan ve kesinlikle kapanmak istemeyen Nino vardı. Ama aralarında ki büyük aşk sebebiyle Ali, sevdiği kadının fikrine saygı duyar ve bunu kabul eder. Nino’nun ailesi ise bu konuya hiç sıcak bakmaz ve evlenmelerine en başta uzun bir süre karşı çıkarlar. Edilen ısrarların ardından bir süre sonra evlenmelerine izin verirler. Bu izin üzerine Ali, Nino’nun akrabaları ile tanışmak için Tiflis‘e götürülür.

Her şey yolundaymış gibi gözükürken hiç beklenmedik bir şey olur ve Nino’ya platonik aşık olan Melik Nahararyan, Nino’yu kaçırır. Uzun süre sevdiği kadını arayan ve onu yalnız bıraktığı için pişmanlık duyan Ali, büyük bir üzüntü ve özlemle Nino’yu arar. Her bulamadığı gün Nino’ya olan sevgisi ve Nahararyan’a olan nefreti artmaktadır. Eğer sevdiği kadını kaçıran o adamı bulursa ne yapacağını çevresindeki herkes tahmin edebiliyordu ve tahmin ettikleri de oldu. Nino’yu bulduğunda onu kaçıran adamı öldürdü.

Ali ve Nino

Ve…

Sevgilisine kavuşmuştu ama o artık bir aranan suçlu haline gelmişti. Bölgenin her yerinde aranan ve bir türlü rahat edemeyen Ali, Dağıstan‘a kaçar. Yıllarca orada hem sıla hasreti hem de sevgilisinin özlemini çeker. Yıllar sonra, arkadaşı Molla Seyit ona Nino’yu getirir. Kavuştuklarında yaşadıkları mutluluk dillere destan bir sevgi göstergesidir. Ve hemen orada evlenirler. Evlendikten sonra Rusya’da gerçekleşen ihtilal sebebiyle Ali artık aranan bir suçlu olmaktan kurtulmuştur. Gönül rahatlığıyla Bakü‘ye dönerler.

Bakü’ye dönerken umutları tekrar yeşermiş olan çiftin içi yine kapkara bulutlarla dolar. Çünkü, Bakü’de Ermeniler ile bir çatışma vardır. Ali de bu çatışmalara katılır ve yine üzen bir olay gerçekleşir. Ermenistan şehri ele geçirmiştir. Ülkede yer yerinden oynar, kimse sevdiklerini koruyamaz hale gelir. Ali’de neredeyse tüm ailesini kaybeder. Daha fazla dayanamayarak Nino ile birlikte İran‘a giderler.

Savaştan kurtulmuşlardı, sevdiği ile birliktelerdi ama yine sorunlar peşlerini bırakmamıştı. Nino’nun gelenek ve göreneklere, çevreye alışamaması Ali’yi çok üzmüştü. Bir süre bu duruma katlanmışlar ama ilk önlerine çıkan fırsatta Bakü‘ye tekrar dönmüşlerdir.

Dönem şartlarından dolayı savaşların ve ihtilallerin peşlerini bırakmadığı hayatları, kısa bir süre de olsa onların mutlu olmasına izin verir. Ali, Dışişleri’nde memur olarak çalışır ve bir kızları dünyaya gelir. Bu sırada Bakü’de tekrar Ruslar tarafından meydana gelen işgal sonucunda, Nino ve kızı Tiflis’e kaçmış Ali ise, Gence Köprüsü’nde vurularak hayatını kaybetmiştir.

Aşkın Sanatı; Ali ve Nino’nun Hikayesi” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça:

  • Ali ve Nino – Kurban Said
  • Wikipedi.com
  • gezimanya.com