aşk 101
aşk 101

Aşk 101 İncelemesi (Spoilersız)

İşte o çok konuşulan Aşk 101 (Love 101) dizisinin spoilersız incelemesi ile sizlerleyim. 24 Nisan Cuma günü Netflix’de yayınlanacak olan ve üçüncü Türk Netflix dizisi niteliğine sahip Aşk 101 (Love 101) dizisinin inceleme yazısıyla aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulmaya çalışacağım.

Şimdi diyebilirsiniz kaynağınız ne? Neye dayanarak böyle söylüyorsunuz? Hemen açıklığa kavuşturayım. Biz, sizler için Aşk 101 dizisinin ilk dört bölümünü önceden izleme şansı edindik. Yani kaynak tamamen biziz, içiniz rahat olsun.

O halde konusu ve karakterleri ele alarak Aşk 101 incelemesi yazımıza başlayalım!

Aşk 101 Konusu

aşk 101
Aşk 101

1990’lar Türkiyesi‘nde, dışlanmış bir grup genç, onlarla kalmak için sebebi olsun diye sevgili öğretmenlerini birine âşık etmek için el ele verir. Okula devam edebilmek için en sevdikleri öğretmenlerini okulda tutma konusunda plan yapan 17 yaşında bir grup asi genci odağına alan hikaye gençlerin aşkı keşfetme süreçlerini odağına alıyor. 1998 yılında geçecek olan dizide gençler, öğretmenlerini okula yeni gelen basketbol koçuna aşık etmek üzere işe koyulduklarında asıl kendileri aşkı keşfetmeye başlarlar ve bu yolculukta beraberken güçlü olduklarını, sevginin ise zorla var edilemeyeceğini fark ederler.

Aşk 101 Oyuncuları

aşk 101 oyuncuları
Aşk 101 Oyuncuları

Aşk 101 dizisinin oyuncuları özelinde performanslarına bakacak olursak; görseldeki gibi soldan sağa doğru birkaç şey söyleyerek gitmek isterim. Sinan karakterini oynayan Mert Yazıcıoğlu (26 yaşında), aralarındaki en iyi performansı gösteren oyuncu olmuş sanırım. Karakterin hikayesini kamera karşısına her geçtiğinde bir parça hissettiriyor diyebiliriz. Eda karakterini oynayan Alina Boz (21 yaşında), yine karakterin tarzını ve alt hikayesini benimseyen bir tiplemede. Kerem rolünde olan Kubilay Aka (25 yaşında) ise, güçlü duruşunu her defada gösterdi bize. Işık karakterine hayat veren İpek Filiz Yıldız (19 yaşında), tatlı mı tatlı rolüyle başarılı bir oyunculuk sergiliyor. Osman karakterini canlandıran Selahattin Paşalı (30 yaşında) ise kapalı kutu. Başarılı bir oyuncu mu değil mi, onu şimdiden anlamış değiliz.

Aşk 101 Karakterleri

Sinan (Mert Yazıcıoğlu)

aşk 101 sinan
Aşk 101 Sinan Karakteri

Aşk 101 dizisindeki Sinan karakteri genel olarak duygusallığın ve yalnızlığın hikayesini gizliyor kendisinde. Ailesindeki olaylar tamamen kendisini kaplamış durumda. Yer yer sizi gerçekten üzecek, yer yer ‘vay arkadaş’ dedirtecek. Karakterin hikayesi izlediğimiz kadarıyla iyi anlatılmış.

Eda (Alina Boz)

aşk 101 eda
Aşk 101 Eda Karakteri

Eda karakteri Aşk 101 dizisinin global gençlik Netflix dizisi tadındaki karakteri. Günümüz hayatta böyle bir karakter görüyor muyuz? Kısmen. Ama bu kadar da değil. O da global bir dizi olma yolundaki bir parçası olsun. Beni gerçek anlamda rahatsız etmedikçe öyle pek de bi’ sıkıntısı yok.

Kerem (Kubilay Aka)

aşk 101 kerem
Aşk 101 Kerem Karakteri

Kerem karakteri ben en çok sevdiğim karakter oldu. İçinde yatan saldırganlığın sebebindeki hikayesi tam olarak yerinde. Şu ana kadar ki izlediğim sahneler içerisinde de en sevdiğim sahnesinin de bu karakterin. Belki çok aşırı tepki veriyor fakat, belki de bu aşırılığından dolayıdır sevgim.

Işık (İpek Filiz Yıldız)

aşk 101 ışık
Aşk 101 Işık Karakteri

Işık karakteri bu 5’li grubun en tatlısı ve birleştiricisi. O olmasa belki bu dizinin hikayesi bile olmayabilir. Gizli kahraman ama prenses kıvamında. Dizinin ana konusu olan aşkın en önemli etkeni. Polyannacılıkta bir numara, ama itici olanlarından değil kesinlikle.

Osman (Selahattin Paşalı)

Aşk 101 Osman karakteri eşcinsel mi?

aşk 101 osman
Aşk 101 Osman Karakteri

Osman karakteri dizideki altı boş karakterlerden birisi. Fikir yürüten ve organizasyonu sağlayan bir kişilik. Kafası da epey çalışıyor. Onu izlerken sürekli fındık yemek isteyeceksiniz. Eşcinsel mi değil mi gibi sorulara bir cevap vermek gerekirse önce kendim birkaç şey söylemek isterim. Daha sonrasında Netflix Türkiye‘nin yapmış olduğu tweet’ini sizler için aşağıya bırakacağım.

Osman karakteri o aşk konularına bile uzaktan yakından ilgilenmiyor. Hani derler ya, yoluna bakan. Aynen öyle. Daha çok onun aşkı para. Ticaret adamı kendisi. Zaten eşcinsel olsa ne olur, olmasa ne olur değil mi? Keşke herkes benim gibi düşünebilse…

Aşk 101 İncelemesi – Genel Bakış

Ön yargı

Aşk 101 incelemesi yazısına öncelikle diziye karşı olan ön yargımdan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere ilk tanıtım videosu epey eleştirilerin kurbanı olmuştu. Sonrasında yayınlanan fragmanlarda da ön yargı oluşmasını pek ötelediği söylenemez. Ee hal böyle olunca da ister istemez diziden beklediğiniz şeyler epey düşük oluyor. Kendimize göre biz de haklıyız tabi ama, izlediğim kadarıyla hiç de öyle değilmiş. Benim beklentim klasik bir Netflix‘de yayınlanan ‘ergen’ dizisini izleyeceğim yönündeydi. Neden ‘gençlik’ değil de ‘ergen’ dediğime belki anlam verememiş olabilirsiniz. Mesela 13 Reason Why‘ın ilk sezonu ve The End of the F***ing World dizileri bana göre ‘gençlik’ dizisidir. Ama mesela Elite bana göre ‘ergen’ dizisidir. Sizlerin düşüncesine tabi ki karışamam fakat bunların ikisini ayırt etmek çok önemli.

Aşk 101 dizisinden de beklentim ‘ergen’ dizisi olmasıydı fakat beni şaşırtarak gerçekten kaliteli bir ‘gençlik’ dizisi olmuş diyebilirim. Hikayesiyle ve görüntü açıları ile gayet mantıklı ve güzel görüntülerden oluşan iyi bir dizi olmuş. Özellikle her karakterin bir hikayesi olduğunu size gösteriyor ve gerçekten çok akıcı bir dizi olduğunu da öyle. Büyük ihtimalle diziyi bir günde bitireceksiniz. Sizi sıkmadan seri bir şekilde devam ediyor. Tabi her sahnesi önceden uzun uzun düşünülmüş değil. Ama bazı sahneleri gerçekten özenle yapılmış. Her bölümdeki yerinde olan ‘flashback‘ sahneleriyle ne olacak bunun sonunda? diye merak etmeden duramıyorsunuz.

aşk 101 öğretmen
aşk 101 öğretmen

Deneyim

Eğer Türkiye‘de yeni nesil bir gençlik dizisi yapılacaksa işte böyle olsun derim. Gerek dizi müzikleri ile gerek oyuncuların alt hikayeleriyle, gerek abartılmış ama hoşunuza giden sahneleriyle ülkemiz adına iyi bir dizi olmuş. Global anlamda Hakan Muhafız dizisinden yakındığımız kendini biraz gereksiz replikler de bulunduruyor. Mesela yabancı dizilerde çok defa kullanılan ‘shit’ kelimesi Türkçe anlamı ‘bok’ olarak çevrilmiş. Bu 3 harften oluşan kelime dizide o kadar çok kullanılıyor ki artık “Yeter be kardeşim!” demek zorunda kalıyorsunuz. Tabi bunun da bir sebebi var…

Global olarak izleyicilere hitap etmesi için sürekli bu tarz kelimelerin kullanılması gerektiğini söyleyebilirim. Neden mi? Çünkü bu dizi ülkemizde izlendiğinden daha fazla bir izleyici kitlesine sahip olacak. Ne dediğimi iyi anlamışsınızdır umarım. Çünkü bu dizi Netflix’in global izleyicisi tarafından çok fazla sevilecek, paylaşılacak, ve aşırı derecede de izlenilecek. Hakan Muhafız‘ın global izlenme rakamını aşacağını düşünüyorum. Ve büyük ihtimalle de öyle olacak.

aşk 101
aşk 101

Acı ama gerçek

Dizinin tek gözüme “Gerçekten böyle mi yaptınız?” dedirten bir tarafı var. O da dizinin 1990’lar Türkiyesi‘nde geçmesi. Ben biraz izlediğimde inanmak istemedim. Bir yanlışlık var sandım. Çünkü bu dizi 90’larda falan geçmiyor. Kimse bana buna inandıramaz. Tamam bazı şeyleri eski tarzda kullanmışlar. Tamam bazı şarkılar o zamanın gençlerini dinlediği şarkılar. Buna da tamamım. Ama bu konuda o kadar eksik ki bu dizi. Zaman kavramı neredeyse hiç olmamış. Zamanın vermiş olduğu atmosfer de neredeyse yok. Sadece eski arabaları koymakla olmamış o iş. Eksi puan, maalesef.

Sonuç

Genel olarak ele alırsak, Aşk 101 dizisi gerçekten başarılı bir Türk dizisi olmuş. 10-30 yaş aralığındaki herkes bu diziyi çok seveceğini düşünüyorum. Kesinlikle yarın çıktığında bir şans vermelisiniz dostlar. Zaten çıktığında hemen bitireceğinizi düşünüyorum. O yüzden birkaç güne spoilerlı bir şekilde ele almaya çalışacağım. Duyurusunu Dizi Otağ sayfamızın Instagram, Twitter ve Telegram hesaplarından yapacağım, takip edin mutlaka.

Aşk 101 (Love 101) dizisini 24 Nisan Cuma günü saat sabah 10:00‘dan sonra Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Umarım okurken keyif almışsınızdır. Şimdilik hoşça kalın, esen kalın dostlar. Spoilerlı incelememizde görüşmek üzere…

Freud Dizisi İncelemesi

En İyi Netflix Dizi Öneri Listesi

En İyi Netflix Belesel Öneri Listesi


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.