Asfaltın En Hızlıları: Yol ve Yarış Bisikletleri

Asfaltın En Hızlıları: Yol ve Yarış Bisikletleri

Günümüzde ulaşım çok farklı şekillerde yapılabilmekte. Zeminin önemli olmadığı durumda onlarca taşıt performans gösterirken aralarından sadece bir tanesi farklılığı ile dikkat çekiyor. Hem çevreci olan hem de evlerimizde park edilen bisikletler. Peki bisikletlerin arasında en hızlıları olan yol ve yarış bisikletleri neden diğerlerinden daha önemlidir?

Temel Konular

Bisikletlerin kullanım alanı çok geniştir. Uygun bisikletler ile kutuplarda, çöllerde veya şehirlerde rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Tüm bunları gerçekleştirmek doğaya zarar vermemekte. Ayrıca maliyeti oldukça düşük. Tüm bunlar bir araya toplandığı zaman insanların dikkatini çeken bisiklet, zihnimizde alternatif ulaşım yolu olarak canlanıyor.

Tüm bu konuları bir kenara bırakıp büyük resme baktığımız zaman bisiklet kültürlere yer edinmiştir. Avrupa ve Asya ülkelerinde sıkça gördüğümüz bisiklet kullanım oranları her yıl artış göstermekte. Bu artışın ana sebebi olarak devletlerin teşvikleri gösterilmekte. Bu teşvikler sonucunda bugün bildirilen bisiklet kullanım oranları ulaşımdan çok kültürün bir parçası olarak görülmekte.

Hızlı Seyahatlerin Temelleri

Yarış Bisikletleri

Bisikletlerin hızlı olması bisiklet sürücüsü kadar bisikletin parçalarına bağlıdır. Özellikle lastikler ile başlayan bu parçalar kadro, aktarıcı, zincir ve sele olarak devam etmekte. Bisikletlerin üretim amacı zaten sizin seyahatlerini oldukça etkilemektedir.

Lastiklerin bu kadar önemli olmasının en büyük sebebi otomobil lastikleri gibi belirli özelliklere sahip olmasıdır. Ünlü otomobil lastik üreticileri günümüzde performansa dayanan bisiklet lastikleri üretmektedir. Bu lastiklerin değişen yapıları ile gidilen yol değişim gösterirken, konfor da değişim göstermektedir.

Kullanılan parçaların neredeyse hepsi kadro adı verilen gövdeye montajlanır. Bu kadro yapı sizin sürüş pozisyonunuzu etkilemektedir. Sürüş pozisyonu performansınızı doğrudan etkileyerek aldığınız yolun uzunluğu ve hızınız değişim göstermektedir.

Diğerleri İle Farkları Nelerdir?

Bisikletleri otomobil gibi düşünmemiz gerekiyor. Yarış otomobillerinde yer alan ve performansı doğrudan etkileyen konular bisikletler için geçerlidir.

Yollarda gördüğümüz yol/yarış bisikletleri ortalama 10 kilogramdır. Bu diğer bisikletlerden ortalama 6 kilogram daha hafiftir. Bununla birlikte lastiklerin arasındaki mesafe hız ve viraj performansında oldukça etkilidir.

Süspansiyon sistemleri bulunmamaktadır. Süspansiyon sistemlerinin bulunmamasının en büyük sebebi bisikletin kullanıldığı yollardır. Aynı zamanda süspansiyon sistemlerinin ağırlık yapması kullanılmaması için ayrı bir sebep.

Genellikle V fren adı verilen sistem kullanılır. Dağ ve benzeri bisiklet türlerinde hidrolik fren bulunur. Hidrolik frenlerin performansları çamurlu ve yağmurlu durumlarda daha yüksek olmasına rağmen bu konu kullanıcı deneyimine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Ne Kadar Hızlılar?

Yarış Bisikletleri

Bisikletlerin hızı insan gücüne ve bisikletin yapısına göre farklılık gösteriyor olsa bile bisikletler düşündüğünüzden daha hızlı.

Bakımı yeni yapılmış bisikletler ile sürüş yapan sporcular rahatlıkla otomobiller için belirlenmiş şehir içi sınırlarını aşabilmekte.

Hızlı olmalarındaki sebepler sadece bisiklet ile ilgili bir konu değil. Sporcular sürtünmeyi azaltan aksesuar ve giysiler ile sürüş yapmakta. Bu konu dikkate alınmıyor olsa bile harcadığınız gücün hıza dönüşebilmesi için çok önemli.

Sürüşten Önce

Yarış Bisikletleri

Hızlı ve çevreye zarar vermeden yapılan bu seyahatler oldukça popüler bir konu. Bisiklet üzerinde yapılan çalışmalar devam etmekteyken sürüşten önce yapılması gerekilen şeyler var.

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi güvenlik. Bisiklet kullanıcıları bu konudan oldukça şikayetçi. Ülkemizde sınırlı bisiklet yollarının oluşu ve otomobil sürücülerinin bilinçsiz davranışları dışında koruyucu aksesuarları olmayan ve bilinçsiz bisiklet sürücüleri nedeniyle ölümlü kazalar yaşanmakta.

Bunların önüne geçebilmek için sürücüyü koruyan aksesuarlar kullanılmalı, fark edilmenizi sağlayan aydınlatmalar bulunmalı ve trafik kurallarını bilmemiz gerekmekte.

‘Asfaltın En Hızlıları: Yol ve Yarış Bisikletleri’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.